Нискокалорична диета од 900 калории

Рецепт за диета од 900 калории

Ова е хипокалорична диета наменета за сите оние луѓе кои треба да спроведат план за слабеење или режим на одржување, тоа е многу едноставен план за спроведување. Сега, ако го направите строго, тоа ќе ви овозможи да изгубите околу 2 килограми за само 8 дена.

Доколку сте решени да ја примените оваа диета во пракса, треба да имате здрава здравствена состојба, да пиете што е можно повеќе вода дневно, да ги засладувате инфузиите со засладувач и оброците да ги зачинувате со сол и маслиново масло. Haveе мора да го повторувате менито детално подолу секој ден кога ја правите диетата.

Дневно мени

 • Појадок: 1 инфузија по ваш избор, 1 агрум и 1 тост намаз со светло сирење.
 • Средно утро: 1 јогурт со малку маснотии.
 • Ручек: 150гр. пилешко или риба, 1 порција мешана салата и 1 овошје.
 • Средно попладне: 1 инфузија по ваш избор и 50гр. обезмастено сирење.
 • Ужина: 1 инфузија по ваш избор, 1 агрум и 1 тост намачкано со џем од светлина.
 • Вечера: 100гр. месо, супа од зеленчук и 1 инфузија. Можете да јадете количина супа што ја сакате.

Подолу ќе најдете неделно мени за да направите диета со 900 калории.

Кој треба да ја направи диетата 900 калории?

Тоа е прилично строга диета, бидејќи ни обезбедува само 900 калории на ден. Што значи мала доза и како такво, не се препорачува за луѓе кои вежбаат интензивно. Оттука, можете да го сторите тоа сите оние кои се со добро здравје и имаат поодморен ритам на живот. Во спротивно, тие ќе се чувствуваат без енергија и може да добијат вртоглавица во текот на денот. Ако се следи до буквата, тоа е прилично ефикасна диета, која ни овозможува брзо и за многу кратко време да изгубиме тежина. Затоа, ако сакате да се ослободите од неколку килограми за рекордно време и сте здрави, тогаш можете да се одлучите за оваа диета.

Колку килограми изгубивте?

Слабејте со хипокалорична диета

Со диетата 900 калории можете да ја достигнете изгуби повеќе од две килограми секоја недела. Точно е дека точната бројка не може да се даде, бидејќи нема да биде иста кај секоја личност. Ако покрај самата диета, помагаме и со малку вежбање, дури и ако не е многу интензивно, тогаш можеме да надминеме три и пол килограми неделно. Овој вид диета не е неопходен за да ги издолжите многу на време, туку да се обидете да продолжите да јадете на балансиран начин за да се ослободите од ефектот на скок. 

Неделно мени

Понеделник

 • Појадок: Природен сок од портокал со 30 грама леб од цели пченица и парче свежо сирење.
 • Средно утро: Парче овошје - 200 грама
 • Храна: 125 грама риба со 120 грама брокула
 • Ужина: Обезмастен јогурт
 • Вечера: Омлет од белка од јајце и домашен крем од зеленчук. За десерт, природен јогурт

Вторник

 • Појадок: Инфузија со 35 грама леб од цели пченица и три парчиња мисирка или пилешко
 • Средно утро: Јогурт со малку маснотии
 • Ручек: 150 грама скара или варено пилешко, со доматна салата, зелена салата и кромид
 • Ужина: природен јогурт или сок од портокал
 • Вечера: 200 грама зеленчук на скара со 100 грама мисирка или пилешко месо

Среда

 • Појадок: Едно кафе или со обезмастено млеко, 30 грама леб од цели пченица и една лажица мармалад без шеќер
 • Средно утро: 200 грама овошје
 • Храна: 125 грама риба со 250 грама зеленчук, по ваш избор
 • Ужина: 30 грама леб од цели пченица со 0% маст намалено сирење
 • Вечера: 150 грама ракчиња со 125 грама печурки и природен јогурт.

Четврток

 • Појадок: 30 грама цели зрна со природен јогурт
 • Средно утро: 200 грама овошје
 • Храна: 150 грама мисирка со зеленчук
 • Ужина: Чаша сок од портокал
 • Вечера: Модар патлиџан полнет со шлаг или светло сирење и дел од овошје

Петок

 • Појадок: 30 грама тост леб со две парчиња шунка Серано
 • Средно утро: 200 грама овошје
 • Ручек: 200 грама риба и салата од домати и краставици
 • Ужина: природен јогурт
 • Вечера: 150 грама пилешко или мисирка со спанаќ и јогурт

Сабота

 • Појадок: Парче леб, со сирење Бургос и инфузија или кафе со обезмастено млеко.
 • Средно утро: 200 грама овошје
 • Храна: Бифтек од говедско месо со брокула
 • Ужина: Парче леб со 4 парчиња мисирка
 • Вечера: 150 грама риба, како што е морето со 100 грама блитва или спанаќ и природен јогурт.

Недела

 • Појадок: Природен сок, 30 грама цели зрна и парче свежо сирење
 • Средно утро: Парче леб од цели пченица со парчиња пилешко
 • Храна: 40 грама интегрални тестенини со 125 грама мисирка на скара и сад со салата.
 • Ужина: 250 ml природен сок или овошје
 • Вечера: конзерва природна туна со француски омлет со едно јајце и две белки. Придружуван од грст боранија.

Специјални препораки

Нискокалоричен рецепт за диета

Кога подготвувате храна како месо или риба, најдобро е да користите лажица маслиново масло за време на ручек и друга за време на вечера. Со цел да додадете некој вкус, секогаш се препорачува наместо да користите сол или сосови, да го сториме тоа со додавање на зачини. Бидејќи тие ќе додадат вкус, но не и калории. Од друга страна, ние мора пијте многу вода, исто така, во форма на инфузии во текот на денот. Литар и половина ќе ни помогне да ги елиминираме токсините и да го прочистиме телото.

Ние мора да се држиме до буквата пет оброци што ги спомнавме. Вистина е дека можеме да го смениме зеленчукот или пилешкото месо од мисирка или да се разликуваме од различните видови риби што ги имаме. Но, секогаш во количина како што е препорачано за да можете да се усогласите со диетата 900 калории. Што се однесува до препорачаното готвење, секогаш е подобра рерната, на пареа или на скара.

Упатства за спроведување на оваа хипокалорична диета

900 калорична диета

 • Како прво, мора да имаме добра мотивација. За да го направите ова, ќе треба да размислуваме за нашата цел и да и додадеме волја на волјата, бидејќи тоа е постигнато. Веднаш штом ќе ги видиме првите резултати, ќе ја земеме диетата со 900 калории многу подобро.
 • Обидете се да вежбате, но без да претерувате. Одењето на прошетка може да биде едно од најкорисните.
 • Избегнувајте слатка или масна храна постојано. Кога имате момент на слабост, секогаш е подобро да направите инфузија или некое овошје исполнето со вода како што е парче лубеница или грст јагоди.
 • На ист начин, ќе заборавиме на газираните безалкохолни пијалоци или оние со голема концентрација на шеќери. Најдоброто нешто е да се одлучите за парче овошје или да направите природен и домашен сок.
 • Еднаш неделно, можете да воведете црвено месо, иако мисирката или пилешкото месо секогаш се подобри, за протеините и исто така за малата содржина на маснотии.
 • Ако секогаш ви е преку глава од месо од пилешко или мисирка, исто така можете да додадете неколку леќа и да направите чинија со зеленчук. Тие ни даваат протеини истовремено со растителни влакна и други витамини.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   анливи23 dijo

  Имам хипотироидизам и не земам јогурт, каква варијанта има таму