Пресметајте ги маснотиите во телото

Ако барате да изгубите тежина, една од мерилата што треба да ги знаете е како да ги пресметате мастите во вашето тело. Важно е да се знае колку мускули, вода и маснотии има вашето тело.

На Интернет, наоѓаме многу формули кои ни кажуваат како можеме да го знаеме, меѓутоа, тие обично не се многу точни или можат да варираат од една до друга личност без да се знае дали е точна. Следно, ние ви кажуваме кои се начините да ја пресметате привремената маснотија.

Вашиот состав на тело е многу важен, така што ќе ви кажеме како можете лесно да го пресметате процентот на маснотии.

Како да ги пресметате мастите во вашето тело

Колку е помал процентот на маснотии, во рамките на минималното ограничување За да бидете здрави, физички ќе изгледате подобро и ќе се чувствувате подобро.

Овде ќе ви кажеме како можете лесно да го пресметате.

Пресметајте го со око

Едноставен, ефтин метод и секој може да го користи. Не е сигурен затоа што е проценка, треба само погледнете ја фотографијата и набудувајте каков вид на тело најмногу личите.

Електрична биомпеданса

Biompedance е метод што постои за да се пресмета процентот на телесни масти. Овој систем испраќа мали електрични импулси низ телото и мери колку време е потребно за да се врати.

Тестото без маснотии има повеќе вода, ова ви овозможува полесно да спроведувате електрична енергија, што за разлика од масното ткиво што ве чини многу повеќе. Ако имате поголема мускулна маса и помалку маснотии, електричниот импулс ќе се врати порано.

Колку е пократко времето на одговор, толку подобро ќе бидеме физички.

Овој тип на мерењето служи како апроксимација и служи за проценка дали се прави напредок за време на диета или не. Идеално е да се искористи овој систем пред да се започне диетата за да се утврди и да се знае колкав е процентот на телесни масти што нè обележува, а потоа да го споредиме со нашиот напредок.

Оваа постапка е прифатлива и лесна за употреба, а може да послужи и како алатка за проценка на напредокот. Сепак, податоците што ни ги покажува не се најсигурни од сите.

Постојат два вида на биомпеданса електричен, оној што не го мери целото тело, така што не ги дава сите општи вредности, туку само одредени области, како што е долниот трупец. А другото момче е танија скала, што мери четири различни точки, така што податоците што ги генерира се посигурни.

Дебеломер

Оваа алатка или систем се користи за мерење на дебелината на кожата, на различните области за кои сме заинтересирани да ги мериме. Ова ни помага направи проценка на нашиот процент на маснотии користејќи формула.

Една од најпристапните и ефтини и исто така сигурни методи, ние само треба да можеме правилно да ги извршуваме мерилата.

Следно ви кажуваме кои се тие формули, што мора да знаете за да ги извршите овие пресметки на наједноставен начин.

На многу интернет страници тие ви ги покажуваат тие формули или калкулатори за да пресметате процент на телесни масти, само треба да ги поставите мерењата на вашата висина и уште некои податоци. Ве поврзуваме со А. калкулатор за да можете брзо да дознаете.

Овие калкулатори за пресметување на процентот на маснотии во телото, не се од голема корист, на ист начин како и пресметката на БМИ, или индекс на телесна маса. 

Овие методи воопшто не се сигурни, тие само нè приближуваат до малата реалност што е подобро да се игнорира. Сепак, за жал, најсигурни методи се оние до кои огромното мнозинство од луѓето немаат пристап, бидејќи се многу скапи.

Вишок маснотии во телото

Имањето вишок на маснотии во телото може да предизвика ризик по нашето здравје и не значи дека ако некој има голем процент на маснотии тој е дебел и оној кој не е слаб, наоѓаме луѓе со ниски стапки на мускулна маса и високи дози маснотии дури и додека се слаби.

Идеално, одете на А. нутриционист така што тие нè советуваат каков вид диета треба да спроведеме за да бидеме во форма, покрај тоа, тие имаат многу сигурни машини и уреди кои точно ја покажуваат количината на маснотии и ја контролираат нашата еволуција.

Спортувајте барем три пати неделно, изберете го оној кој најмногу ви се допаѓа, од одење, пливање, возење велосипед или правење гарнитури во теретана. Секогаш придружете го со здрава исхрана, кои ги вклучуваат сите групи на храна за да се избегнат недостатоци од каков било вид.

Телото мора да акумулира маснотии, или со други зборови, мора да ги има своите масни резерви за да остане здраво, сепак, кога ќе претераме, може да предизвика болести како што се дебелина, дијабетес, високо триглицериди, запушени артерии, замор, замор, апнеја при спиење, претрпете повеќе металоиди, итн.

Затоа, одлучете се за стил на здрав живот и започнете да се грижите за себе денес.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.