Што е мачка ноктот?

Канџа на мачки

Канџа на мачки

La канџи мачка, исто така познат под името uncaria tomentosa, е хербален елемент со потекло од Перу, кој се прави со кора и корен од лоза. Се користи уште од античко време, поради големите придобивки што ги произведува во телата на луѓето.

Може да се здобиете и да вметнете мачкава канџа во вашата исхрана во форма на чај, капсули или екстракти. Сега, мора да го внесете овој елемент во точни количини и не може да го користат бремени жени или луѓе кои страдаат од мултиплекс склероза или имунолошки нарушувања.

Што е ноктот на мачката

Кога зборуваме за ноктот на мачката, тоа го правиме во А. алпинистичко растение кое потекнува од Перу. Како што велиме, тоа е растение за качување кое има многу тенок трупец, но достигнува повеќе од 15 метри во висина. Нејзините овални лисја и еден вид закривени боцки се едни од главните карактеристики на ноктот на мачката. Иако нема научна основа, мора да се каже дека е едно од оние растенија што се користат со години, благодарение на неговите својства и оставајќи ни добри придобивки.

Предности на ноктот на мачката

Меѓу сите придобивки што ги има ноктот на мачката, главната е тоа што ги подобрува дигестивните проблеми.

 • Обично се бори против сите видови на инфекции, вируси или бактерии.
 • Помага во регулирање на хормоналниот циклус.
 • Исто така се вели дека е совршен во случаи на гихт или урична киселина.
 • Без да заборавиме дека е корисен и за дијабетисот.
 • Индициран за случаи на артритис или остеоартритис.
 • Со текот на времето, мораме да ја чуваме заштитената меморија и иако постојат различни третмани за ова, секогаш можеме да користиме поприродни раствори, како што е мачката ноктот.
 • Борба против херпес, и т.н. ќерамиди како вагинален херпес.
 • Willе ја елиминира болката во мускулите.
 • Ги чисти бубрезите
 • Корисно за настинки
 • Елиминирајте ги токсините.
 • Спречува кардиоваскуларни проблеми и спречува формирање на тромби
 • Ги намалува несаканите ефекти произведени од третмани како што е хемотерапија.
 • Тоа ќе ви овозможи детоксикациски ефект.
 • Тоа ќе ви помогне да ја намалите треската.
 • Тоа ќе ви помогне во борбата против слободните радикали.
 • Тоа ќе ви помогне да го прочистите стомакот.
 • Тоа ќе ви помогне да го зајакнете имунитетниот систем.
 • Тоа ќе ви помогне во борбата против ракот. 

Дали е корисно да се намали телесната тежина?

Канџа на мачки

Ножот на мачката има бројни придобивки и меѓу сите, елиминирањето на токсините е исто така еден од главните моменти. Значи, ако го земеме овој лек како инфузија, тој може да ни помогне да се чувствуваме полесни, надувувајќи го стомакот. Не значи дека само земањето ќе изгуби килограми, но можеме да го комбинираме со правилна диета и малку вежбање за да ги видиме резултатите.

Карактеристики на ноктот на мачката

Меѓу основните својства на ноктот на мачката е неговата антиоксидантно и антиинфламаторно дејство, но исто така и аналгетик или диуретик. Бидејќи има активни принципи на алкалоиди, полифеноли или фитостероли. Значи, благодарение на сите нив, често се користи кај хронични и антиинфламаторни заболувања. Покрај тоа, се вели дека сите луѓе кои се подложени на третман со хемотерапија можат да го консумираат ова растение за да ги намалат ефектите од наведениот третман.

Каде да купам 

Фабрика за мачки за нокти

Толку многу можеме да најдеме мачкава канџа кај билкари како во фармацевти. Покрај тоа, ќе го имаме на располагање и во капсули и во инфузии и исто така во капки, така што секој може да избере најудобен начин за земање. Различни формати, но истите придобивки и предности во секој од нив.

Контраиндикации

Сите лекови, без разлика дали се природни или не, секогаш треба да се земаат умерено. Во спротивно, тие можат да предизвикаат несакани реакции. Во овој случај, кога зборуваме за ноктот на мачката, тоа може да нè остави со дијареја или вознемирен стомак. Но, се додека имаме додаден некаков вид на болест или здравствен проблем, или, затоа не е препорачливо да се зема мачкава канџа долго време.

Исто така, не се препорачува кај лица со чиреви или кај малолетни лица, освен ако претходно не се консултиравме со вашиот лекар. Ако мислите дека сте бремени или доите, треба да ја оставите мачката ноктот настрана. Исто така е контраиндицирана за луѓе со многу низок крвен притисок или лица со хемофилија.

Меѓу несаканите ефекти можеме да ги споменеме, покрај оние споменати погоре, дерматитис, коприва или алергии. Но, исто така можеме да забележиме вртоглавица, крварење од непцата и зголемување на крварењето од менструацијата. Значи, пред да земете вакво растение, вреди да се консултирате со вашиот лекар. Ако почнеме да го земаме и чувствуваме некои од горенаведените проблеми, едноставно мора да престанеме да го земаме и брзо ќе го забележиме подобрувањето.

Како да се земе ноктот на мачката

Земете мачкава канџа

И делот од корените и кората се два од најкористените делови кога зборуваме за конзумирање мачкана канџа. Најчест и најудобен е земете го како инфузија. Но, вистина е дека можете да ги земате и во капсули. Секогаш запомнете дека тоа ќе биде за краток временски период. Понекогаш може да се посипе со храна, но проверете дали вашето непце ќе го поздрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марлен Марија dijo

  Имам псоријаза, можам да направам озонска терапија

 2.   kevin dijo

  добро е и кул е брат

 3.   Елси Робинсон dijo

  Здраво, јас сум фибромијалгична и би сакал да знам дали можам да земам мачкава канџа

 4.   зголеми dijo

  тоа е лековито растение