Природни совети за борба против хеликобактер пилори

стомак 1

Хеликобактер пилори е бактерија што предизвикува инфекција што најмногу предизвикува луѓето да страдаат и од чир на желудник и од гастритис, во некои случаи помага во формирање на рак на желудник. Има карактеристика да може да живее во киселината на желудникот поради неговиот состав и дека е вграден при контакт со контаминирана вода или животни и / или поради недостаток на хигиена.

Најчестите симптоми што ги манифестира се болка во стомакот, намалување на телесната тежина, гадење, повраќање и губење на апетит меѓу другите. Сега, денес има многу природни совети што можете да ги примените во пракса за борба против хеликобактер пилори.

Неколку природни совети за борба против хеликобактер пилори:

> Вежбајте ортомолекуларна терапија.

> Практикувајте хербална медицина, се препорачува корен малвадиско и лук.

> Пијте инфузии од камилица и нане дневно.

> Јадете мали количини храна и џвакајте ја добро.

> Јадете многу здрава и хранлива диета.

> Избегнувајте внесување на безалкохолни пијалоци, црвено месо, слатки, алкохол и кафе.

> Вежбајте рефлексологија на стапалата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

53 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија Елена dijo

  Здраво, би сакал да ми кажете дали оваа бактерија ја има цел живот и што се случува кога го остава стомакот и се сместува во крвта, сестра ми отиде во крвта. Ви благодарам.

 2.   ЗУЛИЈА dijo

  Здраво, пред една година ми беше дијагностициран столбот на бактериите и земав антибиотски третмани, но сè уште не чувствував подобрување

 3.   Миза dijo

  здраво за мене ми дијагностицираа и столб на бактерија и немам третман, но разговарам со неколку луѓе кои имаат исти да решат дека ми одговара да пијам добро, да разговараме благодарам misdayone@hotmail.com

  1.    јохана фуентес dijo

   Здраво, би сакал да знам дали успеавте да се излечите од бактериите и дали на тој начин сте го направиле тоа, ве молам, јас сум веќе многу депресивен

   1.    крај dijo

    еј, го најдов овој третман во блуг, планирам да го направам тоа,
    Резултатот од домашниот третман со КРЕОЛИН е изненадувачки, бидејќи креолинот убива практично какви било бактерии.
    Многу е ефикасно да се подготви пијалок од 1/2 чаша пулпа од сурсоп, 1/2 чаша гел од алое вера (кристал) и три лажици чист мед и да се додадат три капки креолин. Половина час подоцна, јадете природен јогурт од слива за да ја олесните евакуацијата на оваа бактерија, а со пријателските бактерии што ги има јогуртот, ќе ги заврши овие стомачни бактерии.
    Soursop има активна состојка сто илјади пати помоќна од пеницилин, што го прави најефективното овошје за стимулирање на имунитетниот систем кој е познат досега (особено за борба против клетките на ракот).
    Алое Вера, од своја страна, е способна да ја заштити слузницата на желудникот, а за возврат да ја убие оваа бактерија. Исто така, млекото во јогуртот ги неутрализира сите несакани ефекти што креолинот може да ги произведе во случај на интоксикација, иако е многу тешко да се појави.
    Во случај на поголемо труење, се препорачува да се земе сол на Епсон во чаша вода или млеко од магнезија. Бидете превентивни во секое време. Третманот треба да биде пост три, три дена во неделата до завршување на пет приеми. Потоа направете ги тестовите повторно и ќе ги видите резултатите. Beе се изненадите кога ќе откриете дека хеликобактерија Пилори бактерии исчезна

    1.    јујито1965 dijo

     Почитуван ЕНДЕР, во моментов минам третман со пилопак 10 дена, потоа се одморив 15 дена и уште еднаш лекарот ме испрати да го повторам третманот, се чини дека се чувствував малку подобро, но веќе го напишав вашиот третман. Се прашувам дали сте виделе луѓе кои биле излекувани со креолин? А што е со земање, на пример, дали го земав три дена по ред и ласемана уште три дена и така до 5 пати? или разбрав погрешно '? благодарам многу слатко ..

    2.    anуан Еванс dijo

     Така е, пријателе, многу е ефикасен, добар совет, се надевам дека ќе им излезе на сите, особено имај верба во тоа што го работиш, со среќа

 4.   марисол dijo

  Би сакал да знам некое место или лекар за да можам да го направам третманот

 5.   Хајди прада dijo

  Бидејќи одговорите не се дадени на прашањата, па ако не знаеме што мисли лекарот, би било многу интересно да ги видиме одговорите за да научиме многу повеќе и да бидеме задоволни.

  1.    Фелипе dijo

   Има простор за искуство што го има секој од нас и да користиме сè што знаеме во одредена ситуација. Така ме научија уште од мала. Но, не е лесно, можеме да направиме и грешки.
   Фелипе

 6.   Johnони де ла хоја dijo

  Тие, исто така, ги предвидоа уреата бактерии H. PYLORI. Тоа е УЛЦЕР, докторот ми рече дека тоа е бактерија која поддржува киселини во желудник и се собира рак и
  треба да се обидам наскоро, ми препишаа лек наречен: (терапија со ХЕЛИДАК).
  Содржи: (бизмут субасалицилат / метронидазол / тетрациклин хидрохлор).

 7.   paola dijo

  Би сакал UDУДИ кон мене Имам семејство кое почина со рак на желудник, ги имам бактериите и многу се плашам дека истото ќе ми се случи, би сакал одговор за да не бидам толку депресивен и очаен

  1.    Сантијаго Мартинез dijo

   За да ги убијам бактериите Хеликобактер Пилори, единствениот лек што го познавам е HP Fighter. Се зема заедно со течен хлорофил. Може да ја земете и Аловера како лузна.

 8.   rober dijo

  неодамна го детектираа хеликобатерот, мојот стомак само отече, што да пијам

 9.   valeria dijo

  Преку ендоскопија ми дијагностицираа ХП, хроничен ректитис и хроничен гастритис. Само денес го завршувам третманот наведен од мојот лекар. Искрено, сè уште имам болка во јамата на стомакот и исто така имам некои воспаленија во долната област, што ја прави областа тешко, а кога ќе ја исцедам ме боли. Дали е можно третманот да не ги искорени бактериите? Дали бактериите ги зголемуваат стапките на седиментација на еритроцитите? од пред две години прибл. во анализите станувам висок (64)

  1.    Мировна тврдина сега dijo

   Здраво валерија; Тој слушнал многу сведоштва на луѓе кои биле излекувани од ХП, земајќи 3 капки Креолин (Пирсон) во празна капсула пет дена и пиејќи 8 чаши вода во текот на денот ... Истражете, според, резултатите се не чека многу; Се надевам дека ќе ти помогне ... прегратка !! 

 10.   САНДРА dijo

  во право, потребен ни е лекар кој ќе ни помогне да ги расчистиме сите сомнежи. ВИ БЛАГОДАРАМ

 11.   Sandra dijo

  Јас исто така страдам од оваа ужасна бактерија и многу истражував и точно е дека многу пати бактериите не поминуваат со првиот третман, а болките во стомакот се силни и досадни. Прочитав дека пулпата за сурсоп е многу добра, а цвеќињата од камилица помагаат многу за да се намали воспалението. 

 12.   м Луиза dijo

  Вистината е дека го имам толку добро, можат да го дијагностицираат, јас бев 10 дена со антивиотици, и во рок од 15 дена ја повторуваат анализата, имам хеликобактер пилори, на 77,5, многу сум загрижен бидејќи имам чичко кој Почина од рак на желудник, те молам помогни ми, ми треба одговор, ти благодарам Малу

 13.   марисол dijo

  Здраво, ми открија ХП за околу една недела и се обидувам да останам бремена, замислувам дека не е најдобро време, но би сакал да имам соодветни информации, страст за сето тоа што ова е многу бавно, но со тешката диета е многу добро за мене добро и немам болки во стомакот, што ако добијам многу наркотици и малку апетит п.с.

 14.   НУБИАСУАРЕЗ6 dijo

  АМИ ИСТО РАБОТИ БАКТЕРИИ, И ЈА ЗЕМАМ ХЕРАПИЈАТА ЗА ХЕЛИДАК ЗА ЛЕК, се надевам дека на крајот на третманот ќе биде во ред 
   

 15.   НУБИАСУАРЕЗ6 dijo

  Би сакал да знам дека повеќе лекови или чаеви се добри за да се обидат да искористиме бактерии
   

 16.   НУБИАСУАРЕЗ6 dijo

  Би сакал да знам ако туната во тегла може да се троши секој ден, а јас го земам третманот за терапија со хелидад, би сакал да слушнам совет

  1.    наметка dijo

   Здраво, јас сум исто така погодена од ХП и како резултат добив гастритис и ректитис. и всушност не треба да јадете конзервирана туна, не треба да јадете ништо со конзерванси киселини,

 17.   Роџер dijo

  Здраво, и јас страдам од ова и сум подолго време, освен целиот лек,
   Имам повеќе верба во природната медицина и постои таканаречена „квалитетна крв“ што е идеја за сите проблеми со цревата. вклучувајќи ж. пилори не консумирајте рафиниран шеќер или конзерванси киселини. Јадат мека диета. и трпеливост, многу верба избегнувајте работи во пластика, пиете многу прочистена вода или ладно зашиена, избегнувајте стрес.
  Со почит 

 18.   Jaime dijo

  Најдобар начин да се елиминираат овие бактерии е со капки креолин на празен стомак во чаша вода 10 капки.

 19.   Фелипе dijo

  Фелипе
  Тоа е болест која ме погодува малку по малку. Јас направив индоскопија и дадов ХП се лекував една недела силно со антибиотици. Исчезна, 18 месеци подоцна за друго респираторно заболување ми дадоа уште еден силен третман за една недела и потоа полека почна да ме погодува повторно. По 6 месеци сум полошо од кога било. Се будам со многу сува уста и генерално пријатна. Јас советувам да спијам скоро седнато и да гледам добра диета. Исто така, побарајте добар специјалист кој знае што прави. Јас ги правам моите оброци, врз основа на скара, пилешко и основна риба. Бидете трпеливи, не се обесхрабрувајте и бидете секогаш внимателни. Радувајте се и со среќа.

 20.   божествено dijo

  Па, јас сум исто така носач, но и испитан многу темелно чекам нова ендоскопија и исто така имав силен третман на антибиотици 60 дена, паста на секои 12 часа и станував подобро, а потоа земав креолин и станав подобар многу

 21.   МЕДЕЛИН dijo

  ЗДРАВО БЕН ДИА .. ПРЕД 2 ДЕНА БАКТЕРИСКИОТ ПЕЛОРИЈА МЕ ДЕТЕКТИРАВ СЕ ВО ВКУПНА ДЕПРЕСИЈА

  1.    м лаура dijo

   Откриена сум пилорија и се лекувам со амоксилин 1000, кларитромицин 500 и панток 40 мг. сите на секои 12 часа. Го земам пантокот првиот на празен стомак веднаш штом станам и дванаесет часа по првата ја земам втората доза. Со појадок земам кларитромицин и дванаесет часа подоцна вториот внес. и амоксилин со ручек и дванаесет часа подоцна вториот внес. Јадам строга диета. пилешка риба. варен зеленчук и салати, но внимавајте, нема лимон, нема кромид, лук или што било кисело. Важно е да не пиете вода од чешма, само минерална вода. Се надевам дека ќе ти служи. Одете кај добар гастроентеролог, за да ве советуваат и да не паѓаат во депресија. бактериите се убиваат, а потоа се води нормален живот. не стори глава

 22.   Белен dijo

  Ми дијагностицираа пред 4 години. Го направив третманот и една година подоцна тие повторно направија ендоскопија и се уште беше исто. Потоа не можам повторно да направам третман затоа што останав бремена, а потоа доев. Помина еден месец дека симптомите се полоши, јас само се свртев да ги завршам студиите повторно и сигурен сум дека ќе ме испрати да лекувам на 11 ноември. Се плашам дека се влоши многу! 🙁

 23.   Арацели dijo

  МОЈОТ СЕСТЕР ЛЕК ОД ХЕЛИКОБАКТЕР ПИЛОРИ БАКТЕРИ, РЕЗУЛТАТИТЕ ДОЈДЕ НЕГАТИВНИ И САМО ЈА ВОДАТА ТЕРАПИЈА

  МЕТОД НА ТРЕТМАН
  1. Кога ќе се разбудите наутро пред да ги миете забите, испијте 4 x 160 ml чаши вода ... интересно

  2. Четкајте ја и исчистете ја устата, но не јадете или пиете 45 минути.

  3. По 45 минути можете да јадете и пиете нормално.

  4. По 15 минути појадок, ручек и вечера, не јадете и не пиете ништо 2 часа.

  5. Оние луѓе кои се стари или болни и не можат да пијат 4 чаши вода на почетокот можат да започнат со пиење малку вода и постепено да се зголемуваат на 4 чаши на ден.

  6. Горенаведениот метод на лекување ќе ги излечи болестите на болните и другите можат да уживаат во здрав живот.

  Следната листа го означува бројот на денови на третман кои се потребни 1. за да се излечат / контролираат / намалат главните болести:
  1. Висок крвен притисок - 30 дена

  2. Гастричен - 10 дена

  3. Дијабетес - 30 дена

  4. Запек - 10 дена

  5. Рак - 180 дена

  6. ТБ - 90 дена

  7. Пациентите со артритис треба да го следат третманот само 3 дена во 1-та недела и од 2-та недела на ден.

  Овој метод на третман нема несакани ефекти, сепак на почетокот на третманот можеби ќе треба да уринирате неколку пати.

  Подобро е ако го продолжиме ова и ја правиме оваа постапка како рутинска работа во нашиот живот.

  Пијте вода и бидете здрави и активни.

  Ова има смисла. Кинезите и Јапонците пијат топол чај со своите оброци. Не ладна вода. Можеби е време да ја прифатите вашата навика да пиете додека јадете! Ништо да се изгуби, сè да се добие ...

  За оние кои сакаат да пијат ладна вода, овој напис е применлив за вас.

  Добро е да се испие чаша ладен пијалок после јадење. Сепак, ладна вода ја зацврстува мрсната што штотуку сте ја потрошиле. Ова го забавува варењето.

  Штом овој „талог“ реагира со киселината, тој ќе се распадне и ќе се апсорбира од цревата побрзо од цврстата храна. Lineе се реди со цревата. Многу наскоро, тоа ќе се претвори во маснотии и може да доведе до рак. Подобро е да се пие топла супа или топла вода после јадење.

 24.   Rosa dijo

  Благодарам Арасели, врвот изгледа интересно. Tryе го пробам и ќе го објавам. Резултатите .. Благодарам за споделувањето :)

 25.   Излечен конечно dijo

  Најефективниот лек против таа проклета бактерија е креолинот. Треба да земат од 5 до 10 капки креолин во чаша вода 3 дена. СВЕТ ОПРАВИ !!!!!

 26.   Sandra dijo

  Пронајден лек кој тврди дека ги лекува бактериите пилори за три дена, се состои од земање опашка кромид, направете крст со нож во центарот на кромидот и ставете го преку ноќ во стаклена основа следното утро испијте ја водата од кромидот сè уште корисно за готвење, и го вкусив дека е мојот втор ден, се надевам дека сè ќе помине добро

 27.   Sandra dijo

  Пронајден лек кој тврди дека ги лекува бактериите пилори за три дена, се состои од земање опашка кромид, направете крст со нож во центарот на кромидот и ставете го преку ноќ во стаклена основа со вода следното утро да ја испие водата кромидот е сè уште корисен за готвење и го пробав, тоа е мојот втор ден, се надевам дека сè ќе помине добро

 28.   Марија сандовал dijo

  Здраво, пред 4 месеци ми дијагностицираа H.pilori, отидов на диета 2 месеци и тежам 46кг и земав креолин во празни капсули во сокови од гуава и јогурт, но сега сè е лошо за мене и секој пат Одам на ба »о, порано не бев гладен, а сега откако ќе ја земам креолината многу сум гладен во тоа време, а стомакот се чувствува празен, а понекогаш и со болка ја напуштам диетата и сега јадам нормална храна хк бев имам искачено 1кг 200, но стомакот ми е полош, отекува ужасно и ме боли. Willе се убијам? Но, во реалноста не правам дека бактериите не ми дозволуваат да го живеам животот опуштен или смирен, јас сум очаен. Сакам да излезам од тоа, aaaaaaaa xxxxfavorrrr ПОМОГНЕТЕ МЕ !!!!

  1.    Сантијаго Мартинез dijo

   Ја разбирам вашата ситуација многу добро. Познав многу луѓе кои одат во крајност со оваа страшна бактерија. Антибиотиците не им користат. Сепак, тие зедоа HP Fighter, течен хлорофил и аловера и се целосно залечени. Единствениот лек кој вистински ги убива бактериите е HP Fighter. Не продолжувајте да земате креолин затоа што тоа не е ефикасно, напротив повеќе ви штети. santiagomst@hotmail.com

  2.    Јоланда dijo

   Здраво Марија, колку капки креолин пиеше и за колку дена? Ако го правите тоа 10 дена по ред помеѓу 3 и 5 капки во празна капсула, треба да заздравите. Одморете 10 дена и повторете го повторно.
   Друг систем за ставање крај на HPylori е да се направи третман од само 7 дена со три хомеопатски лекови: PYROGENIUM 9CH (1 гранула под јазик на секој 10 часа на ден), ФОСФОР 9CH (1 гранула 3 пати на ден) и ХИДРАСТИС 15CH (2 гранули 1 пат на ден). Ако ова не ве излечи, тоа е затоа што имате повеќе видови паразити кои лекарите не ги откриле (ниту ќе ги откријат). Но, креолината убива секакви критериуми.

 29.   СЕКОГАШ dijo

  Здраво, пред сè, смири се, медицинските сестри на крајот ја добиваат битката
  Но, тоа е затоа што нашиот имунолошки систем ослабе добро во однос на
  И јас имам бактерии и има една работа што целосно го искорени.
  Тестирање дали работи, јас ви ги испраќам сите податоци

 30.   балфер dijo

  Со нетрпение го очекуваме вашето брзо закрепнување и сведоштво дали ја чевлите за чевли или не. благодарам и поздрав СЕКОГАШ

 31.   балфер dijo

  и секако СЕКОГАШ името на третманот.

 32.   Сантијаго Мартинез dijo

  Единствениот ефикасен лек за уништување на бактериите Хеликобактер е HP Fighter. Се зема со хлорофил. Не познавам друг ефикасен лек за ова. Лекарите скоро секогаш препишуваат антибиотици, но тие не се секогаш ефикасни. santiagomst@hotmil.com

 33.   Ана dijo

  На оние кои мислат дека ќе ги елиминираат HP бактериите со креолин, им велам дека она што ќе се здобијат е интоксикација со феноли, така се нарекува кога се пие креолин и предизвикува оштетување на мускулите и оштетување на црниот дроб, бубрезите и мозокот. . Не верувајте во сè што луѓето велат дека разговарајте со лекар специјалист за да се лекувате! Интернетот поддржува сè што е напишано и понекогаш поради очај на болеста забораваме на штетата што овие непоправливи токсични материи можат да ги предизвикаат на нашето тело и органи.

 34.   GABRIEL dijo

  ТРЕТМАНИТЕ СЕ ДОБРИ, АМА САМО ХРИСТОС МОANЕ ДА СЕ ИЗЛЕКНИ САМО ВЕРУВАЈТЕ И ЧУДОТО WЕ СЕ БИДЕ БОAЕ ЗА БОГ НЕМА НИШТО НЕВОЗМО GЕН БОГ БЛАГОСЛЕДНИЧЕН НЕГОВИОТ ПРИЈАТЕЛ И БРАТ ГАБРИЕЛ САЛАЗАР СОДРИНСКИ ПОДДРШКИ НА СОЛИТЕ НА СОСТОЈБАТА

 35.   Лео Родригез dijo

  Кој е излечен со креолин, бидејќи станува збор за токсичен производ кој вели кој е излечен од бактеријата хеликобаптер пилори.

 36.   естер dijo

  Тој третман со креолин не е ефикасен, штетен е по здравјето овде каде што живеам, една жена почина вчера од земање креолин затоа што сакаше да ослабе. Пожелно е да барате други видови домашни лекови, бидејќи антибиотиците воопшто не ви помагаат, бидејќи бактериите стануваат отпорни на антибиотици, ова го велам од искуство, бидејќи имав хеликобактер, околу три години. Само пред неколку месеци успеав да ги искорнам тие бактерии од мојот стомак. Зедов многу домашни лекови кои на крајот ми помогнаа. И кога ме тестираа, веќе ги немав тие ужасни бактерии.

 37.   Израел dijo

  Здраво, штотуку го открив истиот проблем со H Pylori, има ли некој лекови?

 38.   Тони dijo

  Имам H. pilory бактерија и ми дадоа две ендоскопии, ми дадоа антивиотици во двата наврати и вистината е дека не успеав да ја искоренам.

 39.   Хозе Луис dijo

  ЗДРАВО, ЛЕЧУВАМ СО МАСЛОТО ЈЕРБА ЛУИЗА, ОДМИНЕТЕ 15 ДЕНА КАПКА СЕКОЈ ДЕН, ОСТАНАТ 15 ДЕНА ПОТОА ПОВТОРИ ДОЗА..ТЕСТ И КОМЕНТАР, ОТИ ПО ОТКАЕ ЗА МЕНЕ.

 40.   Бри Мелан dijo

  Здраво пријатели, јас исто така имам хеликобактерилори и добро сум во природен третман, со биендес пилоса, маријано шардон и гастрибиди, антибиотици без разлика дали ми препишал лекар, натуропатски лекар како мене или кој било друг лек според лицето, сите организмите не се исти, има некои послаби, а други посилни, вистината е дека бактериите е многу тешко да се искорени целосно. Се надевам дека сите ќе станат подобри наскоро Благослови

 41.   лесен мартин dijo

  Здраво дечки . Се надевам дека се подобри. Рецептот, даден од ЕНДЕРм, е рецептот слушан овде во Венецуела, неколку пати од мене. Willе купам креолин и ќе започнам како што е и Ендер, мислам дека денови по ред е многу многу многу силен така што третманот ќе трае 16 дена. Се надевам дека ќе го искоренам бидејќи болката во стомакот, рефлуксот, гасовите веќе не се нормални. Tellе ти кажам како оди. Луз Мартин

 42.   Мануел Луна dijo

  ЕНДЕР, замислувам дека има вода и колку, за да може да тече и колку ...