Од варени до лошарани: најздравите начини за јадење јајца

јајца

Јајцето Тоа е еден од најздравата и најкомплетната храна што постои: еден од најдобрите по хранлива вредност, достапен во текот на целата година, евтин и нискокалоричен. Поради оваа причина, тоа е од суштинско значење во диетите за слабеење или, едноставно, кога планирате каква било здрава и урамнотежена шема на исхрана за целото семејство.

Сега, како и кај повеќето видови храна, методи за готвење јајца тие имаат многу да кажат за вкупните калории, внесот на масти и задржувањето или отстранувањето на хранливите материи.

И иако сите се извонредни, некои ви одговараат повеќе од другите. Продолжете да читате внимателно, бидејќи ќе добиете изненадувања.

Како да го сварите јајцето на најздрав начин?

Спротивно на тоа што мислат луѓето, најздравиот начин да се јаде јајце не е сировоно варен. 

Ова се должи на фактот дека високите температури предизвикуваат феномен наречен денатурација на протеините од јајцето, што ги прави посварливи за телото. Затоа, спортистите прават јасна грешка со јадење сирови белки од јајца, бидејќи не го постигнуваат посакуваниот ефект.

Со тоа, ајде да ги погледнеме различните здрави начини за готвење јајце. Во оваа листа ги разгледавме најчестите техники; сепак, бидејќи Пазо де Вилан, најстарата шпанска фарма на јајца од слободна одгледување во слобода, тие ви нудат други вкусни и оригинални начини за готвење јајце. Над 25 години одгледување кокошки на старомоден начин оди многу, па затоа би било добро да спроведеме некои од неговите совети во пракса.

На скара

Ако имате добра нелеплива тава, ова е тоа. побрз, вкусен и поздрав начин да јадете јајце. Немате оправдување да не го вклучите во појадокот, бидејќи ќе ви треба само 1 минута за да го подготвите.

Коцидо

Вклучувајќи ги и неговите различни варијации: натопени во вода повеќе или помалку минути. Добрата работа за овој здрав начин на готвење јајце е тоа може да подготвите неколку однапред и натопи во нив кога немаш многу време. Исечете малку свеж зеленчук и ќе имате одличен прв оброк; средно варено јајце обезбедува само 64 kcal.

ловокрадени или ловокрадени

јајца на око

Оваа техника за готвење јајца е многу модерен благодарение на вкусните бенедиктински јајца, ѕвезденото јадење на вкусните појадок и бранчеви. Иако холандскиот сос кој вообичаено ги придружува има доста калории, не е штетен доколку го земате од време на време и го правите дома.

Во секој случај, ложените или пржените јајца сами по себе се вкусни, полни се со витамини, минерали, амино киселини и протеини и воопшто не дебелеат (исто како варено јајце, околу 65 kcal).

Пржени

Да, мислевте дека прженото јајце не е здраво... Ќе ви пренесеме добри вести! Вистина е дека овој начин на готвење дава уште неколку калории (околу 110), но тие не се премногу, а некои ќе ги избегнете доколку добро ги исцедите јајцата при вадењето. Исто така, ако го правите тоа во добро екстра девствено маслиново масло Вие не само што ќе обезбедите вкус, туку и сите својства на нашиот сакан EVOO.

измешани

За оваа техника на готвење, не двоумете се да ја искористите целата своја имагинација. И направете го тоа без жалење со најздравите и најбогатите намирници на кои можете да помислите: природни парчиња домати, печурки лук, некои ракчиња, спанаќ, туна, мисирка, пченка... Затоа што ќе добиете втор оброк, појадок со лижење прсти или вечера што е здрава колку што е можно. Две изматени јајца без масло едвај даваат околу 149 kcal.

во тортилја

Свето светиот омлет од компири е малку повеќе калорична, но препорачливо. Всушност, ако се обидете да се ограничите со износите што можете да си ги дозволите со одредена фреквенција. Според Шпанската нутриционистичка фондација, мала порција омлет од компири може да има околу 196 килокалории.

Што се однесува до полнетите или француските тортиљи, нема проблем речиси секојдневно да ги вклучите во вашата исхрана. Француски омлет со две јајца може да има околу 154 kcal.

Како што можете да видите, на здравите начини за готвење на јајцето се многу разновидни и вкусни. Всушност, во комбинација со други препорачани намирници тие се речиси бескрајни.

Затоа, не заборавајте да вклучите јајца кога ја планирате исхраната и исхраната на целото семејство, бидејќи ќе му правите услуга на вашето здравје... и на вашиот џеб. Двојна предност!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.