Природни совети за борба против леукемијата

пијалок-11

Леукемијата е болест која ја претрпеле голем број луѓе денес, се карактеризира со многу високо производство на бели крвни клетки и нивни претходници во ткивата. Сега, во повеќето случаи оваа болест е присутна како резултат на откажување на коскената срцевина.

Најчестите симптоми на леукемија се хронични инфекции, анемија, болка во телото и замор. Во моментов има многу природни совети што луѓето можат да ги применат во пракса за борба против оваа болест паралелно со третманот даден од лекарот.

Неколку природни совети за борба против леукемијата:

> Вежбајте хипертермичка терапија.

> Вметнете повеќе зелен зеленчук, наут, леќа и лук.

> Вежбајте терапија со детоксикација.

> Пијте 2 инфузии од боровинка дневно.

> Избегнувајте внесување црвено месо, алкохол, преработена храна и рафинирани шеќери.

> Пијте сок од алое вера.

> Вежбајте техники за релаксација.

> Вметнете храна богата со калиум, бета-каротен, биофлавоноиди, селен и витамин Е и Ц.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

98 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   искрено dijo

  Имам пријател кој има леукемија, сакам да му помогнам и сакам да ми помогнат за да му помогнам.

  1.    геронимо матијас перез dijo

   моето име е геронимо. Мојата девојка има леукемија, ми треба помош за да и помогнам. Не знам што да правам. Јас сум од Чиапас. Мојата девојка е од Гватемала. Те молам помогни ми.

   1.    Едуардо dijo

    Лисјата на дрвото моринга, имаат многу својства и помагаат да се зголемат црвените крвни зрнца, има продавници за здрава храна што продаваат капсули направени со лисјата на дрвото моринга

    1.    Сандра канали dijo

     Onеронимо, за жал, лекарите се откажаа од татко ми, тој има акутна миелоидна леукемија, но ние ќе продолжиме да се бориме и да пробаме сè. Важно е расположението на вашата девојка, тоа не опаѓа. Во саботата татко ми започна да пие вода КАЛАНЧОЕ, тоа е лековито растение, антиканцерогено растение за кое велат дека може да му помогне на татко ми, но тој продолжува со своите таблети што му ги дадоа во болницата за да го задржат навремено. Исто така, прочитав дека во Мексико постои механичка фабрика наречена MUICLE што е обновувач на крв, бидејќи вие сте од таму и барате информации, гледам како можам да ги донесам од Мексико. Се надевам дека твојата девојка ќе се опорави и ќе се придвижи напред. Iе се молам за неа и никогаш нема да ја изгубам вербата.

     1.    Хозе Кристијан Варгас Кортес dijo

      Сандра, јас сум од Мексико, ако сакаш, кажи ми каде ти ги праќам лисјата на мукулата. Ја имам мајка ми болна од леукемија и тоа и го давам како вода за употреба. Јас се викам Хозе Кристијан Варгас Кортес.


     2.    Сандра канали dijo

      Здраво Хозе, ти благодарам, но за жал татко ми почина на 31 март. Успевам да ја земам мукулата што ми ја испратија од Мексико. На последниот крвен тест ден пред да почине, единственото нешто што го имаше беше тромбоцитите, мислам дека поради мукулата. Се надевам дека со сето срце мајка ти е излечена.


     3.    тани dijo

      Здраво Сандра, како си со лекувањето на татко ти?. татко ми беше откриен и оваа година со ист вид на леукемија .... тој го започна својот третман his. Ви благодарам


 2.   Claudia dijo

  Би сакал да знам што е пурпурен хенок сам по себе

 3.   ДИАНА ГАРЦИЈА dijo

  Брат ми неодамна беше дијагностициран со леукемија, веќе етса во третманот со хемотерапија и сакам да знам некои рецепти да можат да ја менуваат неговата храна и над сето тоа и да му помагаат. Може ли да ми дадете нешто?

 4.   Moira dijo

  Здраво ... мојот братучед почина од леукемија. Би сакал да знам дали леукемијата може да започне x многу голема вознемиреност, на пр. Смрт на семејство итн ... Чувствував дека може да се должи и на тоа ...

  1.    Милагрос Бариос dijo

   Смртта на некој близок е многу жална и оваа болест предизвикува многу болка, останува само да го замолиме Бога и да се грижиме за нашето тело со храна и одмор.

  2.    Милагрос Бариос dijo

   За удобност и многу информации, посетете ја JW.org mk

  3.    Лаброиселч., dijo

   Здраво Моира, задоволство е. Го видов твојот коментар и навистина ми е жал за смртта на твојата братучетка, имам пријател со неа (lmc) и би сакал да и помогнам, те молам би бил kindубезен да ми кажеш на која возраст не успеа братучетка и изговор Моето прашање е дека учам од оваа болест да бидам подготвен, гласот што го разбираш.,

 5.   isизел каролина dijo

  Би сакал да знам како се лекува леукемијата, кој не ми одговори е пиле со лош карактер

 6.   МОМЕРИЈА dijo

  Здраво на сите; здраво Ви донесувам многу добри вести, леукемијата има 100% лек, само треба да ја следите следната терапија:
  _РЕКОНОЦЕР ИСУС ХРИСТОС КАКО СУВЕРЕН НА ВАШИОТ ЦЕЛ.
  _БЛАГОДАРАМ ЗА ЧУДОТО ШТО ВАШИ ВО ВАС.
  _ ОБЈАВЕТЕ ЗДРАВЈЕ ВО ВАШИОТ ИВОТ.
  _ ВНИМАВАЈТЕ ЗА СИТЕ ПРЕПОРАКИ НА ВАШИТЕ лекари.
  _ПОБРАНИ СЕ ЗА ВАШИТЕ ДОКТОРИ, ДА СЕ КОРИСТИ ОД ГОСПОД (Запомнете дека тие се институции, а Бог е доктор на лекари медицински на медицински).
  _СПОДЕЛУВАЈ СЕ СО ДРУГИТЕ ШТО ВАШИ БОГ ВО ВАШИОТ ИВОТ.
  _ НА УТРО ОБЈАВУВА БЛОГОСЛЕДНОСТ БОГ.
  _ДЕН НА НОTSИТЕ ЈА ОБЈАВУВА НЕГОВАТА ЛОЈАЛТИЈА.
  _ ЗЕМЕТЕ ГО БОГОВИТЕ ВЕТУВАА, ТИЕ СЕ ВАШИ !!!!!!!!!!!!!!!

  Ми беше дијагностицирана леукемија, но јас веќе започнав да го следам третманот еден по еден, ти следи. Soonе ви донесам новости за мене наскоро.

  1.    Лаброиселч., dijo

   Граја Јомери ќе го земе предвид вашиот многу убезен третман.,

 7.   ezезабел dijo

  Вујко ми доби леукемија и дознавме денес 15, ако можеш да ни помогнеш со какви било информации за некој лек или напредна студија

 8.   ангелика dijo

  Доцнам 15 дена и имам една година со анемија, но не јадам и не спијам добро, што можам да направам за борба против луцемијата

 9.   карем сото dijo

  Имам време со акутна цитопластична леукема и би сакал да знам кое растение во Доминиканската Република е она што помага да се подобри леукемијата.
  Тој почнува да добива инфекции.
  Благодарам

 10.   сизи рузмарин dijo

  на мојот сопруг веќе му беше дијагностицирана леукемија

 11.   жолчка dijo

  Ве молам, ако Хуан Варгас го прочита ова, контактирајте ме, не ви требаат многу пари, верувајте ми. Сега сум жив.

 12.   Франциска dijo

  Здраво на сите.
  Леукемијата е многу несреќна болест и има различни видови.
  Мајка ми почина пред неколку месеци од акутна мелоидна леукемија и моето семејство сè уште се обидува да биде подобро. Мајка ми беше жена со вера, целата нејзина црква се молеше за неа. Направени се многу, многу молитвени ланци. Мајка ми се соочи со својата болест со голема вера и секогаш се надеваше дека Бог ќе стори сé за нејзините дела ... верата работи кај некои луѓе затоа што им дава мир.
  Но, ве уверувам дека понекогаш Божјите планови не се секогаш да лекуваат и да ги одржуваат сите живи.
  Јолмери, има многу деца кои умираат и мислам дека не е затоа што не се молеа доволно, но затоа што во некои случаи работите се поинакви и тоа не значи дека лицето нема доволно верба во Бога или не заслужува лекување . Драго ми е што во твојот случај се подобруваш благодарение на својата вера, но не треба да бидеш толку екстремен во твоите изјави, бидејќи сите луѓе се различни, дури и истата болест се однесува различно во секое тело.

  Единственото нешто што можам да им кажам на оние кои се со личност која ја сакаат со таа болест, дури и на оние кои можат да страдаат од тоа, е тоа: обидете се да уживате во потполност и да ги сакате многу блиските, кажете што сакате чувствувајте и уживајте во секоја минута кога ја имаат таа личност близу. Сакајте го и кажувајте му секој ден и кога и да можете.

  Друг факт: терапијата со магнети помага многу за ублажување на болката.

  Поздрав, охрабрување и многу сила за сите!

 13.   Мануела Санмартин dijo

  Го најдов ова, се надевам дека ќе ти помогне, за да продолжиш да се информираш:
  Јадењето храна што содржи флавоноид познат како апигенин, што се наоѓа во производи како магдонос, сос од домати или црвено вино, може да помогне во спречување на леукемија, бидејќи тоа би го запрело развојот на два вида клетки на леукемија, според студијата на Универзитетот во Гронинген (Холандија) и објавено во „ellелијарна смрт и болест“ и коментира на 20minutos.es.
  Според истражувачот Мајкел Пепеленбош од Универзитетот во Гронинген, „апигенинот може да биде корисен превентивен агенс против леукемија“. Сепак, предупредува експертот, „не треба да се зема истовремено со хемотерапија кога болеста е веќе дијагностицирана, бидејќи може да ги попречи позитивните ефекти од третманот“.

 14.   Алисон dijo

  Здраво, имам 16 години. Ве замолувам да ми ги испратите сите можни информации за третманите што може да ми помогнат. Имам акутна лимфна леусемија. Се чувствувам многу лошо помогни ми дека сакам да живеам. Испратете ги информациите што е можно побрзо
  Ви благодарам.

 15.   жолчка dijo

  Вистина е дека Господ што зборува Франсис, знам дека Божјата волја и нашата волја не се исти. но ако Божјата волја е совршена. Извинете ако изгледам екстремист, тоа не е мој случај, извинете за впечатокот што ви го оставив. Па, ако ви кажам дека верата е многу важна и ако постојат различни видови на леукемија и третман за секој од нив. И исто така е точно дека сите ние реагираме различно и тоа е дека сме различни. Но, верата е една и тоа е она што ни овозможува да живееме спокојно и безбедно дека што и да се случи, Божјата волја е совршена. и не господине, не е точно дека тој што умира е затоа што помалку се молам, не господине, не го реков тоа. ако им кажам дека треба

  пијте многу вода најмалку 3 литри на ден надвор од оние земени со оброци.

  сè што јадат мора да се готви.

  избегнувајте јадење јагоди, што е притаено растение

  консумирајте сурсоп што е многу добро овошје во случаи на рак

 16.   жолчка dijo

  Почитувана Алисон, прво не плаши се, ти си млада девојка и дозволете ми да ви кажам дека ако го направите својот дел, сè ќе оди како што треба, само потрудете се, бидете многу храбри, верувајте во Бога и сигурна сум дека вашата семејството ќе биде со вас во текот на целиот процес. примен во болница затоа што третманите ги даваат лекари специјалисти во овој случај хематолозите, што ако можете да направите во текот на целиот овој период е да водите максимална грижа за храната што ја јадете, пред третманите дека лекарот нарачува (хемотерапија) мора да јадете храна богата со железо, имаме зеленчук, чашата говедско е многу добра, исто така можете да консумирате супа од гулаб. сигурно лекарите ќе ви дадат витамин V, како што се тиамин фолна киселина итн.

 17.   МУЧО dijo

  НА ОВИЕ МОМЕНТИ, Брат ми е хоспитализиран во халапа, веракурус е приближно 1 месец во лек ДА ОДАМ ДА ГО ГЛЕДАМ ПРЕД МОЈАТА РАБОТА, И ОБИДУВАМ ДА ТИ ИСПРАТАМ ОНА ШТО МЕ ОДЛИМЕ ДА МО CАТ ДА ЈАДАТ И СПИЕАТ.
  БЛАГОДАРИМЕ НА БОГ, ТРОШОТИТЕ НА ХОПИСТАЛИЗАЦИЈАТА СЕ ОБВИНУВА ОСИГУРУВАЕ, КОЕ НЕ ЗНАМ.
  СМЕ СИРОМНИ И СМЕТЛИВИ, ДОААМЕ ОД СЕМЕНА СЕМЕЈСТВО И НИКОГАШ НЕ ГО ПРЕТСТАВИ ОВОЈ ВИД НА БОЛЕСТ.
  САМО БОРАМ БОГ да ме присили да продолжам да ги поддржувам.

 18.   Gisela dijo

  Вчера на татко ми му беше дијагностицирана акутна Мелоид Леукемина, тој има 63 години и ослабе многу, ова е деликатно, но со многу охрабрување, докторот рече само третман x трансфузија на крв, бидејќи има фиброма во белите дробови ( стврднување на белите дробови) од таа причина и поради неговата возраст не може да има хемотерапија, не сакам да страда, јас бев многу позитивен, но би сакал да знам дали може да живее со години вака, дали е внимателен? Не сакам да страда. Сакам да знам дали ме боли зошто татко ми е силен?

  1.    Лаброиселч., dijo

   Еј мила моја, само те поттикнувам да имаш многу мотивација и секогаш да бидеш со твојот старец, моето небо, затоа што ова е болест, лошо, но имај верба дека БОГ е голем, поздрав.

 19.   светлината dijo

  Здраво вчера 30 година на мојата снаа и беше дијагностицирана леукемија .. како можам да и помогнам .. освен што верува во бога и девицата !!!

 20.   Хуан Луис Мареро Арзола dijo

  Им благодарам на сите што ги објавија своите искуства во врска со предметот ЛЕУКЕМИЈА, пред 24 часа ми беше дијагностицирана акутна лимфобластична леукемија, се чувствувам многу загрижено, секако, но истовремено и мирно. Прочитав многу за болеста затоа што секогаш е важно да знаеме со што ќе се соочиме, сè уште немам искуства што треба да ги споделам затоа што според лекарите кои го виделе мојот случај тоа е многу нетипично, бидејќи не презентирам симптоми, само болка во двата кафеава ребра како резултат на скоро спонтани фрактури на ребрата и болка во долниот дел на грбот.
  Покрај диетата, која е важна, ние мора да ја прифатиме нашата болест и да се обидеме да ја натераме да сака да живее со нас, многумина се излекувани, други не, но да не ја изгубиме надежта.
  Да се ​​грижиме едни за други, болестите не прават разлика помеѓу оние кои имаат многу пари и оние кои немаат ништо, да ја запреме гордоста дека сакаме да купиме сè, има работи што не се на продажба.
  Среќно на сите вас и нека БОГ да не благослови сите подеднакво.

 21.   Gustavo dijo

  Ми треба помош на мојата девојка има оваа болест и не сакам да ја изгубам, може ли да ми помогнете многу ќе ви се заблагодарам, Бог да ве благослови за поддршката што ја дадовте

  1.    Лаброиселч., dijo

   Амимо густаво, мојата девојка, исто така има оваа болест и во вистината би ја дала својата позиција за нејзината. но храброст и верба мојот пријател поздрав.

 22.   Митеко dijo

  Лично, освен хемотерапија и храна за оваа болест, во името на БОГ, вербата во Бога има МНОГУ ПОВЕЕ ВРЕДНОСТ пред сè.

 23.   Митеко dijo

  лично, освен хемотерапија и храна за оваа болест, во името на БОГ ИМА ПОВЕЕ ВРЕДНОСТ, ВЕРА ВО БОГ над сите

 24.   Хуго dijo

  ДОВЕРУВАМ ВО БОГ-МОOW-КРЕТАТОР НА НЕГАВА И ЗЕМЈА
  НЕМА ФЕРИ што стои пред него или ако сака да смртта, затоа што и смртта го порази. ЗА СИТЕ ЛУLEЕ КОИ СЕ
  БОЛНИТЕ МОРА ДА ВЕРУВААТ ВО БОГ БОГ HEИВЕЕ ВЕРУВАЈТЕ НИШТО ДРУГО ВО
  ИСУС ХРИСТОС КОЈ ГИ ФРЛА МРАТИТЕ ОД ГРОБИ (ЛАЗАРО) ПО ТРИ
  ДЕНОВИ МРАТИ И ВРАТИТЕ ВО ИВОТ!

 25.   ХУМБЕРТО МЕНДЕЗ САНЧЕЗ dijo

  ЗДРАВО ДЕКА Е МНОГУ ТЕШКО ЗА СИТЕ ДА ОДАТ НИЗ ОВАА СОСТОЈБА ИМАМЕ БЕБЕ КОЈО ТАНСОЛО Е 2 ГОДИНИ И ДИЈАГНОЗИРАНА ЛИФЕМБОБЛАСТИЧНА ВОДА НА ЛЕУКЕМИЈА ... САКО СЕ БИНТ СИТА ТЕШКО ДА ЈА ПРИМЕТЕ ОВАА ВЕСТ А НО УШТЕ ПОВЕЕ КОГА ДОЦ ПОСТАВУВАЛЕ МЕСТА ЗА МОЈОТО БЕБЕ БИДЕЈ ITЕ ДЕКА БЕШЕ МНОГУ НИСКО, ДА СЕ БЛАГОСЛОДИТЕ НА БОГ И ВЕРУВААТ ДЕКА НЕ Е ЛЕСНО БИДЕ ДЕЦА Е ИЛИ НЕГАТИВ И ОБРАЗНИК ДА ГО ПОБЕДУВАМ, НО ЛУPЕТО МНОГУ МЕ ПОДДРУВААТ (ДОНАТОРИ) ВИ БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ ШТО МИ ПОМОГНАВАТА .... За МОМЕНТАТО НА МЕСТОТО БЕБЕ ДЕН НА ДЕНЕС ОД КАAYКАМЕ ДЕКА ОВА ВЕADЕ ПОЧНУВА ДА ЈА КАALLИ КОСАТА НА РЕАКЦИЈАТА Тоа му дава, но тој е многу силен секој ден, тој се крева со некое време да живее и да види ако (JOJO) JAJAJJAJAA ААХ е СПАРТАКУС ТОА Е ШТО ГИ ПОВИКА ДА НЕ ЗНАЕ КОЛКУ ПОБАРУВАМ ДА ОСТАНУВАМ СЕКОЈ ДЕН ОД СВОЈАТА СТРАНА, НЕ СЕ ОБЕЗБЕДУВАЈТЕ ГОСПОД ЗНАЕ ЗОШТО ГИ ОБЈАВУВА РАБОТИТЕ И Се надевам дека и ова во неговите планови што ми ги лечи бебето ... ДОЦ само ги обновуваше битките, немојте да го јадете ништо друго Хемикалии и ако можат да земат многу сок од грозје, моркови, бетабел, броколи и да јадат ф’стаци се многу добри за тромбоцитите ААХ Јербит, што се нарекува крв на Христос, мора да биде многу силен и да им оди нам НА ВРЕМЕНА ВОДА. ДОБРО ПОРАДИ МНОГУ ОБВЕСТУВАЕ НЕ ОСТРАУВАЈТЕ И КАКО ВЕЛААТ СЕКОЕ ТЕЛО РЕФЕРКИ РАЗЛИЧНО НО НЕ ИЗГУБУВАЈТЕ ГО ВЕРАТА ОД РЕЛИГИЈАТА ШТО СИ ...

 26.   Исус dijo

  здраво, моето име е Исус и сакам да споделам нешто за тоа што рече жолчката и фраиската; Јолмери има точен одговор, само ХРИСТОС дава живот и ако неговата волја е да умрам, тогаш што подобро затоа што умирањето е победа кога ќе умреме во ХРИСТОС, имам акутна лимфобластична леукемија веќе три години и му давам слава и чест на Господар на лордовите Оној кој е над сите имиња ИСУС НАЗАРЕТСКИ Јас живеам за него и би умрел за него затоа што за мене живеењето е ХРИСТОС, а умирањето е профит, па што и да се случи, неговата волја е завршена

 27.   МИНИ ВИЛЕГАЗ dijo

  Здраво, добро попладне, ми треба помош или чудо ако е можно, дечко ми има СИТЕ леусемија, единствениот што се делеше со коскена срцевина беше свекрва ми kx asares del судбината го загуби животот пред една година, го познавам Бога е многу голем и ќе нè поддржи xk Сакам да му помогнам на мојот мал ангел со таа x kубов k чувствувам x дека зафаќам k некој m објасни дека може да се направи и како да му помогнеме

 28.   Sandra dijo

  Јас се викам Сандра Пред 6 месеци ми беше дијагностицирана акутна мелоидна леукемија Јас сум медицинска сестра и дозволете ми да ви кажам дека тоа беше нешто многу болно, но Бог ми ја даде потребната сила и волја да живеам за мојот син, фала му на Бога јас го преболев сега сум во ремисија, не знам да се откажеш од животот е борба

  1.    Тимотео Квереваú Ека dijo

    Здраво Сандра, те поздравувам и истовремено ти честитам за твојата вера и твојата одлука за твојата борба против леукемијата, имам 50 дена дека сум во истата задача во корист на мојата 9-годишна ќерка, тие имаат го направи третманот преку хемотерапија Помина добро, сега има амбулантски третман, сакаме да знаеме кои се најсоодветните диети, ќерка ми нема многу апетит и сме загрижени за ова прашање, ако можете да ми помогнете, ви благодарам .

 29.   наталски dijo

  Здраво, имам 15 години, мајка ми почина од леусемија на 12 март оваа година. Вистината е дека откако и беше дијагностицирана оваа болест, таа беше само со хемо, но тоа ја разболе и почина

 30.   ангелини dijo

  Здраво, јас сум сопруга на маж кој е со леукемија 11 години, но оваа година ако кажам дека му е малку полошо, ние сме во болница повеќе време дома, но еј, најважно е дека имаме многу вера, многу верба во нашиот ГОСПОД ИСУС ХРИСТОС, многу се молиме и му благодариме, ви благодариме многу за к дури и што се чувствува лошо, му благодариме к ние сме сè уште заедно да му се заблагодарам, (бидејќи тој не го остава К. да го бара) 1_ Лукас 4,15, 8,40) со ова само сакам да им дадам надеж на овие луѓе, како мене, сме во иста ситуација и многу охрабрувам , дури и ако грешам, важно, к дека дури и ако не сме во право, НАШИОТ БОГ ги слуша нашите пофалби, и нашите молитви, и ЗОШТО БОГ Е LOУБОВ ,,. Јас само знам дека ако некој може да ми помогне во врска со исхраната за мојот сопруг, тој губи многу тежина, многу благодарам однапред и ве охрабрувам

 31.   РАНО dijo

  ОТКРИЈАТ ДЕКА МОЈОТ СИНСТВЕН САМО 9 МЕСЕЦ ИМА АКУТНА ЛЕУКЕМИЈА ОВА ВЕADЕ 4 МЕСЕЦИ БОГ БЕ СЕ ЧУДА ПО ДОЛГ ПЕРИОД ДА ДЕНЕС ВО УСИ ДЕНЕС ГИ ПОГЛЕДНИ МОOSНОСТА ДА ЈА ВРАТАМ САМ СААТА И МЕЛИСТИНАТА СЕ НАПРАВИ МОOSНО БОГ Е ВАШИОТ НАЈДОБРИ ПРИЈАТЕЛ И СИЛА КОЈА ДА ЗНАМ

 32.   арон Ф.Г. dijo

  ЗДРАВО СИТЕ, мојата најдобра пријателка страда од оваа проклета болест, секогаш морам да ја гледам како плаче и да ми каже дека веќе и било дадено долго време да живее, тоа навистина ме ебе многу, вистината е дека не можам повеќе стои дека сакам многу да и помогнам, така што таа секогаш лекува, јас секогаш реагирам за неа. Имам многу верба во БОГ, се надевам дека ќе се слушнат моите молитви и ќе можам да лекувам

 33.   marcos dijo

  Ми се допаѓа што би сакал повеќе информации

 34.   Аг dijo

  Оставете ги коментарите на Бога, запомнете дека има некои религии кои не го обожуваат, или оние кои не веруваат во него, ги почитуваат другите религии. Бог е добар, да, ја почитувам неговата религија, но тоа не е лек против рак, ако сакате лек против рак јадете домат со сецкан лук во изобилство, тој е одличен пријател за луѓето кои страдаат од рак, сурсоп, грозје , морков, таков вид на природна храна.

 35.   Дејзи dijo

  ХУАН ЛУИС МАРЕРО: твојот коментар ме натера да се чувствувам многу добро, ми беше откриена Акутна миелоидна леукемија пред една година, бев хоспитализиран 60 дена и откако ја контролираа мојата болест, почувствував дека сум повторно роден, поради хемотерапиите косата ми падна и ослабев, но веднаш се опоравив, многу ми препорачаа сок од Нони и за неколку месеци изгледав како порано. или подобро… со нова визија за животот. Пред неколку дена ми ја дадоа лошата вест дека реукемијата се врати во моето тело ... но со неповолна положба што сега стана имуна на кимиосите затоа што наместо да го намалува, се зголемува ... што ме деморализираше многу. .. всушност ВЕРАТА е најважна, само Господ може да нè лекува и останува само да барам многу за тоа да се случи ... откако ќе се почувствував „излечен“ не се грижев толку за мојата диета или нешто слично ... и денес ... ДО ДЕНЕС ... Бев заинтересиран да влезам на Интернет за да го испитам ... и среќен сум што најдов ваков тип на страници каде споделуваат сè ... ве молам ... сите што имаат информации за диети или работи што помагаат не двоумете се да ги напишете .... БОГ ГО БЛАГОСЛУДИ СИТЕ.

 36.   Пол квинтана dijo

  Здраво пријатели или благонаклоност, итно ми треба помош за личност која многу ја сакам и неодамна има проблем: крвта тече само со плачење, неговото тело станува модринка и му крвави носот, има и болки во градите и главата и од време од време на време тој дури и фрла крв кажи ми те молам како можам да ти помогнам

 37.   Пол квинтана dijo

  Здраво пријатели, услуга, итно ми е потребна помош за личност која многу ја сакам и неодамна имав проблем: крвта тече само со плачење, неговото тело станува модринки и му тече крв од носот, има и болка во градите и главата и болка Од време на време, тој дури фрла крв, кажи ми те молам, како можам да ти помогнам?

 38.   Марија dijo

  Јас имам 15 години и неодамна голем пријател за мене почина од леукемија ... не знаете колку плачам за себе и за многу мои пријатели и неговите доживотни пријатели, особено неговиот најдобар пријател е уништен, толку многу го посакувавме , се молиме на Бога да го спаси но јасно е дека тој не нè слушаше ... толку многу ќе ни недостасува. Се надеваме дека ова е добро, единствена утеха ни е што тој повеќе нема да страда и дека сега ќе не заштити и ќе биде покрај Бога. Тој беше нашиот ангел. Тој беше добра, lovingубовна личност, пријатели на неговите пријатели ... толку многу сакаше да живее ... толку многу се бореше да биде на овој свет со нас, но не можеше ... жал ми е ако ми е досадно ти со мојот коментар но требаше да се ослободам некаде ...

 39.   Рафаел Рејна dijo

  Здраво, можам само да кажам дека сакам да помогнам на личност која премногу ја сакам ………… се надевам дека ќе можете да ми испратите информации што е можно повеќе (диети, растенија, сите ве молам) бидејќи тие се од голема важност, навистина ќе Ви благодарам.

 40.   МАРИЈА dijo

  За почеток, ќе ви кажам дека таа личност што толку многу ја сакате Рафаел Рејна е многу среќна бидејќи во оваа болест е неопходна поддршка од пријатели, партнери и семејство. Како вас, јас не знам многу за диети за оваа болест, но она што го знам е дека нашиот пријател беше многу благодарен што бевме таму поддржувајќи го, сторете го истото, поддржете го и покажете му колку го сакате во овој момент , верувај ми, ти му требаш повеќе од кога било, ти кажувам од искуство. Оваа болест е нешто што не може да се посака дури и кај најсуровата и злобната личност во светот. Многу е тешко особено со хемотерапии. Луѓето кои примаат ваков вид на третман можат да бидат тажни, лути, секој има начин да ги преземе работите, најдобро што можете да направите е да се покажете позитивно и да ги насмеете. Повеќе од што било за да се случи, иако нема да биде лесно. Среќно и се надевам со сето свое срце дека оваа личност ќе напредува

 41.   дијамант црно dijo

  Ги охрабрувам сите болни, верата ги поместува границите, јас лично ја потврдувам, дали сте од религија, дали сте ваш бог, тој ќе ве слуша и ќе ви помогне, молитвата не ви одзема многу време, вашиот пациент ќе ти благодарам бесконечно и Господ исто така едноставно за фактот дека се грижиш за болен и сети се на Бога без разлика каква религија си охрабрувам многу охрабрување и многу верба со целото мое срце за сите болни луѓе во светот верижна молитва е посилен !!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 42.   жолчка dijo

  Здраво на сите, добро еве јас ве охрабрувам, за Бога нема ништо невозможно ако можете да верувате, поминаа скоро две години од мојата дијагноза, и јас бев во можност да доживеам прекрасни работи во мојот живот, добро сум! заблагодарувајќи му се на Бога за секој ден што ми го дава! Ве охрабрувам да продолжите да се борите, не се откажувајте,

  1.    Јос Махеча dijo

   здраво неодамна ми беше откриена оваа болест, како можеш да помогнеш да се избегне и да се опорави од ова. Поздрав

 43.   Луис dijo

  ВИ БЛАГОДАРАМ СЕГА ЗНАМ ШТО МО CЕ ДА ПРАВАМ ДА ЈА ТРЕТИРАМ ОВАА БОЛЕСТ. ГРАЦИС

 44.   mauricio dijo

  Јас сум информиран дека потрошувачката на слезината е многу добра за борба против леукемијата поради неговата висока содржина на железо и затоа го зголемува бројот на тромбоцити. Сакав да знам дали е ова вистина или не.

 45.   јуни dijo

  Здраво на сите, на татко ми му препишаа дасатиниб, лек на кој сè уште не им биле дадени бели крвни клетки.

 46.   Едгарин19781 година dijo

  Здраво, јас сум Едгар од Уруапан Мих. И, малку знаев за дете со леукемија од само 6 години, тие се многу сиромашно семејство и детето мора да помине хемотерапија 3 пати или нешто слично на тоа x недела до Гвадалахара, ако некој знае нешто да му помогне или некој ќе му помогне ограде сериозно кажи ми за да му пренесам нему, ти благодарам edgarin19781@hotmail.com

 47.   Paola dijo

  Јас имам 11 години и дечко ми исто така, но открив дека мојот дечко има леукемија, но за ништо на светот ќе го оставам и не сакам да му се случи ништо лошо. Го сакам премногу те сакам Шелдо тој има леукемија, а јас дијабетес

 48.   ashley dijo

  Здраво, сакам да знам како да спречам леукемија, што можам да јадам за ова?

 49.   Лаколо_на05 dijo

  Здраво, сакав да ве прашам какви терапии можеме да направиме за мојата баба. Откриена е акутна леукемија и треба да знам дали има решение или некаков вид на лек што може да и помогне

 50.   песочно кло dijo

  Ве молам, имам високи бели крвни клетки, што можам да направам?

 51.   Андрес dijo

  Од мојата душа ви ги испраќам сите пациенти со леукемија или друга болест на сила и оние кои имате болно лице кое навистина го сакате, не го оставајте во ниту еден момент сам, гласот на искуството ви зборува затоа што почина некој близок на леукемија и еден денес повеќе од една година подоцна жалам што не можев да бидам со него повеќе

 52.   КИКА dijo

  Би сакал да знам ако МАЦА, ГИНСЕНГ, ТАУРИН, ОМЕГА 3, СЛУАМ ЗА НАМАЛУВАЕ НА РАСТ НА КЛЕКЦИИТЕ НА РАКОВИ ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ, Луцемијата не е леукемија. ВИ БЛАГОДАРАМ.

 53.   Грацијано Гутиерез dijo

  Здраво на сите, јас сум пациент со ХЛЛ (хронична лимфоцитна леукемија, откако примав хемотерапија за 6 месеци, бев подложен на неделни посети без да направам темазкал, ова е хипертермичен третман, исто така, го зајакнувам моето тело со следниве хранливи материи забележете: ГЕРМАНИО, СЕЛЕНИУМ И ВИТАМИН Е, покрај ОМЕГА 3, ТРЕ-ЕН-ЕН и ЛИ´ПОТРОПСКИ ПРОДОЛУВАЕ, секој ден земам мала таблета-капсула ,,, земам и ММС веќе година и пол ,,,, ,,, од време на време го применуваа хемо поминаа две и пол години и се чувствувам совршено добро .. поздрав и Бог да ве благослови

  1.    Хозе dijo

   Здраво Гратијан,

   Имам ист вид на леукемија што ја спомнуваш. Во моментов сум без третман, ми дијагностицираа пред повеќе од две години. Хематологот кој ме посетува смета дека сè уште не е потребно. Имам непријатност во вратот и градите. Видов дека земавте ММС и сакав да знам како сте. Три месеци земам и пет дневни дози на ММС, но не сум сигурен дека е ефикасен. Ви благодариме за вниманието

   1.    Едуардо dijo

    Листот Моринга има многу својства и протеини кои му помагаат на имунитетниот систем.

 54.   Edwin dijo

  Здраво, имам 24 години и пред седум години ми беше дијагностицирана хронична миелоидна леукемија, вистината на почетокот не беше добра, бидејќи бев многу мала. Единствено што можам да ви кажам од моето искуство е дека секоја личност треба да формира свој пат со „прстите на челото“ и секогаш следејќи го она што ќе ви го каже вашиот лекар, оваа болест ве погодува во духот, па ако кога некој дојде за нив релапс не грижете се и започнете да правите што и да е ... што и да е ... и барајте да студирате, да работите; Секогаш останете заедно со вашите наклонети луѓе, ако се расправате, извинете се и не се изолирате, состанете се со позитивни, среќни луѓе и кои ве водат напред.
  Се надевам дека мојот коментар е корисен за вас.
  Со почит

 55.   Соња dijo

  Здраво, на мојот сопруг му беше дијагностицирана леукемија на влакнести клетки, треба да знам која храна му помага на неговото тело затоа што неговите бели крвни клетки се ниски, а коскената срцевина произведува многу малку тромбоцити. Ги очекувам вашите коментари, благодарам .. Соња

  1.    doris L. beltrami dijo

   Здраво сонија, само што го видов вашиот коментар, би сакал да ви дадам совет, за здравјето на вашиот сопруг, еве го мојот тел. 571-282-1837, живеам во државата 0хио, САД.

   1.    ГИЛЕРМО ОФРАЦИО dijo

    Која е најдобрата диета за пациент со леукемија на влакнести клетки

 56.   Хулио dijo

  Здраво, мојот најдобар пријател има леусемија, но единственото нешто што му велам и ти го велам после Бога се третманите и храната, но единствената разлика е да веруваш во живиот Бог Исус Христос, кој може да стори сé, да има верба во него и откријте преку неговиот збор вистинската доктрина и откријте дека умирањето или живеењето во Христа е најубавото нешто што може да му се случи на една личност, светот е минлив е испит за влез во неговото кралство што е вистински вечен живот на кого ние само минуваат низ и сè е привремено и позајмено

 57.   Јули dijo

  Soursop е 100 пати помоќен во убиството на рак отколку хемотерапијата
  Soursop е цветно зимзелено дрво, родено во тропските региони на светот. Исто така, содржи долго, трнливо зелено овошје кое убива рак и е до 10.000 XNUMX пати поефикасно од силните лекови за хемотерапија, сето тоа без непријатни несакани ефекти и без оштетување на здравите клетки.

  Екстрактите од плодот на дрвото Annona muricata селективно го инхибираат растот на клетките на ракот на дојката.
  Според студија за рак во Велика Британија, Annona muricata е активна состојка во хербален лек што се продава под името Бренд Триамазон. Лиценцата за овој производ во Велика Британија не е прифатена поради неговите огромни лековити ефекти врз организмот и можната загуба на фармацевтски придобивки за да се натпреварува против ракот.
  Ова дрво е кратко и се вика гравиола во Бразил, сурсоп на шпански јазик и има досадно име „сурсоп“ на англиски јазик. Овошјето е многу големо, а подкиселата бела и слатка пулпа се јаде со рацете или почесто се користи за правење овошни пијалоци и сорбети.
  Покрај тоа што е лек против рак, гравиолата е антимикробен агенс со широк спектар на бактериски и габични инфекции, ефикасен е против внатрешни паразити и црви, го намалува високиот крвен притисок и се користи за депресија, стресни нарушувања и нервоза.
  Во длабоката дождовна шума на Амазон, ова дрво расте диво и буквално може да направи револуција во она што вие, вашиот лекар и остатокот од светот мислите за третманот со рак и вашите шанси за преживување.
  Истражувањата покажуваат дека со извадоци од ова чудесно дрво сега може да биде можно:
  * Безбедно и ефикасно напад на рак со природен третман кој не предизвикува екстремна гадење, губење на тежината и опаѓање на косата
  * Заштитете го вашиот имунолошки систем и избегнувајте смртоносни инфекции
  * Чувствувајте се посилно и поздраво во текот на целиот третман
  * Зголемете ја вашата енергија и подобрете го погледот кон животот
  Изворот на оваа информација е исто толку импресивен: Доаѓа од еден од најголемите производители на лекови во Америка, овошјето е тестирано во повеќе од 20 лабораториски тестови спроведени од 1970-тите. Она што го откриле тестовите не било за кратки вкочанети умови ract Извадоци од дрвото покажа дека:
  * Ефикасно ги напаѓа и убива малигните клетки кај 12 типа на рак, вклучувајќи карцином на дебело црево, дојка, простата, бели дробови и панкреас.
  * Откриено е дека соединенијата од дрвото се до 10.000 XNUMX пати помоќни во забавување на растот на клетките на ракот отколку во адријамицин, најчесто користен хемотерапевтски лек
  * И уште повеќе, за разлика од хемотерапијата, соединението извлечено од дрвото Гравиола селективно лови и убива само клетки на рак. Не им штети на здравите клетки!
  Неверојатните антиканцерогени својства на дрвото Гравиола се опширно истражени - зошто не сте чуле за тоа?
  Медицинската индустрија започна со потрага по лек против карцином и нивното истражување се фокусираше на Гравиола, легендарно дрво за лекување од дождовната шума Амазон.
  Излегува дека компанијата за лекови потрошила скоро седум години обидувајќи се да ги синтетизира двете најмоќни антиканцерогени состојки од дрвото Гравиола. Кога би можеле да изолираат и произведуваат вештачки копии од она што го прави моќната Гравиола, тие ќе можат да го патентираат и подоцна да заработат пари. Оригиналот едноставно не можеше да се репродуцира. Нема да има начин на кој компанијата може да ги заштити своите профити, па дури и да ги повтори милионите потрошени на истражувањето.
  Како што испаруваше сонот за големи профити, тестирањето на Гравиола запре. Уште полошо, компанијата го заклучи целиот проект и избра да не ги објавува резултатите од своето истражување!
  Каде можете да го најдете?
  Што се однесува до овошјето, можете да го најдете во некои продавници за храна и здрава храна во вашата област. Постојат различни видови на производители, добавувачи и дистрибутери на сок од сурсоп низ целиот свет. Внимавајте ако го купите од која било компанија освен ако не сте ја истражувале нивната репутација и методите на вадење.
  Превод: тогаш будење
  Извор:

 58.   Andreea dijo

  Здраво пријатели, на мојот сопруг му беше дијагностицирана хронична лимфна леукемија пред три месеци, во принцип лекарот рече дека може да живее до 20 години, дека овој вид на леукемија се развива многу бавно. Во јануари тој доби инфекција на едното око, треперејќи, треска до 40,5, делириум, болка, мислев дека ќе си одам ... Бог ни помогна и излеговме од тоа. Се обидувам малку да учам и да ја разберам темата, но тоа е комплицирано, па затоа Објаснувам: целиот зеленчук, мешунките и рибите се добри, некои помагаат повеќе од други: спанаќ, брокула, домат, морков, репка, лук, кромид, наут, леќа, риба од сите видови. многу важно: избегнувајте ги сите конзервирани, тие се штетни. не треба да јадат пржени, без бел шеќер, бело брашно, млеко, без алкохол, без стрес. Ние сме со инфузија на растенија што се зема три пати на ден, со репка, морков и сок од јаболко двапати на ден ден, и со капсула од растенија гравиола. ресто, јадете здраво, спортувајте и верувајте. еден бакнеж и бидете силни!

 59.   Andreea dijo

  А, заборавам, нема црвено месо.

  1.    Алберто Бланко. dijo

   Истражете на Google за активиран натриум хлорит (ММС) или лек за Татко Раго (Бразилски фреј). Двајцата се многу добри, имам хронична пролиферативна миелитична леукемија.

 60.   Леон dijo

  Здраво Пред 3 дена ја добив веста дека имам леукемија многу е тешко да процесирам се што имам 28 години живеам во САД Чикаго Моите родители не се со мене само една сестра е многу тешка сето ова би сакал да можам да бидам во можност да разговарам со некој да ги бара Аполо групите мојот број 414 202 42 12 милостиња

  1.    Слаби dijo

   Здраво Леон, пред една недела ми рекоа дека имам хронична миелоидна леукемија, вистината е дека не сум се разбудила од овој сон, но знам дека е реалност имам 31 година, не се чувствувам лошо, но според она што го сте биле во можност да испитате, многу е важно да сте расположени за јадење Па, и над сè што навистина сакате да напредувате, тешко е, не е лесно, знам, но верувајте дека сè ќе се надевам дека многу зависи од нашата желба и охрабрување да излеземе од оваа болест јадете многу моркови, лук, кромид и многу вода, не се онесвестувајте, бидете силни, бидете храбри и продолжете. наздравје ...

   1.    Leon dijo

    Здраво слаби на почетокот да бидам сон е реалност во мојот случај Јас сум со хемотерапија скоро еден месец, белите крвни зрнца ми се спуштаат, сè оди добро. Понекогаш чувствувам дека ме убија во животот Се обидувам да бидам позитивен да напредувам x Сакам да живеам сега Уживам во секој момент со моите најмили работа Продолжувам со мојот нормален живот Мислам дека е рано да се асимилира сè што верувам со времето вари се што би сакал Разговор со некого или со тебе, сподели како се чувствуваме, како се одвива нашиот третман, давајќи ни охрабрување, ти го оставам мојот жив број во САД 414 202 42 12 или остави ме твој ќе ти одбележам благодарам за твоите зборови Бог ни даде сила и те продава

   2.    Едуардо dijo

    Листот Моринга има многу својства и протеини кои му помагаат на имунитетниот систем, исто така водата од кокос му помага на имунитетниот систем.

  2.    Едуардо dijo

   Листот Моринга има многу својства и протеини кои му помагаат на имунитетниот систем.

 61.   МАРИ. dijo

  ЗДРАВО!! ДОБРО УТРО СЕКОЈ… ИМАМ ДЕТЕ МЕСЕ 4 9 ГОДИНИ XNUMX МЕСЕЦИ ДИЈАНСТИКАРОН, АКУТНА ТИКЛЕТНА ЛИМФОБЛАСТИЧНА ЛЕУКЕМИЈА, лекарите кои коментираат дека овој тип на леукемија е многу агресивен.
  САМО ГО БОРАМ БОГ ДА ЈА ИСПРААМ НАЈДОБРИОТ ОСНОВ САМО ТОЈ ЗНАЕ ШТО ИМА ПО НИВ ВО ИВОТОТ, МНОГУ ЈА САКАМ МАЛКУ И ГО САКАМ НАЈДОБРОТО.
  И ВЕРАТА, ДЕКА ИМАМ СЕ ILLЕ ИЗЛЕЗЕ ПРВО БОГ

  1.    Едуардо dijo

   Листот Моринга има многу својства и протеини кои му помагаат на имунитетниот систем, исто така водата од кокос му помага на имунитетниот систем.

 62.   Мануел г. dijo

  Мајка ми почина пред еден месец од миелоидна леукемија, таа секогаш беше здрава на 80 години, но имаше одредена анемија што ја поправи со железо и грав, за 3 месеци по анализата стана леукемија, тие рекоа дека спречуваат металоиди, земаат натриум бикарбонат, за возраста беше само лесна хемотерапија со видаса. Тој траеше само еден месец од дијагнозата, тој имаше многу трансфузија, достигнуваше секој ден 1, но беше комплицирано со инфекција, бидејќи тој беше без одбрана, тоа е многу страшна болест, мораа да му стават тромбоцити и хемоглобин ако претходно не умрел. Нема начин да се открие пред тоа или да се спречи тоа е во гените и возраста. Тој не пушеше и користеше бои без амонијак, јадеше органско и малку говедско месо., Се погрижи за себе, отиде на лекар, па и среќата , тој исто така беше многу христијанин.

 63.   РАКВЕЛ ПАЛОМО ФРАГОСО dijo

  Здраво, ќерка ми има 18 години, пред 1 година 7 месеци, и беше дијагностицирана акутна лимфобластична леукемија б .. и денес се враќам во Рекаер, би сакал да знам за луѓето излекувани од оваа болест ...
  Јас сум од Монтереј НЛ

 64.   Едуардо dijo

  Постојат некои капсули моринга кои имаат многу својства и витамини.

 65.   канали на сандра dijo

  Здраво на татко ми, во јули 2015 година му беше дијагностицирана Акутна миелоидна леукемија, тој беше подложен на 4 сесии за хемотерапија, последната беше во јануари 2016 година, неговиот лекар ни рече дека леукемијата се вратила, за што таа посочи дека веќе е терминална. Ни даде уште 1 година живот, татко ми има 60 години, па затоа се смета за премногу стар за трансплантација на матични клетки. Но, фала му на Бога, татко ми е расположен или барем, се преправа, вели дека нема да умре дека ќе се бори до крај, иако тие го истерале. Сега испитуваме сè, им пишав на монасите од Бразил, открив дека има растение во Мексико, наречено Муикел, за кое велат дека е прочистувач на крв, па гледам како го носам во Чиле, а исто така тестирам со храна , Прочитав дека хлорофилот е исто така многу добар за да имате пијалак од многу зелен зеленчук како блитва, спанаќ, зелена салата.
  Ако некој знае за некои други растенија што можат да му помогнат на татко ми, јас навистина би го ценел тоа.

  1.    Едуардо dijo

   Сандра, лисјата на дрвото моринга, имаат многу својства и помагаат да се зголемат црвените крвни клетки, постојат продавници за здрава храна кои продаваат капсули направени со лисјата на дрвото моринга.

 66.   тани dijo

  како е татко ти на мојата исто така и беше дијагностицирана истата болест

 67.   касандра dijo

  Јас го имам мојот мал брат со акутна лимфобластична леукемија, лекарите велат дека е најагресивно, тој веќе имал 2 релапси и ова е најагресивно, часот носи 90% од малигни клетки, има само две опции, дај му повеќе хемотерапии, но дека тие ќе бидат многу агресивни двојно поагресивни, што пред можниот ум не би им одолеал, а другата опција е да го оставите и да му дадете многу природни лекови како што се моринга, сурсоп, никула, жив штракаат земи здраво за готово затоа што веќе е докажано дека хемотерапиите не се од никаква корист, само ги парфемира сè повеќе и повеќе верувам дека мојот мал брат ќе заздрави и не за помош на хемотерапија или трансплантација туку за помош на Бога нашиот драг кој е доктор на лекари и оној што ја има последната дијагноза

 68.   Француски dijo

  Здраво, би сакал да знам дали Моринга помага во леукемија и дијабетес истовремено, бидејќи познавам некого. Дека откриле хронична лекемија, а третманот за леукемија предизвика дијабетес и каде да најдам (моринга, благодарам

 69.   Карло Алберто dijo

  Татко ми откри хронична гранулоцитна леукемија, тие ми велат дека гуанабаната е многу добра за овој вид карцином, дали некој може да ме поддржи да кажам дали е вистина?

 70.   Лаброиселч., dijo

  Здраво на сите мои пријатели, задоволство е да започнам разговор со вас, јас се викам Лаброиселч и навистина сум тука затоа што би сакал некои од вас да ми кажат малку повеќе за природниот третман што може да му се даде на пациент со «хроника на миелоидна леукемија». Вистината е дека имам пријател со оваа болест и би сакал да бидам во можност да помогнам со повеќе информации и помислив кој друг освен тебе што живее со твоите роднини и мислам дека можат да ми дадат некој совет што може да биде корисен за неа. Би ги ценел вашите информации и вашата nessубезност, ви благодарам, се надевам дека вашите роднини ќе станат подобри.

 71.   Лаброиселч., dijo

  Пријателе Хуан, нема да те критикувам, но БОГ е точниот лек, едноставно ги осудуваме луѓето што најмногу ги сакаме со нашите зборови. И ти ја сакаш. Верувај ми дека ја сакам и дури сакав да ја земам место, но јас треба само да му верувам на БОГ, тоа е само совет, пријателе, имај верба, поздрав.

 72.   Анонимен dijo

  Тие велат дека медицинското растение бачата лечи рак, тоа растение може да се најде во државата Сонора, Мексико

 73.   Адријан dijo

  тоа е старо, многумина знаат дека веќе има лек за тоа, погледнете на youtube за «кралот на лековитите растенија уриел тапија»