Медицина Унани: баланс на хумори

Ароми на храна

Што е тоа?

La Лек Унани Тиб е „пракса традиционална медицинска првично Грчки арапски"; историјата го кажува тоа истакнати арапски лекари Авицена, Маимонидис и Авероес ги прифатиле учењата на, за возврат, истакнати лекари грчки како што се Хипократ.

Што земаш во предвид?

Овој лек се базира на теоријата за 4-те хумори (крв, флегма, жолта жолчка y црна жолчка) и во 4 елементи на природата (земјиште, воздухот, fuego y вода); Сепак, тоа исто така ги зема предвид аспектите разновидни како и темперамент на лицето, исхрана, На сезони од годината (пролет, лето, есен, зима), различното вкусови на храна (кисело, мрсно, слатко и зачинето), температура (ладно, топло, влажно, суво), позиција на сонцето и времето на денот (изгрејсонце, пладне, зајдисонце и полноќ).

Која е твојата цел?

Секоја личност претставува преовладувачко расположение, кој е пронајден поврзани со неговиот темперамент и карактер; на пример, некој сангвистички е среќен, некој флегматичен е смирен, личност холеричен se иритира лесно и а меланхоличен има тенденција да тага.

Затоа Целта на медицината Унани е да се балансираат хуморите на организмот да наздрави балансираат и да се постигне здравје y благосостојба во организмот воопшто. За ова, дијагноза и третман мора да биде целосно обичај на кои е можно да се додаде физиономија, На емоции и семејна историја на пациентот.

Идентификациони елементи

Хумор

Придавка

Елемент

Станица

Позиција на сонцето

Вкусови кои балансираат

Темперамент

Крв Крвав Воздух Примавера Зора Зачинета и мрсна Оптимист, весел
Флегма Флегматичен Вода Зима Полноќ Кисело и зачинето Мирен, рамнодушен
Yellowолта жолчка Холеричен FUEGO Лето Попладне Слатка и мрсна Лут, раздразлив
Црна жолчка Меланхоличен Земјата Есен Зајдисонце Кисело и слатко Депресивно, поспано

 

Fuente: Реформи. Здравје и велнес

Слика: Flickr


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.