Овесна каша, само здравствени придобивки

слика Ако страдате од запек, синдром на нервозно дебело црево, хемороиди или со некои опасни по живот проблеми како рак на дебелото црево и корорнарна срцева болест, тогаш вашата исхрана е веројатно лоша со влакна

Научно е докажано дека а исхрана богата со растителни влакна помага во намалување на холестерол, го регулира дијабетес, на дебелината и ракЗатоа, да се знае која храна е богата со тоа се претвора во чекор напред кон спречување на сите овие болести.

Предности на овесна каша:

Здрави срца:
Со комбинирање на растворливи и нерастворливи влакна, овесот го намалува лошиот холестерол (ЛДЛ), со само дневно внесување на 3 грама растворливи влакна од овес, добивате намалување на ризикот од срцеви заболувања.

Регулира шеќер во крвта:
Овесната каша содржи низок гликемиски индекс кој полека се асимилира (сложени јаглехидрати), одржувајќи го стабилното ниво на шеќер, борејќи се и со дијабетесот американската асоцијација за дијабетес препорачува дневно внесување на влакна од 20 до 35 грама, (чаша варена овесна каша обезбедува 4 грама).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.