Природни пробиотици

Обичен јогурт

Дали треба да го подобрите варењето? Земањето природни пробиотици може да ви помогне да го постигнете ова, бидејќи се разгледува вратете ја бактериската рамнотежа во цревата.

Откријте кои други придобивки им се припишуваат на овие микроорганизми кои многу се зборува, како и храната преку која можете природно да ја додадете во вашата исхрана.

Што се пробиотици?

Црева

Да објаснам што се пробиотици, присуството на добри и лоши бактерии во природата е добар почеток. Пробиотиците припаѓаат на првата група. Тоа е за корисни микроорганизми кои живеат во телото и тие би играле важна улога во општото здравје.

Пробиотиците го намалуваат бројот на лоши бактерии. На овој начин помагаат во одржување на здрава рамнотежа на нивото на бактерии во цревата. Покрај тоа, овие бактерии и квасеци се поврзани со многу други здравствени придобивки. Некои луѓе ги носат на:

 • Лекувајте дијареја, запек и гасови. Тие често се користат заедно со антибиотици за борба против нивните несакани ефекти врз нормалното функционирање на цревата.
 • Лекувајте симптоми на улцеративен колитис или синдром на нервозно дебело црево
 • Зајакнување на имунолошкиот систем
 • Ублажете ја нетолеранцијата на лактоза
 • Спречете ги шуплините
 • Подобрете ја функцијата на мозокот
 • Спречете алергии
 • Заштитете од бактериски инфекции
 • Понизок крвен притисок
 • Понизок холестерол
 • Ублажете ги симптомите на егзема или псоријаза
 • Ублажете ги симптомите на синдром на хроничен замор
 • Промовирајте го општото здравје

Дали се исти како пребиотиците

Зелен аспарагус

Не, и потребно е да не се мешаат со пребиотици. За разлика од пробиотиците, пребиотиците не содржат живи бактерии. Наместо тоа, она што го прави пребиотичката храна е да обезбеди низа состојки на добрите бактерии веќе во вашето црево за да можат да растат. Аспарагусот, овесот и мешунките се пребиотичка храна.

Дали тие работат?

Постојат многу луѓе кои тврдат дека доживеале подобрување на нивното здравје (особено во гастроинтестиналниот тракт) по земањето пробиотици. Но, има и голем број истражувачи кои и покрај тоа што препознаваат одредени придобивки, веруваат во тоа сè уште се потребни повеќе студии во врска со сите предности со кои се поврзани. Од друга страна, важно е да се напомене дека постојат многу видови на пробиотици. Неговите ефекти врз телото се различни во зависност од видот на пробиотикот за кој станува збор.

Како да набавите природни пробиотици

Кефирозни нодули

Пробиотици можете да добиете преку ферментирана храна. Јогуртите се најпопуларниот извор на природни пробиотици. Тие се советуваат да ги зајакнат коските. И верзиите со малку маснотии и малку шеќер често се вклучени во плановите за губење на тежината, особено за ручек или закуска.

Но, иако е можеби најдостапниот, јогуртот не е единствената храна за пробиотици. Има и други добри извори на пробиотици за вашата исхрана, за кои вреди да се размислат:

 • кефир: Се смета за еден од најдобрите извори на пробиотици, кефирот е ферментиран млечен пијалок роден во Кавказ. Се подготвува со додавање нодули на кефир во кравјо или козјо млеко. Општо е добро толерирана од луѓе со нетолеранција на лактоза, но ако треба да направите без млеко, вреди да се потенцираат алтернативи како што е вода кефир. Можете да го направите сами дома или да купите готов кефир во супермаркет.
 • Кисела зелка: Тоа е ферментирана зелка. Корејската кимчи е уште една пробиотичка храна подготвена со оваа храна (меѓу другите зеленчуци).
 • Мизо: Тоа е јапонска тестенина направена со разни ферментирани житни култури. Поврзан со важни здравствени придобивки, се користи главно во мисо супа.

Моцарела

 • Одредени сирења: Моцарела, чедар, куќа, гауда ... И покрај неговите придобивки, сирењето секогаш треба да се јаде во умерени количини.
 • Ферментирани кисели краставички: За да се добие пробиотски ефект, тие мора да се направени без оцет.
 • Темпе: Тоа е типична индонезиска ферментирана соја. Во остатокот од светот стана храна високо ценета за богатството со протеини, особено од луѓе кои следат вегетаријанска диета.
 • Одредени сокови

Несакани ефекти

Пробиотиците можат да имаат некои несакани ефекти, обично мали. Во некои случаи тие можат да произведат благ гас и надуеност. Ако тие влијаат на вас на овој начин, обидете се да ги намалите количините.

За додатоци на пробиотици

Капсули

Постојат многу начини да се добијат пробиотици преку диета, но исто така е можно да се обезбедат пробиотици на телото преку додатоци на храна. Во форма на капсула, прав или течност, додатоците го прават добивањето на пробиотици попогодно. Сепак, тие не се на исто ниво на исхрана како и пробиотичката храна.

И на крај, како и со многу додатоци, земањето може да не биде безбедно за вас. Пред да започнете да земате пробиотик или додатоци од секаков вид, препорачливо е да се консултирате со докторот, особено во случај на бремени жени или доилки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.