Абортусна храна за да се избегне ако сте бремени

бремена жена

Природата може да ни даде храна од сите видови што ни помагаат во секојдневните аспекти. Во овој случај, ние сакаме да разговараме за храна за абортуси, некои намирници што ги прават жените можат да абортираат природно.

Абортусот е многу посветено прашање, ние сакаме да разговараме и да кажеме кои се тие намирници тие ги имаат тие својства на абортусот Природен начин.

Одредени видови на растенија отсекогаш биле користени како помош за прекинување на бременоста, тие се многу чести растенија и се достапни за секого, сепак, мора да знајте како да ги консумирате за да немате стравови ако сте бремени. 

цвеќиња

Растенија кои можат да предизвикаат абнормалности кај фетусот

Дозите треба да се контролираат така што растенијата не предизвикуваат штета на лицето или фетусот. Постојат ризици кај одредени видови на растенија ако се трошат премногу, поради оваа причина, ние ќе ви кажеме кои треба да ги контролирате.

Има многу непознати во однос на исхраната за време на бременоста и развојот на болести, обрнете внимание да ги знаете оние растенија и храна кои можат да бидат штетни. 

 • Тутун.
 • Папрат
 • Гелзениум.
 • Беладона.
 • Орли помине.
 • Олеандер.
 • Пелин во високи дози.
 • Фабрика за целер.
 • Каскара саграда, сена и франгула.
 • Куркума.
 • Есенцијално масло од смрека.
 • Болдо и растенија за прочистување.
 • Insеншен.
 • Караница.
 • Висока доза на морско оревче.
 • Салвија.
 • Есенцијално масло од магдонос.

парчиња ананас

Храна што треба да се разгледа за време на бременоста

Ако барате да забремените или ако веќе сте на неблагодарна работа, треба да знаете дека храната што ќе ви ја кажеме подолу може да предизвика да го изгубите бебето.

На храна за абортуси Тие имаат квалитети, својства и доблести што сите треба да ги знаеме.

 • Овие намирници се здрави во кое било време од нашите животи, не ни штетат, сепак, мора да ги консумираме со претпазливост и да измериме дали сте бремена. 
 • Ние најдовме Пијалоци и храна кои предизвикуваат абортус треба да се избегнуваат за да не се изгуби бебето.
 • Не сите жени реагираат исто, така што оваа информација е генеричка за луѓето.
 • Во прашања од храна, здравје и луѓе секој може да реагира различно.
 • Изберете да одите кај вашиот лекар за да ве известам и прецизно да коментирате храната што ја сметате за најопасна.

Сплит папаја

Папаја

La зелена папаја консумирани во текот на првите месеци од бременоста може да предизвикаат неочекувани абортуси произведени од неконтролирани контракции.

Папаја има опасни ензими за бремени жени.

Ананас

Ова тропско овошје се консумира практично низ целиот свет. Содржи бромелијада, супстанца што ги омекнува wallsидовите на матката стимулирајќи мали контракции. Сокот од ананас се користи во многу култури за стимулирање на трудот кога ќе остане без контрола.

праски

Праски

Јадењето многу праски може произведуваат зголемено крварење и губење на фетусот во текот на првите недели од бременоста. Поради оваа причина, избегнувајте консумирање праски во текот на првите неколку недели.

Азиска искра

Неверојатни се лековитите својства на готу кола. Се консумира за контрола на крвниот притисок, помага при заздравување, крвен притисок или пониска телесна температура.

Од друга страна, можеш пониски нивоа на плодност кај жените или во некои случаи да предизвика несакан абортус.

алое вера

Алое вера е многу корисна за организмот, иако ако се конзумира во форма на природен пијалок може да доведе до крварење и губење на бебето. 

Семиња од сусам

Семето од сусам почнува да се консумира во поголеми количини, тие се корисни, но сè додека се земаат умерено.

Во некои случаи може да предизвика спонтан абортус и не им се препорачува да ги консумираат со мед. На одредени места на исток, семето од црн сусам се консумира пред породувањето за да претрпи помалку болка.

паштета

Црн дроб

Консумираниот црн дроб или на скара, во чорби или во паштета може да биде загаден со многу токсини што доаѓаат од самото животно. Ако го консумираме во големи количини ќе ги зголемиме витаминот А и холестеролот, можејќи да претрпиме несакан абортус.

 

бебе и мама

Многу е важно знаат што се растенија и хранаИ дека тие можат да ги имаат оние несакани несакани ефекти кога станува збор за бременост.

Абортусни растенија природно може да се постигне прекинување на бременоста без да се загрози жената, сепак се препорачува да не се злоупотребуваат билки или растенија бидејќи ако не ги знаеме соодветните дози Може да претрпиме голема хеморагија или да не успееме да абортираме и да му нанесеме штета на фетусот. 

Многу е важно да одите кај матичен лекар пред какво било сомневање што може да се појави. Не само во случај на абортусни растенија, туку и во соодветна или несоодветна храна кога сте бремени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Karla dijo

  Здраво, Јамајка боли ????