Совети за стимулирање на раст на косата

Силна коса

Како што рековме во различни прилики, многу причини и фактори можат да придонесат за забавување на растот на Од страна на. Денес ќе откриеме што е причината за овој забавен раст и лековите што можат да се применат за да се реши.

Периоди на стрес, од анксиозност или нервоза, лоша исхрана богата со масни производи и сиромашна со хранливи материи, слаба циркулација на крвта, порите на скалпот не се доволно снабдени со кислород, прекумерна употреба на штетни уреди за коса, како што се фен и исправувачи на коса. исправи ја косата, тутун алкохол кој исто така го забавува растот на косата, бидејќи овие супстанции ослободуваат токсини кои спречуваат добра циркулација на крвта.

Првата фаза да се стимулира раст Третман на коса е да се користат природни производи за нега на коса кои не содржат хемикалии. Ова е незгодна работа, бидејќи во повеќето супермаркети, продадените шампони се од познати брендови кои користат хемикалии. Преферирано е да се избере произведуваат природно, и ако не можат да се купат, изберете козметички производ прилагоден на видот на вашата коса.

Ако имате навика да ја обојувате косата, препорачуваме да бидете внимателни со здравје коса, избор на природни бои или домашни лекови кои ќе ви помогнат да го добиете тонот што го сакате. Во овој случај, едно од најдобрите решенија е да ја обоите косата со Хена, природна состојка која дава боја на коса без да ја оштети.

Многу ефикасен начин за стимулирање на коса Се состои од изведување на нежна капиларна масажа секогаш кога ќе се истуширате. Овој вид на масажа ја подобрува циркулацијата на крвта на скалпот и го промовира растот на косата. Препорачуваме масажа косата секој пат кога ќе се истуширате и посветете помеѓу 5 и 10 минути на оваа масажа, користејќи многу интересни масла за коса, на пример, кокосово масло, маслиново масло или бадемово масло.

Друг совет за стимулирање на раст на косата се состои од честа четкање на косата, најмалку 3 пати на ден. Со ова, циркулацијата на крвта се активира и, следствено, косата е подобро хранета, овозможувајќи коренот на косата да се зајакне и да има подобри здравје.

Добар начин да се стимулира растот на косата е да се исплакне секогаш кога ќе земете туш ладно. Експертите за фризерство го препорачуваат овој совет, бидејќи ладна вода ги запечатува кутикулите на косата, промовирајќи побрз и повидлив раст. Покрај тоа, ова плакнење со ладна вода додава повеќе сјај и мекост до косата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.