Психолошки ефекти на кофеинот

  25

La кофеинот е вид на алкалоид кој ги стимулира мозокот и нервниот систем, поволно дејство во одредени случаи и неповолно за здравјето кога се консумира прекумерно и за разлика од тоа што многумина мислат, не само што се наоѓа во кафето, туку е и дел од газирани, енергетски пијалоци, чоколадо, чај итн.

на шолја кафе содржи помеѓу 40 и 100 мг кофеин, додека безалкохолниот пијалок може да содржи приближно 50 мг, како и таблета кофеин за да остане буден може да има помеѓу 100 и 200 мг, но потрошувачката на кофеин, иако ја исполнува функцијата за одржување на алармирање, може да има и Психолошки последици.

El Главната придобивка на кофеинот е да обезбеди поголема будност и концентрација, но ова се случува само за кратки временски периоди, нешто што може да се смета за идеално по лошата ноќ, за да се избегне поспаност следниот ден, но не и да се зема како и обично.

La кофеинот влијае на церебралниот кортекс и врзувањето со рецепторите на аденозин, во согласност со Универзитет во МинесотаПоследните се одговорни за генерирање чувство на сон, затоа, кога тие се инхибираат, се чувствуваме повеќе будни или будни, како и концентрирани, што може да биде корисно во текот на денот на работата или студијата.

Сепак според Правен факултет во државниот универзитет во Мичиген, предупреди го тоа вишокот кофеин на дневна основа може да предизвика стрес, бидејќи оваа супстанца реагира на стресни ситуации, спречувајќи го телото да може да се справи со ситуацијата.

El вишокот кофеин може да доведе до нарушени навики на спиење, што доведува до состојба на општ замор и секако на несоница.

Здрав совет: Неговата потрошувачка се препорачува најмалку четири часа пред спиење, бидејќи во спротивно ќе биде многу тешко да заспиете природно.

Слика: MF


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.