Совети за лекување на грчеви на хранопроводот

болка

На грчеви на хранопроводот или срцеви грчеви се спазматични мускулни контракции на дел од желудникот, поточно во јамата на желудникот. Кога ќе се појават, се појавува силна болка во стомакот, што често предизвикува регургитација. Тоа е патологија Влијае на двата пола, но на поспецијален начин најмногу страдаат жените, и генерално луѓето кои се многу нервозни или многу чувствителни.

Општо, причината за грчеви на хранопроводот тоа е дистонија на нервниот систем на ниво на оваа област. Оваа болест доведува до сензација на блокирана храна во текот на своето патување. Со текот на времето, болка и значително воспаление на стомак. Покрај болката, се манифестира гадење, подригнување, повраќање и конфузија.

Лекувајте грчеви на хранопроводот со природни лекови

Прво на сите тоа мора јадат тивко и без брзање. Треба да се избегнуваат стресни средини. Ниту, пак, треба да се пие за време на оброкот, особено ладни и газирани пијалоци треба да се избегнуваат.

Корисен лек за лекување кардиоспазам Се состои од јадење мали количини на секои 3 часа, во текот на денот. Храната мора да биде придружена со сув леб, бидејќи апсорбира вишок гастричен сок.

Секој ден е погодно да се земе инфузија врз основа на мудрец, нане и камилица во еднакви делови. Откако ќе се направи смесата, истурете една лажица од смесата во чаша врела вода, и кора од лимон. Оставете го да одмори 10 минути. Потоа се филтрира, и може да се додаде мед по вкус. Тоа е инфузија дигестивен, поради што треба да се зема после јадење.

Секое утро на празен стомак треба да земете еден туш 5 минути со ладна вода. За нервна исцрпеност и депресија се препорачува да се бањате двапати неделно на температура од 40 степени. Исто така е добро да се бањате со мајчина душица. За да се подготви оваа вода, еден литар вода мора да се вари со неколку мајчина душица 3 минути.

Откако ќе помине ова време, инфузијата се става во водата во оваа бања. Оваа бања треба да трае 15 минути, одржувајќи ја водата на константна температура. Бањата треба да се даде два, три или четири часа по оброкот. Кога сте во када, идеалот е нежно тријте го стомакот преку кружни движења.

По завршувањето на бањата, стомакот повторно се трие со a пешкир влажен во топла вода. После тоа, телото е темелно исушено и правилно покриено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.