Што е тилчец?

Теренче од тилчец

Некој близок вас веројатно го изговорил зборот тилчец и ви кажал за добри својства и придобивки дека ова растение придонесува.

Не е за помалку, тоа е мешункаст зеленчук со голема количина на хранливи материи и лековити својства кои му даваат на вашето тело дополнителна помош.

Тоа е лековита билка која се раѓа природно на МедитеранотИма повеќе намени, меѓу кои се истакнува: губење на тежината, спречување на опаѓање на косата, контрола на дијабетес, меѓу другите.

Неговите лисја и семето се користат слично било за внатрешна или за надворешна употреба. Неговата употреба при готвење се јавува во различни региони на Медитеранот, тоа е зачин кој обезбедува горчливо слатки вкусови на садот. Може да се служи како никне, брашно или целина, во зависност од рецептите што се вршат.

Позната е и како Алхова, се здобива со третман со мешунки и неговата употреба е сè пошироко распространета. Ако успеете да внесете тилчец во вашата исхрана, ќе му обезбедите повеќе витамин А, протеини, фосфор, железо, здрави масти и јаглехидрати.

Својства на тилчец

Фабрика од тилчец

Ова растение има својства кои можат да ни помогнат во лекувањето на разни болести. Се користи како антипаразитски стимуланс, лаксатив, антиинфламаторно, експекторантно, ги штити црниот дроб и афродизијакот.

Тоа е многу комплетна билка, подолу ви покажуваме кои се нејзините најдобри својства.

 • Ајуда а ла обновување на кожата.
 • Го намалува лош холестерол.
 • Борба против нарушувања на стомакот.
 • Стимулира дигестивниот систем.
 • Го намалува нивото на шеќер во крвта кај луѓе со дијабетес тип 2.
 • Помага при производство на инсулин.
 • Идеално за слабеење бидејќи акумулацијата на масти во ткивата е намалена.
 • Промовира раст на косата.
 • Фрлете ги токсините на организмот на лимфните јазли.
 • Го подобрува имунитетот на организмот.
 • Има голема количина на антиоксиданти затоа нè штити од симптомите на настинка.
 • Ја подобрува работата на црниот дроб.
 • Олеснува болка пред менструацијата и симптомите на менопауза.
 • Го стимулира производството на мајчино млеко.
 • Спречува камен во бубрег.

Семки од тилчец

Семки од тилчец

Една од најголемите доблести на семе од тилчец Тоа е нејзино галактогено својство, односно помага за производство на мајчино млеко, па затоа им се препорачува на сите жени кои дојат.

Покрај тоа, семето од тилчец има анаболни својства, може да биде корисно да се зголеми бистата.

Семките од тилчец може да се јадат соте со малку масло и да бидат придружени со зеленчук или салати. Од друга страна, тие можат да се користат во кисели краставички и индиски оџаци, тоа е една од основните состојки за подготовка на јадењата Виндалу од овој регион.

Неговиот вкус е малку горчлив, зачинет и донекаде чуден. Египќаните ги користеле за свој природен лек. Во Индија ги користат лисјата како уште еден зеленчук и семето за сите сорти на кари.

Својства на тилчец Тие се наоѓаат главно во нејзините семиња, совршени садови се совршени за болните и за луѓето кои се послаби. Тие обезбедуваат виталност и енергија. Поради оваа причина, не се препорачува да ги консумирате навечер бидејќи може да спречи мирен сон.

Поврзана статија:
Фенугрик зачин кој ја подобрува машката сексуална желба

Одличен извор на протеини, многу спортисти веќе ги додадоа на својата диета за да ја зголемат мускулната маса и подобро да ги поддржувате вашите маси за вежби. 

Каде да се купи тилчец

Во зависност од тоа како сакате да го земете ова растение, може да се најде во разни установи. Ако сакате да ги консумирате нивните семиња, можеме да одиме на индиски или азиски пазари на храна, бидејќи тие придружуваат многу јадења со своите семиња. За возврат, кога ги користат спортисти, тие исто така можат да се најдат во установи за спортски додатоци.

En аптеки додатоци од тилчец се продаваат. Неговото научно име е Trigonella Foenum-graecum.

Неговите лисја се трошат во региони на Мароко, Блискиот исток и Индија, затоа, ако сме заинтересирани да ги конзумираме нејзините лисја на источните пазари, ќе ги најдеме.

Контраиндикации

Тоа е безбеден производ, со големи својства и придобивки, сепак, може да предизвика некои несакани ефекти.

 • Гастроинтестинални нарушувања. Содржи голема количина на растителни влакна, затоа може да предизвика дијареја, надуеност на стомакот или гасови. Ако консумираме тилчец во изобилство, ќе имаме гадење или вознемирен стомак.
 • За неговите својства можеме забележете промени во мирисот и бојата на урината. Ова се случува поради содржината на валин, леуцин и изолеуцин што ги даваат семето од тилчец.
 • Ако се користи тилчец зголемување на бистата и градите Може да предизвика симптоми на алергија: кивање, воспаление на слузницата, насолзени очи или кашлање.

Дали детскиот вилушка ви дебелее?

Детално семе од тилчец

Се користи за медицински цели и една од нив е зголемување на телесната тежина. Ако имаме недоволна тежина и бараме да ја зголемиме, не треба да запаѓаме во лоша навика да конзумираме производи богати со масти и јаглени хидрати кои на крајот ќе го земат својот данок, ќе треба да ја избереме најдобрата храна што ни помага и една од нив е семе. тилчец.

Помош во екстракција на енергија и ја зголемува нејзината потрошувачкаЗатоа, помага да согорувате повеќе калории за еден ден. Оваа премиса може да нè натера да помислиме дека ако ги консумираме ќе изгубиме тежина, тоа е вистина, сепак можеме да и се спротивставиме на оваа доблест.

За да добиеме тежина ќе мора да пиеме многу течност, поточно вода заедно со тилчец, ова ќе го зголеми апетитот. Фенугрик содржи сапонини, некои важни елементи што го прават нашиот стомак ефикасно да работи и во исто време да биде заштитен.

Со зголемување на нашиот апетит ќе мора да бидеме паметни и да конзумираме свежи, природни производи, богати со здрави масти, јаглени хидрати и растителни и животински протеини во разумни делови. Препорачуваме да пиете чај од тилчец, кој се подготвува многу лесно, со него апетитот ќе ви се зголеми, а ослободените сапонини ќе ви помогнат подобро да ги апсорбирате хранливите материи од избраната храна.

Фенугрик за зголемување на градите

Зголемете ја големината на градите Можеби е една од најпознатите опсесии кај жените. Некои растенија со висока хормонална содржина може да ви дадат мал притисок да ги постигнете своите цели. Фенугрик во овој случај може да биде добро решение за таа желба.

Се вели дека инфузијата од тилчец има голем потенцијал да им помогне на градите да растат и исто така да произведува повеќе мајчино млеко.

Да се ​​подготви А. богата инфузија на тилчец ќе ви требаат следниве состојки:

 • Три чаши вода
 • Една лажица семе од тилчец.
 • Една лажица мелено семе од анасон.
 • Лажица хме.

Theе ја загреваме водата додека не почне да врие. Откако ќе дојде до вриење, го исклучуваме огнот и ги додаваме состојките, нека стои десет минути со капакот на тенџерето. Откако ќе истече времето, процедете ја смесата и послужете.

Оваа инфузија можеме да ја правиме дневно, две недели. По две недели, ќе можете да ги забележите промените. На овие домашни лекови им треба време, тоа не е естетска операција, само ќе ви помогне да ги видите поцврсти и со поголем волумен.

La постојаност и упорност тие ќе мора да бидат присутни секој ден за резултатот да биде ефективен. Комбинирајте ја оваа инфузија со специфични вежби за оваа област и додадете здрава храна во вашата исхрана.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

103 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адриана dijo

  Отидов на омеопатија и ми дадоа да пијам тилчец за да ослабам заедно со ленено семе и мешавина од анти-холестерол. Дали мислите дека тоа навистина ми помага? Го ценам одговорот

  1.    меки dijo

   како се вика тилчек во Аргентина

 2.   погледнете dijo

  Можете ли да ми помогнете како што е познат тилчекот во Еквадор или да ми ги дадете неговите карактеристики, многу ви благодарам што ми помогнавте на ова прашање.

 3.   laura dijo

  Здраво, вистината, јас сум очаен да го најдам тилчец, јас сум од Мексико и со сè што читам, не знам дали е вистина, но би ризикувал да ми помогне.

  1.    alexa dijo

   лаура здраво, јас сум од Мексико и го продавам ... ве чини 100 американски пезоси шише со 90 капсули, правам лични испораки ... тие се 100% чисти и се директни капсули од семиња ... КОНТАКТИРАЈ МЕ emmpu89@hotmail.com

 4.   Роберто dijo

  За Лора од Мексико, не знам во кој град живеете, но во ГДЛ има неколку натуристички компании кои го продаваат. Го јадам во продавница на аголот Ав. Алкалде, úесус Гарсија.

  Се надевам дека ќе можеш да го добиеш.

 5.   Вероника dijo

  Погледнете што е тилчец за гоење затоа што ви нуди хранливи материи. Го земам за тоа! Се надевам дека нема да изгубите тежина повеќе.

  1.    мару велез dijo

   Колку глупаво ценење на Вероника: натуропатските производи обично ви нудат хранливи материи ,,,, и тоа не дебелее, тие ве хранат !!! ДОБИЈАЈТЕ МАСТИ НА ПРЕГОЛЕН ШАКЕР, FИВОТНИ масти, ЈАдете ЛЕБ, КОЛАЦИ, ЛЕД КРЕМ, МЕFНИ ПИЈАЛНИЦИ, КОЛЧИ ,,,,, ЕТЦ ,,,, а не хранливите материи!

   1.    Рима dijo

    Мару! Имајте на ум дека ако менува хормони, многу е лесно да се здебелите! Јас не би ризикувал нешто што се меша со хормоните, од многу причини, бидејќи тие дејствуваат постојано во скоро целото наше тело! За мене, бев заинтересиран да го намалам нивото на гликоза, но со она што го прочитав, повеќе не ризикувам.

 6.   рут де корнехо dijo

  Сакам да знам дека можам да и дадам на мојата 1 и пол годишна ќерка да и го отвори апетитот затоа што едвај јаде и е многу слаба.Благодарам се надевам на одговор наскоро

 7.   Henry dijo

  Би сакал да знам како е познат тилчекот во Еквадор, каде да ги набавам своите семиња, растенија и како треба да направам за да го посеам и одгледувам овој производ

 8.   РОЗАРИ МЕНИЦИ dijo

  ЗДРАВО, МОЕ ДА МИ КАARИШ ПОВЕЕ ЗА НЕГОВИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ ФЕНОГРЕКО И ДОКОЛКУ ЕНМЕКСИКО Е ПОЗНАТА ОД ДРУГО ИМЕ.

 9.   Мери салазар dijo

  Најдов статија за доење во која предложив да земам таблети од тилчец за да ја зголемам количината на мајчино млеко. Би сакал да знам дали е вистина или не затоа што ми треба и каде можам да го набавам во Кито-Еквадор благодарам.

 10.   Дивата мачка dijo

  еј ова е многу добра информација

 11.   жад dijo

  Здраво .. Јас сум од Мексико. Прашање од ФЕНОГРЕКО ми рече дека е да се зголеми бистата, дали е вистина ??? Сакам да го земам, но се плашам од дебелеење

 12.   Кармен dijo

  Здраво, јас сум од Мексико и би сакал да знам каде можам да добијам тилчец, ми го препорачуваат за детоксикација на телото, се надевам дека ќе добијам информација, благодарам.

 13.   Јанет dijo

  Здраво!!! Сакам да знам дали FENOGRECO се добива во Колумбија. каде или ако има друго име?

  Ви благодариме!

 14.   нубија dijo

  Како се вика растението тилчец, кој во Колумбија сум од Кали Вале, итно е да знам како е познато ова растение, тука во мојата земја и растението хмеops, ви благодарам за помошта, Нубија.

 15.   сонцето dijo

  Здраво, би сакал да знам дали земањето семе од тилчец дава резултати и сакам да знам како да го одгледувам

 16.   мигел пласенсија dijo

  Здраво на сите, јас сум хомеопат и тилчец може да се зема во лажичка пред секој оброк, тоа многу ви помага во детоксикација на вашето тело. НЕ дебелее, а може да измешате и лажичка во малку вода и работи како малтер за чиреви на кожата, мозолчиња, дијабетични чиреви на стапалата, не плашете се дека е многу ефикасно и многу благородно благодарам

  1.    Cjhm18 dijo

   Здраво добро попладне, најдов тилчец во брашно за зголемување на телесната тежина и биста бидејќи сум премногу слаб, но не знам како да го земам и на секои неколку пати на ден, би го ценел ако ме известевте за тоа, поздрав .

 17.   АЛЕКСАНДРА dijo

  ОД КОГА ПОМОГНУВА ДА ЈА ЗГОЛЕМИ СИГУРНИЦАТА Е ВИСТИНСКА, СЕСТА МО ГО ИСПРАТИ СЕМЕАТА ОД САД, ОД КОГА IVEИВЕАМ НЕ МОАМ ДА ГО НАЈДАМ (КОЛОМБИЈА) ГО ЗЕМАВ ДВА МЕСЕЦИ И ДА ГО ЗГОЛЕМИМЕ 2 ГОЛЕМИНИ, ЈАС ГО РЕЗУЛТАТА ОД ВТОРА НЕДЕЛА, МОИТЕ BИВЕСТИ СЕ И ТЕКОВ И ФИРМА, МНОГУ СРЕНО СУМ И ПРИМЕНУВАМ ОД МАСЛО МАСЛО ДА ГИ ЧУВАМ ДЕВОЈСКИТЕ ВО КОЛОМБИЈА Е МНОГУ ТЕШКО ДА ГО ДОБИВАМ, ГО БАРАв ПОСЕГА ГОДИНА, АКО СЕ ПИШУВАЈ yayalinda88@hotmail.com Вреди да се и не скапи. КИШЕС, БАЈ

  1.    ване dijo

   извинете што стекнале телесна тежина или само гради

 18.   linda dijo

  уште полошо што го зедовте во чај или ги купивте емилата и сисиштето, ја зголемија големината, но не и тежината на стомакот алехандра сид

 19.   Марија dijo

  Здраво момци, јас сум од Гватемала и земав тилчец само два дена, па слушнав и прочитав, се плашам од дебелеење.

 20.   Nancy dijo

  Здраво, земам инфузија од семе од анасон, но ништо не се случува, ќе пробам тилчек и ќе видам што ќе се случи; затоа што мислам дека со анасон престанува да се зголемува, се чини дека се намалува. Сега градникот е поголем за мене. Се надевам дека тилчешкото може да ми додаде волумен; затоа што веќе трауматизирам.

 21.   бриги dijo

  Здраво на сите, разбирам дека тилчецот ви помага да ја зголемите мускулната маса, го подобрува метаболизмот, ја зголемува тежината и ја зголемува бистата, се надевам дека ова е вистина, го земам веќе 2 дена и се надевам дека оваа жртва вреди, бидејќи нејзиниот вкус е ужасен ееее = Ништо не е изгубено со ваков обид, расположи ги девојките

 22.   Даниел dijo

  Земам семе од тилчец (2 лажици од вас растворени во вода на почетокот на денот) со цел да ослабам, сакам да знам дали е точен или ми предизвикува спротивното што е да се здебелам. Можете ли да ми го разјасните? . Ви благодарам

 23.   Adriana dijo

  Здраво пријатели, јас сум во Меделин, ако ви треба тилчец, можам да ги набавам ако сакате, можете да ме контактирате adrivillada12@hotmail.com

 24.   ethенет dijo

  Па, сакам да ја земам, но да ја зголемам бистата, не знам дали да ја земам затоа што велат дека го стимулира апетитот и сакам да ослабам, а не да ја зголемам, ако ми служи како што ја добивам во Тихуана , Баја Калифорнија, благодарам

  1.    Андреа dijo

   Колку чини јас сум од колумбиска Кордоба

 25.   virtu dijo

  Здраво девојки. Земав инфузија од тилчец два дена наутро со цел да ја зголемам бистата. Пред да обезбедам анасон, но мислам дека не работеше, тоа не беше вистина долго. Но, се чини дека од она што го прочитав тоа ми дава повеќе доверба во тилчец. willе ве известам за напредокот ако има. Се надевам дека ќе ви помогнам.

 26.   Кети dijo

  КВИТО-ЕКВАДОР Здраво, сметам дека информацијата е супер интересна, но не можам да го најдам производот во Кито-Еквадор, го барав во GNC како што беше препорачано на друг форум, но тие повеќе не го носат затоа што не е многу комерцијален. Ако некој може да ми помогне, јас многу би го ценел тоа, итно го барам тоа. благодарам однапред
  Slds.

 27.   virtu dijo

  Здраво на сите, морам да ви кажам дека мислам дека работи, мислам дека ви велам затоа што вистината е дека имам иста големина но изгубив 4 к затоа што отидов на диета не сакам да кажам дека поради тилчец, но затоа што сакав. Сè уште ја имам мојата големина, сфати дека сега имам 51 к и мерка 1 60, имам градите 85 90. Пред малку да ослабам, веднаш ќе ги изгубам сите гради. Повеќе не сакам да губам тежина, ќе ти кажам како ми е.

 28.   Вирту dijo

  Заборавив, за оние од вас кои не знаат тилчец се вика и тилчец, побарајте го и со тоа име, ако не го најдете не продавам, но не би имал ништо против да го купам за да му го испратам на оној што не можеше да најде тоа (без да заработувам ништо) тука вреди во Шпанија околу 1,50 евра. Но, за да пробам анасон девојки, ќе пробам повторно и ќе ги измешам двете работи, мислам дека пробав малку време. Сега охрабрив малку повеќе. Е продолжам да пријавувам.

  1.    ване dijo

   Помогнете ми, како изгубивте тежина?

 29.   virtu dijo

  Здраво Јоли, ми се чини дека нешто слично ми се случи, јас сум малку повеќе подложен и хуморот ... но не знам дали да му дадам значење, исто така, мислев дека може да се должи на тебе. е причина или ако напротив тоа беше случајност, вистината е дека не ми е убаво, но ќе треба да го проверам тоа, а што се однесува до ефектите, за малку ќе ти го дадам сведочењето.

 30.   Кармен dijo

  Здраво на Кети од ЕКВАДОР, исто така, прочитав на друг форум за продавниците на ГНЦ, колку е штета што повеќе не ја носат, јас сум од Гвајакил, но во истиот форум имаше и д-р Галардо кој користи тилчец за лекување на астма и дава неговиот телефонски број што е 072916636 исто така е од Еквадор

 31.   Кети dijo

  Кармен, многу ти благодарам за информациите за тилчец во Еквадор, веќе го лоцирав д-р кој го продава овде во Кито, но тој го има во капсули и во прав, не знам кој би бил подобар ?? ? но ќе пробам, ви благодарам што ми помогнавте бидејќи никој не го познава овде во земјата.
  Прегратка
  Сладци

  1.    Ивон Санчез dijo

   Здраво Кети, можете да ми помогнете со телефонот или адресата на лекарот да дознаам за капсулите. Ви благодарам

 32.   Франциско dijo

  Франциско: дилер на тилчец frank.mrn@gmail.com Богота Колумбија

 33.   Франциско dijo

  Јас сум дистрибутер: оригинален производ од тилчец со испраќања до каде било во светот
  одличен квалитет и непосредно испраќање.
  Богота Колумбија

 34.   Франциско dijo

  Јас сум дистрибутер: оригинален производ од тилчец
  Богота Колумбија

 35.   Адри dijo

  За ethенет од Тихуана, п.н.е .. Јас вчера го купив на пазарот Идалго и воопшто не е скап. Среќа !!! … Она што не можам да го најдам се семе од анасон… ако знаеш xfa кажи ми… Благодарам !!! Адри.

  1.    Lisa dijo

   Здраво пријателе. Извинете, дали го најдовте во семето, лисјата, во прав или како? Велат дека е подобро со лисја, но никаде не можам да ги најдам: /.

 36.   Сакам да ги зголемам техниките Изгледам како табла и ми е лошо од момчињата што ме исмеваат, помогни ми dijo

  Сакам да ги зголемам градите и ми е преку глава од децата што ме исмеваат и ми викаат маса. помогни ми

 37.   Нина dijo

  Тие знаат што има сапунинки тилчец, јас исто така сакам да го купам во Пуебла

  1.    МАНКУС 222 dijo

   ЗДРАВО НИНА ЈАС СУМ ОД КОЛИМА МЕКСИКО И ГО ИМАМ ВО ПРАВ, ВНИМАВАЈТЕ И БОГ БЕГА БЛАГОСЕ

 38.   ана кабалеро dijo

  Сакам да знам со кое име да го купам во Колумбија

 39.   јенели dijo

  Здраво, јас сум 25-годишна девојка и имам 42 килограми.Ми рекоа дека растението тилчец е добро за дебелеење.

 40.   ЛИС dijo

  Здраво, живеам во ДФ Мексико, сакам семето или феногрековиот лист за инфузија, но не можам да го пронајдам во ДФ, некој знае точно каде што го продаваат овде во градот мексико.

  1.    Empu89 dijo

   Здраво Лиз, продавам 100% природни капсули од тилчец и се прави од семе. emmpu89@hotmail.com 🙂
   @hotmail: дискусија 

 41.   цвет dijo

  Таков пријател лис, го добив во продавница наречена ангел на здравјето, тие го продаваат за да го подготват во чај и прав, тоа е на авенијата прстен на прстенот, заедно на милост и немилост !! поздрав!

  1.    слатка dijo

   Здраво, што е со цвет?

 42.   Анги dijo

  Здраво Сакам да земам тилчец за да ја зголемам бистата, но во Колумбија не го знаат со тоа име во Колумбија има друго име БЛАГОДАРАМ ЗА ВАШАТА ПОМОШ

 43.   Хозе dijo

  Здраво, јас живеам во Венецуела и ме интересира мелен тресок за готвење, тие ми велат дека им дава спектакуларен вкус на оброците, но тука не го знаат тоа заради тоа име, некој ми каже како го викаат тука

 44.   дафнија dijo

  Здраво! купи таблети геногреко, намера ми е да ги земам за да ја зголемам бистата, но имам сомнеж, бидејќи се вели и дека геногреко прави дебел. некој да ми помогне !!!

 45.   Кети dijo

  здраво здраво девојки !!! Сакам да знам дали можете да набавите анасон и тилчец во Гватемала Сити и дали можете да ми помогнете, и оној што веќе го искористи и кажете ми дали е вистина дека тоа ја прави вашата биста да расте и да ослабне… ве молам многу благодарам .

 46.   ethенет dijo

  ВИСТИНАТА НЕ ГО ПРЕПОРАЧУВАМ, ЗЕМАМ И САМО ДОБИВАВ ТЕTА И СМЕТАМ ДЕКА Е ПРЕПОРАЧУВАНА ЗА ЛУPЕ КОИ САКААТ ДА ЗГРАЛААТ ТЕЧКА НЕ ЗА ОНИЕ КОИ САКААТ ДА СЕГУААТ И ЗГОЛЕМУВААТ ОДБУСТУВА BЕ, АЛУ МОЕ ДА ГО ПОГЛЕДНЕТЕ НА Интернет Сè, но веќе сум го зел и не користев ништо на контракерот врз кој влијаев со тоа што го преземав, но може да го пробате еден месец и според резултатите што ги гледате добро, се надевам дека ќе го пронајдете мојот сервис. ЧАО ЧАО

  1.    yeryka dijo

   Здраво etенет, сакам да добијам тежина додека ја земам и е во билки или капсули, ти благодарам

  2.    Суси dijo

   Здраво, би сакал да знам како сте го конзумирале и точната доза, би го ценела многу

  3.    Најлидин dijo

   Како го зедовте? И колку долго? И колку килограми стекнале
   благодарение

 47.   Ангел монтоја dijo

  Здраво пријатели, всушност употребата на тилчец за лекување рани кај дијабетичари е многу ефикасна, вака се лекуваше од чир на стапалото што го имаше свекрвата ми, која е дијабетичарка, и јас самата ја искористив за да залечам хемороид што страдав, тука во Лоја, Еквадор расте природно во приградската област, се користи во форма на мацерат за да се исчисти, а потоа се става малтер на чир или рана. Може да ми напишете на мојата е-пошта: angelmontoyap@gmail.com, поздрав

  1.    Јоми87 dijo

   Јас сум од Гвајакил, би сакал тоа растение 

 48.   Норберто dijo

  Добро утро, дозволете ми да ви кажам дека сум снабдувач на семиња за потрошувачка, со цени на големо и мало, доколку сте заинтересирани, прашајте ме по пошта и ќе ви го испратам мојот ценовник, без обврска, испраќаме, по микро.
  Со почит
  norbertoh_99@yahoo.com

  1.    Beatriz dijo

   Каде си

 49.   Angie dijo

  Здраво, живеам во Колумбија, Меделин, каде можам да го најдам? Те молам, одговори ми, благодарам

  1.    На здравје dijo

   Здраво. Јас го нудам производот во капсула. Повеќе информации. испрати интерес и сомнежи.

   1.    natyk7daza dijo

    Здраво, јас сум од Колумбија, ме интересира да ти ги купам капсулите

   2.    марија фариша dijo

    Здраво, јас сум од Парагвај. Би сакал да знам кога производот е достапен и дали можете да ми го испратите тука.

 50.   алваро емилио кано dijo

  Здраво, живеам во Меделин за чудесното и сакам да знам дали можете да ми кажете колку чини тилчец.

 51.   Виви24_552 dijo

  Здраво, би сакал да знам дали има несакани ефекти и дали вреди за хикос

 52.   Серхио Гарфијас dijo

  Дали е вистина дека тилчецот се користи за спречување на опаѓање на косата и како паста или како земен?

 53.   Слатка наталија99 dijo

  Здраво, продавам семе од тилчец и анасон. Било какви прашања по е-пошта sweetnataly99@hotmail.com  или мобилен телефон 3188063687

 54.   Лафлака_22 dijo

  Здраво, јас сум од Грал Рока и не можам да ги набавам лисјата од тилчец за да направам инфузии. Дали знаете дали можам да ги испратам да порачаат некаде?

 55.   gi dijo

  Јас сум gi повторно би сакал да ја зголемам бистата за да не добивам тежина воопшто !!

 56.   На здравје dijo

  Добра ноќ.

  Нудам капсула од тилчец. Природен производ на одлична лабораторија. Цената ги вклучува трошоците за испорака каде било во Колумбија. Главен инф healthya@hotmail.com

 57.   Ќе имавме dijo

   Погледнете го дедото на мојот сопруг имаше рак на едното уво, а неговото уво изгледаше расипано, па тој почна да зема чај од тилчец и со водата од чајот му го измија увото и беше чудо што никогаш не ја имаше таа рана, таа исчезна подоцна од толку лек , Имам уште едно сведоштво за сопругата на овој човек кој беше во болницата во Лос Анџелес затоа што имаше рак на желудник и им беше речено да ја одведат затоа што веќе имала три недели живот, па таа започнала да пие чај од тилчец и ова е четири години и дамата е многу силна, фала му на Бога.

 58.   МАНКУС 222 dijo

  Здраво, дали знаевте дека постои лек заснован на феногреко, јаглен од зеленчук, витамин и рак за радикација на карцином на дојка во 75% комуникација, ќе ви го испратам рецептот. БОГ да ве благослови сите.

 59.   alexa dijo

  пријатели, јас сум од Мексико Сити, продавам 100% чист тилчец од семе, но во капсули 500мг ... шишето содржи 90 капсули ... шишето е 150 долари или 3 шишиња за 400 американски пезоси ... Јас правам лични испораки и испорака по курир.. вашата набавка е 100% безбедна..контактирајте ме emmpu89@hotmail.com.. убав ден

 60.   Зулај dijo

  Здраво, јас сум од Венецуела и сакам да знам како се вика растението тилчец тука и каде го продаваат, испратете одговор, благодарам

 61.   Софија Родригез dijo

  Би сакал да ја зголемам бистата, но јас сум многу буцкаст, прашањето ми е дали можам истовремено да пијам апчиња за диети и да пијам тилчец?

 62.   mimi dijo

  Како да го добијам во Чиле?

 63.   alexandra dijo

  Би сакал да знам каде продаваат тилчец во Кали, би сакал да го пробам ..

 64.   Невиност Бордон dijo

  Здраво, јас сум од Парагвај, исто така сакам да знам каде можам да го купам

 65.   ЗАИДА ЦЕЦИЛИЈА dijo

  Здраво. Дали возраста е важна за ефикасноста на тилчец за зголемување на градите?… Благодарам

 66.   Кармен dijo

  ЗДРАВО КАРЕН, и јас сум во Костарика, би сакал да знам дали можеш да најдеш тилчец? И ако сте го направиле каде можам да го најдам. Ви благодарам многу за помошта.

 67.   Марија dijo

  Добро каде добивам тилчец во Венецуела

  1.    Gina dijo

   Здраво, го сторив тоа, кажи ми со какво име ме интересира исто така

 68.   Марија Алехандра dijo

  Сакам да земам, но не сакам да ослабам, бидејќи имам тежина, сакам да ја земам само во корист на косата и велат дека тоа ги прави бистата и градите да се креваат, дека ми кажуваат што можам направи ?????

 69.   Стефанија dijo

  Холс, како сте, би сакал да знам како е познат тилчецот во Еквадор за да може да го консумира, помогни ми во тоа благодарам

 70.   Мирабелка dijo

  N74 Najistotniejsza w odchudzaniu jest motywacja dziewczyny, ja codziennie ogladam metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to kopa do cwiczen, kto chce tez troche motywacji niech sobie wpisze wydised wydiszie

 71.   Татјана Кастеланос dijo

  Здраво во Букараманга Сантандер Колумбија каде можете да добиете тилчец ... ако тилчецот дебелее или изгуби тежина.

 72.   Cristina dijo

  Вие продавате тилчец, сакам да добијам тежина

 73.   Лурд dijo

  Здраво, може да се земе и за цисти и миома.

 74.   Diana dijo

  Здраво, јас сум од Венецуела и би сакал да ми кажете како се вика или вика Фенугрик овде во мојата земја, пребарував на Интернет за заедничкото име, но не се појавува познато име, ги посетив продавниците за здрава храна и тие не знам како да ми кажете што е тоа заради Ве молам помогнете ми затоа што навистина сум заинтересиран да ги купам тие семиња. Благодарам

 75.   Хуан Хозе Ривера dijo

  Може ли да ми кажете дали продавате семе од тилчец во Монтереј и каде е и дали имате адреса и телефонски број што можете да ми ги испратите и многу благодарам однапред

 76.   Лиз Родригез dijo

  Здраво, може ли некој да ми каже како викаат тилчец во Никарагва?

 77.   Кенија dijo

  Здраво, можете ли да ми кажете каде да го зачнам тоа семе тука во САД, ве молам, ме интересира

 78.   Ангелика Паола dijo

  Здраво, јас сум Ангелика од Богота, Колумбија и го сакам производот, телефонскиот број ми е 3115924827, пишете ми на whatsaap, благодарам.

 79.   JУДИТ dijo

  Здраво, јас сум од Еквадор, каде што можам да добијам тилчец и со кое име е познато овде во Еквадор, ќе биде ефективно да се потврди опаднатиот град. Имам 48 години, би сакал да го пудрам во прав.

 80.   пили dijo

  Здраво девојки, јас сум од Венецуела и треба да добијам тилчец, го барав и ништо не можам да добијам. ако може некој да ми каже. Јас би го ценел, ви благодарам многу.

 81.   Ана dijo

  Во Венецуела, како се вика семето од тилчец?