Јогата позира за лесно да се опуштите дома

јога

Една од многуте придобивки на редовната јога-пракса е релаксација. Без разлика дали сте запознаени со оваа дисциплина или не, овие вреди да се обидат. јога позира да се релаксира во оние денови кога ќе почувствувате дека стресот почнува да ви штети психички или физички или и двајцата.

Првиот став се нарекува лежечка пеперутка а особено се препорачува за ублажување на болката во менструацијата. За да ја извршите оваа поза, ќе ви треба перница. Сега седнете на подот, свиткајте ги колената и спојте ги нозете. Следно, одете надолу на грб кон перницата додека главата, вратот и грбот не се потпираат целосно на неа.

Држејќи ги нозете заедно, оставете ги колената да паѓаат настрана колку што ќе ви даде препоните. Рацете може да се држат нежно на подот со дланките свртени нагоре или да ја ставите едната рака на стомакот, а другата на срцето. Држете ја положбата најмалку пет вдишувања да има корист од нејзината смирувачка и релаксирачка сила.

Второто држење се нарекува нозете се протегаа на theидот. Едноставно е, но е многу позитивно за луѓе со болки во нозете, отечени глуждови и вкочанет грб, нарушувања кои честопати ги трпат оние кои работат долги часови седејќи на биро. Седнете на страна неколку сантиметри од мазниот wallид и потоа свртете ги колковите 90 степени, така што нозете да бидат исправени на theидот.

Оставете ги рамената и главата нежно да се потпираат на мат, опуштете ги рацете и затворете ги очите. Нозете држете ги цврсто на theидот, но ако чувствувате непријатност во долниот дел на грбот, раширете се малку повеќе. Земете многу вдишувања и ќе видите како ослободувате многу ментални и физички тензии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.