Што е алое вера?

Алое

Дали знаете што е алое вера? Алое е род на растенија чиј најпознат претставник е алое вера. Тој е високо ценет жанр за неговата висока медицинска вредност, освежувачките ефекти и лековитата моќ против изгореници. Потекнува од Африка, иако денес може да се најде во сите делови на светот. Тоа е прилично честа фабрика во домовите на многу луѓе, иако како што веќе укажавме, нејзиниот главен квалитет е лековит, далеку над неговата украсна вредност.

De живописна зелена бојаТоа е многу месести растенија кои чуваат голема количина течности внатре. Оваа внатрешна течност е во форма на жолт гел и тоа е на делот што се припишува повеќе лековити сили; некои од нив документирани и други кои се дел од популарната култура.

Во античко време се користело само со добивање на супстанцијата со директно сечење на лисјата на растението. Во моментов, исто така, можете да го вметнете во форма на гел, таблети, капсули, креми и тоници, меѓу другото, во аптеките, билкарите и продавниците за природна храна.

Фабрика за алое 

растение од алое

Во овој момент ќе објасниме што е алое во случај сè уште да не ја познавате оваа фантастична билка.

Фабриката Алое е грмушка со кратко стебло покриено со лисја, чие стебло е високо до 30 сантиметри. Неговите лисја можат да достигнат должина од 50 сантиметри и ширина од 8 сантиметри. Тие обично се наоѓаат во песочни области и на работ на бреговите, на ниво на море до 200 метри надморска височина.

Домороден е во Арабија и потекнува од суптропските и умерените региони од двете хемисфери, вклучено и Медитеранот.

Се одгледува во многу прилики како украсно растение, сепак, неговите лековити и убавини му даваат поголема озлогласеност. На некои места е познато како Алое вера или Алое макулата.

Денес постојат повеќе од 250 видови на Алое, од кои само три имаат лековити или медицински карактеристики. Се повеќе се користи во козметиката, повеќето производители ја извлекуваат пулпата со многу иновативни мерки. Покрај тоа, може да се користи за лекување дерматитис, егзема, алергиски реакции.

Алое Вера има придобивки

Сега кога знаете што е алое, ајде да научиме за неговите придобивки за нашето здравје. Алоето е растение со лековита моќ, совршено одговара за лекување на многу состојби. Следно, ви кажуваме некои од неговите најдобри придобивки што веројатно не сте знаеле

 • Таа е идеална за лекување на дијабетес, има својства кои го намалуваат холестеролот и ја подобруваат циркулацијата. Регулира гликоза во телото.
 • Го подобрува варењето и ги третира проблемите со дигестивниот систем. Алое Вера ја промовира апсорпцијата на хранливите материи, ги елиминира токсините и делува како обновувач на цревната флора.
 • Тој е добар антихистамит и ги шири бронхиите.
 • Има лековити, навлажнувачки и регенерирачки својства, поради оваа причина е совршен за целиот свет на убавина и козметика.
 • Ја дезинфицира кожата и ја отстранува акумулацијата на мртви клетки. Ги намалува изгорениците, омекнува, ги смирува иритациите и ги третира акните.
 • Богато е со витамини и минерали кои помагаат во одржување на правилното функционирање на организмот.
 • Ги намалува мастите во телото, содржи 22 аминокиселини од кои 8 се трошат за организмот. Бидејќи е одличен прочистувач, помага да се елиминираат маснотиите што се акумулираат во одредени делови од телото.
 • Тоа е природно антиинфламаторно, ја намалува оксидацијата на киселината одговорна за воспаление. Може да се внесе директно или да се примени директно на погодената област. Се користи за оние кои страдаат од артритис, истегнување или остеоартритис.
Поврзана статија:
Предности на сокот од алое вера

Видео од алое вера

За оние кои се повеќе заинтересирани да го знаат придобивки од алое вераЕве видео со многу интересно резиме.

Алое Вера својства

Алое Вера има антисептички моќ кои помагаат за дезинфекција на кожата и промовираат елиминација на мртвите клетки, ова растение од алое е едно од најпознатите во светот благодарение на неговите корисни својства за здравјето, убавината и домот.

Содржи витамини А, Ц, Е и Б комплекси витамини, минерали и фолна киселина. Следно, ќе ги откриеме својствата на алое според кои тоа е едно од најпознатите растенија.

 • Содржи глутаминска киселина, аспарагин, аланит, глицин, меѓу другите.
 • Регулира гликоза во телото.
 • Обезбедува голема количина на ензими, амилаза, липаза, фосфатаза, меѓу другите.
 • Тоа е додаток во исхраната.
 • Прочистува, детоксицира и промовира варење.
 • Тој е смирувачки, навлажнувачки и регенерира.
 • Се смета за моќен антивирусен.
 • Однесувајте се кон изгореници.
 • Ја смирува чешањето на каснувања од инсекти.
 • Прекрасно заздравување
 • Регенерира це

Алое за коса

Алое Вера гел за коса

Алое Вера се нанесува на оштетена, размачкана, оштетена коса или премногу сува, за да му даде возбуда и да го оживее за да ја врати виталноста и силата.

Идеално е да се нанесе алое директно на косата на природното растение, сепак, ако не можеме да го најдеме растението алое и да го немаме дома проверете дали сте купиле гел со 95% алое вера внатре.

За да го нанесете на најдобар можен начин, намачкајте ја косата, вклучително и краевите со топла вода, избегнувајте водата да има многу хлор. Следно, извлечете околу 6 масни капки гел од алое вера и нежно нанесете ги на скалпот и остатокот од косата. Масажа во круг и шири го целиот гел до советите.

Навлажнете крпа и завиткајте ја косата 25 минути, така што гелот ќе делува подобро. Измијте добро со шампон и исплакнете со млака вода. Овој процес би било идеално да се прави неколку пати неделно.

Придобивките од овој третман е совршен за да се спречи опаѓање на косата, хидрира и ги храни влакната на косата. Да се ​​има мрсна коса генерира многу непријатности во текот на денот, затоа регулирањето на производството на себум на лојните клетки е едно од најдобрите својства. Тоа е добар фунгицид и антибактериски.

Каде да се купи алое

Пијалок од алое вера

Денес можете да купите алое вера или алое вера во кој било супермаркет, ја има скоро насекаде. Особено ако станува збор за козметички производи како што се гел, шампони или креми.

Идеално е да ги купите овие производи во билкари и продавници за органски производи, или на друго место преку Интернет. Исто така, мора да ги користите овие начини да стекнете сок од алое вера подготвен за консумирање.

Алое вера и нејзините својства

Како заклучок, ви откриваме дека не е важно ниту како го именувате алое вера или алое вера, исто е. Како што споменавме, има многу варијанти на растението алое, сепак, најпопуларните и оние што сите ги знаеме се алое вера или алое, односно истиот производ.

Затоа, се истите својства, придобивки и купувате на истите места.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

36 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   многу интересно dijo

  многу интересно добија 10

 2.   Монтсерат dijo

  Тие се супер татко на 10, но наместо супер татко „супер кул“

 3.   бадемово цвеќе dijo

  Па, со алое, веќе научив повеќе, ова ќе ми помогне многу

 4.   Ricardo dijo

  Слушнавте дека алое земена орално ви помага да изгубите тежина? Или да согорувате калории?

 5.   Карлос dijo

  ахх, вие сте проклети стаорци, закопчани лази

 6.   астридна каролина dijo

  алоето е нешто многу лигаво итн
  +

 7.   ГУСТАВО dijo

  Многу милијарди ми служеше многу
  Можеби имам 10 марки во
  Медицина хаха
  Но, сè уште е милијарда
  интересно
  Многу милијарди овие 10 !!!!

 8.   јесус dijo

  алоето е многу добро за дамки

 9.   облека dijo

  интересна благодарност за објавувањето дека ми требаше :)

 10.   Факундо dijo

  Одличен пост, многу интересен, благодарам.

 11.   Јосмарвис dijo

  Алое Вера е многу важна затоа што еден ден можеме да ја користиме како лек за болест што може да ја имаме

 12.   Разговор слободен dijo

  Тие велат дека алое вера помага дури и во борбата против ракот.

 13.   bella dijo

  Дали знаевте дека: алоето е природен додаток и помага да се излечат болести како што е бронхопневмонија

 14.   sara dijo

  Многу е добро

 15.   МАФЕ dijo

  MUII BN ми сервираше за саемот за наука
  НЕ МОРА ДА ИЗЛОБАМ II ГО НАЈДАВ АКИ П ЧЕБРЕ
  ХУАЗ UУАЗ UУАЗ xD

 16.   Марфер_74 dijo

  Би сакал да знам како може да се користи за растење на косата побрзо додадена со кромид.БЛАГОДАРАМ

 17.   Марија dijo

  Па, оваа тема изгледаше многу интересна и многу корисна за сите тинејџери

 18.   Маријангелес Гутиерес Луцена dijo

  Благодарение на алоето го направив мојот третман и сега изгубив повеќе тежина од кога било

 19.   Luceny126@hotmail.com dijo

  алоето е многу добро
   

 20.   Блан dijo

  а алоето е добро за раст на косата ????? нема збор !!!

 21.   голема dijo

  ако пробав со рани и се однесував совршено ... дури и го отстранува сикатризот

 22.   Емануел_арацели_2013 година dijo

  Ви благодарам за сè. Amе го земам предвид растението алое вера ... велат дека е многу добро.

 23.   жарик dijo

  тоа растение се користи за коса

 24.   Мигел dijo

  Многу е добар, но нема информации, не мислите добро, поздрав

 25.   ангелика гранадос dijo

  Благодарение на алоето, мојата коса е прекрасна

 26.   ЛБУЛМАРА ЛОПЕЗ dijo

  Добро утро, за волја на вистината, го сфаќам тоа, долго време верував многу во алое вера, прекрасните својства на тоа растение многу ми помагаат во болки во зглобовите, ги препорачувам!

 27.   Јован dijo

  тоа е за лице

 28.   Хозе dijo

  Сварете ја савилата со прст и какара и мед. Излечи бронхо-пневмонија

 29.   Мигел dijo

  Го сакам вашиот блог, сметам дека е интересен затоа што ни помага да лекуваме изгореници од сонце.

 30.   христијанска запата dijo

  благодарам помогни многу

 31.   естефанибелмонте dijo

  благодарам е многу важно

 32.   Диего dijo

  многу добра оваа страница

 33.   џемпул dijo

  во ред е алое

 34.   Анибал dijo

  Сакам

 35.   Хавиер dijo

  алое е добро го користам за да мастурбирам со својот гел ... одлично

 36.   симон алфредо dijo

  sabils е добар лек