Основи на диетата Аткинс

4449496577_b9c009ae26_б

Оваа диета е именувана по Доктор Аткинс, кој објаснува дека нашето тело полесно согорува јаглехидрати отколку протеините, затоа ги трансформира јаглехидратите во енергија и ги складира протеините во форма на маснотии.
Ова предизвикува нашето тело секогаш да зема јаглехидрати за да генерира енергија, сепак, ако одлучиме да не ги земаме и да јадеме чисти протеини и скоро без јаглехидрати, единственото снабдување со енергија што ќе го најдете ќе бидат продавниците за маснотии.

Со оваа диета губите многу тежина ако ја следите буква и не земате премногу лиценци. Тоа дозволува јадење храна што е често забранета во други диети, како што се протеини и масти и во овој случај забранува најконзумиран, зеленчук и мешунки.

Дозволена и забранета храна

Диетата Аткинс јасно означува неколку групи на храна што можеме да ги конзумираме, потенцираме дека диетата се состои од потрошувачка на 90% протеини и маснотии.

Дозволена храна

 • црвено месо, колбаси
 • јајца
 • риба Морска храна
 • путери, маргарини, масла, мајонез
 • млечни креми, целосен јогурт, сирења и сл.

Забранета храна

Јаглехидратите постепено ќе се додаваат во исхраната како што одат надминување на фазите на диета. Отпрвин, тие се добиваат од зеленчук, завршувајќи со преостанатите 10% 100% храна.

 • Леб и брашно
 • тестенини и ориз
 • мешунки
 • шеќери
 • млеко
 • овошје
 • зеленчук со многу влакна

Потрошувачката на влакна е намалена на максимум затоа што спречува апсорпција на маснотии во цревата. На зелен зеленчук е ограничен на 50 грама на оброк.

Критика на диети

Оваа диета е многу критикуван поради големата потрошувачка на протеини и маснотии за кои се покажа дека се многу штетни за здравјето. Како се оние што влијаат на доброто циркулација на артериите зголемувајќи ја опасноста од страдање од срце.

La без овошје и скоро без зеленчук тие резултираат во недостаток на многу основни минерали и хранливи материи. И, конечно, недостатокот на влакна предизвикува проблеми со запек па чистењето на организмот не се случува како што треба.

Општо кажано, диетата Аткинс не е една од најздравите што можеме да ја најдеме на пазарот наменета за оние месојадни луѓе и помалку жени земјоделци, така да се каже, бидејќи како што може да се види, потрошувачката на овошје и зеленчук е скоро непостоечка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.