Храна што содржи жива

жива

Меркур се наоѓа природно во воздух, земја па дури и во водаОд оваа причина, разбирливо е дека животните, па дури и самите себе, можат да имаат некои мали дози на жива во нашето тело.

Треба да бидете многу внимателни со овој елемент бидејќи може да предизвика многу сериозни болести, како на пр Паркинсон, Алцхајмерова болест или дури и на аутизам. Отпрвин, многу стоматолошки пломби имаа 50% жива во нивниот состав, факт кој плаши секој денес.

Меркур се јавува природно, сепак, големите количини што ги има планетата од оваа супстанца се произведени од човечка активност, тоа доаѓа од согорувањето на јагленот во електраните, кујните, индустриски продукции, Итн

Меркур присутен во овие производи и храна

 • Пестициди и хербицидиОвие два производи се „неопходни“ за да се задржи производот без инсекти и дека не го расипуваат, наместо тоа, тие додаваат жива во храната што подоцна ја консумираме.
 • Индустриски емисии 
 • Секако козметика наменети за осветлување на тонот на кожата
 • Дезинфекција и фармацевтски производи
 • Батерии, батерии, термометри, флуоресцентни цевки, итн
 • Стоматолошки пломби
 • Риба: оние со најмногу жива се туна, морски бас, ајкула, сабјарка. Другите што содржат, но во помало количество, се сардини, сардела и сардела, иако мора да потенцираме дека ќе мора да јадеме големи количини риба за тоа да ни наштети.

Ако проголтаме жива, што ќе се случи?

На токсични ефекти тие ќе зависат од возраста на лицето што го внесува и како е проголтано. Не е исто, земајќи го директно отколку да го вдишувате, на пример. Доколку се вдише, ќе влијае на нашиот дигестивен и нервен систем заедно со белите дробови.

Ако се апсорбира живата, можеме да страдаме тремор, губење на меморијата, несоница, ренална инсуфициенција, моторни и когнитивни дисјункции.

Ако сте во период на бременост, многу е важно да се држите настрана од кој било производ што би можел да го содржи бидејќи овој елемент може директно влијаат на развојот на фетусот.

Не е глупост, мораме бидете внимателни и бидете будни, се грижи за најмалите за да не си играат со производи што го содржат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.