Кикирики: придобивки и контраиндикации

Кикирики

El Кикирики или кикирики се еден од најчесто консумираните ореви во светот, бидејќи се користи за производство на различни производи кои се дел од моменталната исхрана, почнувајќи од масло, путери, слатки, колачи и сл., со голем број придобивки, но и со одредени контраиндикации.

Кикирики или кикирики се богати со антиоксиданти како што се витамин Е, манган и ресвератрол, фенолен антиоксиданс кој исто така е содржан во виното, што може да спречи цереброваскуларни несреќи и рак на дебелото црево, меѓу голем број на болести.

Злоупотреба на кикирики не се препорачува кај жени кои се бремени, бидејќи голем внес може да предизвика појава на алергија што може да влијае на фетусот. Од друга страна, кикириките можат да страдаат од габи, иако тоа не е вообичаено, а помалку ако оние што ги консумираме се купуваат во супермаркетите.

Предности на кикирики

придобивки од кикирики

Кои се придобивките од кикириките? Иако има лоша репутација кикириките можат да ни помогнат во намалувањето на нивото на холестерол лошо, покрај тоа, совршено е да го задоволиме апетитот и да го подигнеме расположението.

Има многу многу корисни хранливи состојки за организмот Сепак, треба да се консумира во умерени количини бидејќи е храна со голема количина калории. Доколку се внесе во мали количини во нашата исхрана, ќе бидеме поздрави. Еве список на сите придобивки на кикириките:

 • Помага при намалување на холестеролот: ја намалува количината на лош холестерол и го зголемува добриот холестерол. Ова се случува затоа што има моно незаситени масти како олеинска киселина, која спречува коронарна срцева болест.
 • Дајте возбуда во фазата на раст и развој: тоа е многу богато со протеини и аминокиселини се добри за раст и развој на човечкото тело.
 • Овозможува многу енергија: Богато е со антиоксидантни витамини, хранливи материи и минерали, препорачани за спортисти.
 • Грижете се за стомакот и задржете го ракот на желудникот: Полифенолите што ги добиваме од кикирики имаат способност да го намалат ризикот од рак на желудник со намалување на производството на канцерогени нитрозо-амини.
 • Го намалува ризикот од срцеви заболувања, Алцхајмерова болест или разни инфекции: Ова се случува поради неговиот главен антиоксиданс, ресвератрол, кој се грижи за оние кои го земаат.
 • Ја заштитува кожата: Кикириките имаат витамин Е, витамин кој се грижи за клетките на мукозната мембрана на кожата. Слободните радикали се држат настрана и нашата кожа останува помлада подолго.
 • Содржи многу витамини: Витамини од комплексот Б, ниацин, тиамин, рибофлавин, витамин Б6, Б9 и повеќе.
Поврзана статија:
Што значи да се консумираат ореви

Излупени кикирики

 • Обезбедува голема количина на минерали: калиум, бакар, манган, магнезиум, калциум, железо, селен и цинк се оние кои се најзастапени во неговиот состав.
 • Помага да не се здебелите: Дури и ако станува збор за многу калоричен производ, луѓето кои се навикнати да јадат кикирики или путер од кикирики најмалку двапати неделно одржуваат добра физичка форма подолго. Нивните нивоа на вознемиреност за конзумирање на нешто масно и богато се заситени и се помалку подложни на грицкање помеѓу оброците.
 • Го намалува ризикот од рак на дебелото црево: може да го намали ракот на дебелото црево, особено кај жените. Ако консумираме две големи лажици путер од кикирики двапати неделно, ќе го отстраниме ракот од нашите животи до 58%.
 • Регулира шеќер во крвта: Ова се произведува благодарение на манганот, кој помага подобро да се метаболизираат мастите и јаглените хидрати и има директно влијание врз нивото на шеќер во крвта.
 • Ги зголемува шансите за забременување: фолна киселина го намалува ризикот од развој на дефекти на невралната туба кај фетусот.
 • Има високо ниво на мононезаситени масти.
 • Висока содржина на протеини
 • Луѓето пациентите со целијакија можат да го земат без загриженост.
 • Ако го консумираме, ќе постигнеме подобри нивоа на Фолна киселина.
 • Мастите што ги содржи се здрави, затоа помага во функцијата на рамнотежа на црниот дроб и му помага на панкреасот подобро да го обработува шеќерот.
 • Неколку кикирики генерираат пријатни нивоа на серотонин што мозокот го толкува како чувство на благосостојба.
 • Мирна вознемиреност на оброк и секогаш ќе биде сојузник да ги исфрли тие вишоци килограми.
 • Тоа ни помага да спречуваат кардиоваскуларни заболувања. Ресвератролот спречува срцето да страда бидејќи го зголемува производството на азотен оксид.

Како што можете да видите, ги нема малку придобивки од кикирики за нашето здравје.

Како да консумирате кикирики

Путер од кикирики

Кикирики може да се консумираат на неколку начини:

 • Крудо, директно од школка. Претходно мора да се пече со цел да се добијат антиоксиданси и да се подобри неговиот вкус.
 • Во форма на крем, познат како путер од кикирики, Се консумира во многу области на светот, или во сосови, преливи или да се шири на тост.
 • Масло од кикирики. Има благ и многу здрав вкус, идеален за додавање на која било салата или додавање на допир на кој било сос.
Поврзана статија:
Својства на ф'стаци

Својства на кикирики

Манзаба

Кикирики содржат многу калории, што се претвора во здрава и оптимална енергија да трае цел ден. За 100 грама производ добиваме 567 калории.

Исто така, содржи минерали, антиоксиданти и витамини. Обезбедува мононезаситени масти, особено олеинска киселина.

Како што споменавме, овие масти се совршени за елиминирање на лошиот холестерол и зголемување на добриот холестерол, совршен за сите оние луѓе кои страдаат од ова артериско прашање.

Тие обезбедуваат протеини, есенцијални аминокиселини за раст и развој. Од друга страна, имало студии кои потврдуваат дека оваа храна може да помогне спречуваат рак на желудник, дегенеративни заболувања, Алцхајмерова болест, вирусни заболувања или кардиоваскуларни заболувања и сето тоа благодарение на ресвератролот, супстанца која се наоѓа внатре.

Не е важно како ги консумирате, не заборавајте да ги консумирате овие мали плодови на умерен начин, совршени за да не одржуваме здрави, да ги додавате во салати, да создадете свој путер од кикирики или да добиете богато масло за готвење на скара.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

26 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Адријана Чавез dijo

  Имам 50 години страдам од тироидна жлезда, колку кикирики можам да јадам, имам 68 кила и имам 160. Благодарам многу

  1.    Инкантација dijo

   Пријател, мислам дека веќе треба да го подготвуваш погребот, тој е контраиндициран за луѓе со проблеми со тироидната жлезда, така што не можеш да го консумираш. Ви препорачувам да ја намалите вознемиреноста за јадење плоштади моркови, како и големината на кикириките и ќе видите како ја намалувате вознемиреноста за 90%, истовремено губите тежина на здрав начин и ќе ви помогнат да се борите против кој било проблем со тироидната жлезда. Затоа, за сега кажете му збогум на кикирики ако сакате ДОБРО ЗДРАВЈЕ.

   1.    ЈОЛАНДА dijo

    ви благодарам за сите овие коментари ... но бидете внимателни! ... оние кои изразуваат мислења за тоа што го поддржуваат? На кои научни истражувања се засноваат? Верувам дека треба да се напише со голема одговорност. Благодарам

    1.    Бланка Хелена Фонсека dijo

     Ах! научниците, научниците, но никој не го кажа последниот збор во внесувањето кикирики. Единствено што проповедаат сите е дека кикириките се диета за да ослабат, но што е причината за подготовка на погребот. Леле. Нема никаква поддршка, па затоа е подобро да се продолжи со јадење кикирики, се надевам со кикирики, затоа консумираме влакна, одлични во цревниот тракт и асимилација на витамин Е.
     . А и јас страдам од хипотироидизам.

 2.   Оскар Ариа dijo

  Имав операција на дебелото црево пред година и пол; имате опструкција во дебелото црево и дивертикулите. Јас навистина сакам да јадам кикирики, дали е контрапродуктивно да ги јадам во моја состојба?

 3.   Нелса dijo

  МНОГО ИНТЕРЕСНО ЗА МЕНЕ Е, АМА СОМААЕ Е ДОКОЛКУ СЕ КОРИСТЕ Кикирики ОД СЛАБЕЕЕ ОТСТАНА ОВАА МОЕ ДА МИ КАLDААТ ЗА ПРЕДИСТИТЕ НА РЕЧЕНИЦИ ЗА ОТСТРАНУВА ANЕ НА АНЦИЈАТА И ПРЕПОРАЧУВАНИ СЕ ... ОЧЕК СЕ ОБЈАВАМ

 4.   мицеела dijo

  мммм Само што ја посетив оваа страница затоа што учев во трилот и ми оставија задача да дознаам за тоа !!

 5.   гостин dijo

  Здраво . Дали е корисен кикирики кога страдате од полицитемија вера? Поздрав

 6.   Игнасио Инфанте dijo

  Извинете, но не се согласувам со некои точки. На пример, една бремена жена има повеќе причини да консумира кикирики и авторот на статијата тврди дека тоа е контраиндицирано за бремени жени. Кикириките содржат значителна количина на фолати, позната и како фолна киселина, која спречува невролошки малформации кај фетусот. И второ, лице кое страда од камења исто така ќе има корист од конзумирање на оваа храна. Оваа информација ја видов на неколку страници на медицина и исхрана. Поздрав

 7.   производи од тахионат dijo

  Се согласувам со Игнасио Инфанте. кикириките содржат фолна киселина и ја препорачуваат во текот на целата бременост ...

 8.   Семи Рамирез dijo

  Па, специфичното прашање е дали кикириките слабеат, да или не, тоа е она што сакам да го знам

  1.    сара валенсија dijo

   кикириките не губат телесната тежина. кикириките имаат количина на енергија 571 kcal 2385 kJ. q е премногу бидејќи има 2385 калории q е еквивалентно на јадење околу 24 банани и секоја банана содржи приближно 100 калории.

 9.   Гери dijo

  Калориите се исти, кога сакате да изгубите тежина мора да им дадете значење на кои елементи се додаваат вкупните калории, споредувањето на кикирики со банана нема смисла, бидејќи калориите на бананата се базираат на јаглени хидрати и оној на кикирики во полинезаситени масти и протеини ... Збирот на калории може да биде поголем од оној на бананата, но бананата е многу јаглени хидрати. Затоа, ако јадете 24 банани, ќе го надминете шеќерот (јаглени хидрати) наместо тоа, ако јадете иста количина калории во кикирики, вишок е во поли маснотии, што се здрави масти и протеини кои ја зголемуваат вашата мускулна маса ... И вишокот на јаглехидрати е бескорисен бидејќи на вашето тело му требаат само 20% од овие на ден за енергија. Затоа, збирот на калории во храната мора да се прегледа во рамките на нутриционистичката табела, она што ве дебелее не е вишокот калории, туку е тоа што тие калории го сочинуваат. Кикириките се одличен сојузник за мене затоа што ми помага да го подобрам внесот на протеини, оревите се секогаш здрави масти и богати со протеини кои, без оглед на калориската количина, многу помагаат во слабеењето затоа што ги зголемуваат мускулните влакна. Поздрав

  1.    Gabriel dijo

   Колку quilombo единици имате, пред да дадете мислење во единици, проучете малку.

 10.   карлос гамара дел карпио dijo

  МОЈАТА ВОЗРАСТ Е 66 ГОДИНИ МАШКИ СЕКС, ИМАМ ХОРНИЧКО ВО УШТЕБЕНО ДОБИВУВАЕ МО CАМ ДА ЈАС ЈАС КРИВИЧКИ)

 11.   аналиа dijo

  оди кај нутриционист ..

 12.   Хуан Даниел dijo

  Јас имам 15 години, мерам 164 см и тежина 51,5 кг.Мојот нутриционист вели дека јадам ½ шолја кикирики, иако маснотиите ми се нормални, не е премногу.

 13.   Хуан Даниел dijo

  На мојот нутриционист му требаше помош, мама ми рече да јадам ½ шолја кикирики иако имаше нормална маст
  асцидиран

 14.   Кети dijo

  Би сакал да знам дали кикириката губи тежина

 15.   Кети dijo

  како да консумирате за да изгубите тежина

 16.   Хозе Валдес dijo

  Треба да имаат предвид дека кикириките содржат гуцитрогени кои не треба да ги консумираат луѓе со проблеми со тироидната жлезда ... што не сум сигурен дали печењето ги елиминира.

 17.   mafalda dijo

  добра ноќ .. имам путер од кикирики .. една година .. складиран во фрижидер .. како ќе знам дали е оштетен?

 18.   НЕЛСОН МОРА dijo

  лице со постојана мигрена МОAYЕ ДА ПОТРОШУВА СОЛЕНИ Кикирики ИЛИ ХОТРО

 19.   Клара Инес Ескобар dijo

  Внимавајте на мигрена, што може да биде алергија на шеќер. Дава страшни главоболки.

 20.   Марија Естер Вулет dijo

  На лице со хипотироидизам дефинитивно му е забрането кикирики (несолено, необработено овошје) и ако е така, зошто?

 21.   Алехандра dijo

  Здраво… Имам хипотироидизам и сакам кикирики …… Може ли некој да ми каже „зошто?“ Не можам да го консумирам …… Поздрав и благодарност