Рицинусово масло; непријател на брчки

52

Еден од најстарите третмани за се справат со стареењето на кожата, е употребата на Рицинусово масло, бидејќи тоа го користеле античките фараони во Египет подмладување на кожата, според историските записи.

Денес многу луѓе продолжуваат да користат рицинусово масло на традиционален начин и без да знаат дека тоа е популарна состојка кај различните навлажнувачки козметички производи на кожата и други комерцијални производи, со разлика во претставување на природен третман многу ефикасно и многу економично против стареење, што ќе резултира со значително намалување на брчките.

Овие се некои од здрави ефекти на рицинусово масло на кожата:

-Овлажнувачки ефекти

Кога рицинусово масло се нанесува на кожата, тоа хидрира и спречува сувост, покрај тоа што обезбедува посвеж и младешки изглед, Од брчки изгледаат поизразено кога кожата ќе се исуши.

-Стимулатор на проток на крв

Друга причина зошто рицинусово масло е корисно за здравјето на кожата Тоа е затоа што го подобрува периферна циркулација кога се применува и со стимулирање на протокот на крв и овозможува на кожата да прима повеќе кислород и хранливи материи, што се претвора во подобрување на здравјето на кожата, како и а природна превенција на знаците на стареење.

-Антиоксидантни ефекти

Придобивките од нејзините антиоксиданти, главно содржината во ладно цедено рицинусово масло, кој има поголема количина на природни антиоксиданти, дејствува директно против слободни радикали кои влијаат на клетките на кожата, промовирање на предвремено стареење, бидејќи слободните радикали се поврзани директно со брчки и рицинусово масло се справува со нив.

Како да се нанесе рицинусово масло

Најдобар начин да се спречете и третирате брчки со рицинусово масло е да го измиете лицето како и обично, а потоа да го нанесувате маслото директно на кожата, таа веднаш ќе ја апсорбира, без да доживеете непожелна или дополнителна мрсност, треба да ја вметнете преку кружна масажа, за најдобри резултати.

Слика: Фликр


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.