Мека диета

лесна диета

Ако некогаш сте чуле за блага диета, Првото нешто што треба да знаете е дека тоа не е план за слабеење со кој да изгубите серија килограми како што се случува со други видови диети како на пр диетата Аткинс или Пероне. Ако ве интересира и сакате да дознаете повеќе за меката диета, тогаш ќе објаснам сè Што треба да знаете за тоа, од што се состои и кои се луѓето дека треба да го следат.

Што е мека диета?

Меката диета е план за јадење со одредено времетраење што лекарите препишуваат пред различни дигестивни болести или по некој вид на хируршка интервенција. Лекарот се определува за овој вид диета, така што пациентот може лесно да јаде храна и дека можете да џвакате и проголтате без проблем. Во многу случаи, оваа диета обично се следи кога е завршена течна диета и пациентот е подготвен да голта полека и внимателно. Составот на диетата, ќе варира во зависност од клиничката состојба на пациентот.

Која храна можете да јадете на мека диета?

Постојат голем број на квалификувана храна како мек и кои се идеални да се вклучат во овој вид диета, во која лицето што го следи трошоци џвакање, голтање или бара лесно и некомплицирано варење. Некои од храната што може да бидат дел на мека диета звук:

 • Porитни каша како овес или гриз од пченица.
 • Варени тестенини додека не се изедначи и лесно се јаде.
 • Овошје мека и сјајна како зрели банани, диња, лубеница.
 • Варено или варено овошје како што се круши или јаболка.
 • Варен зеленчук без кожа и може лесно да се пасираат како моркови или карфиол.
 • Млечни производи како намаз од јогурт или крем сирење.
 • Сладоледи.
 • Флан.
 • Пудинг.

Ова се само неколку примери на храна што можете земи без проблем лице кое ја следи меката диета.

Храна што е забранета и мора да се избегнува при блага диета

Постојат голем број на храна што треба да избегнувате додека го следите овој вид диета бидејќи тие се лоши за добро варење или тешко се варат или џвакаат. Некои забранети јадења се:

 • Лебови со семиња и цели зрна.
 • Чипови.
 • Ориз
 • Мешунки со цврста кожа како на пр наут или грав.
 • Суво овошје.
 • Јаболка, праски или ананас.
 • Црвено месо, пилешко или мисирка.
 • Колбаси или хамбургери.
 • Лекувано сирење.

супа од мека диета

Пример мени на мека диета

Многу луѓе мислат дека лесната диета може да ве натера бидете здодевни и строги, сепак, подолу ќе ви покажам неколку примери за некои менија со кои можете да уживате во различна храна за време на овој вид диета и јадете малку од сè.

појадок

 1. Мешани јајца со рендано сирење, стопено сирење и малку диња.
 2. Варено јајце и крем јогурт.
 3. Пијалак направено со млеко, банана, какао во прав, јогурт и малку засладувач или шеќер.

Ручек

 1. Салата од туна со мајонез и некои зачини. Пире од јаболко.
 2. Салата од јајца со мајонез и зачини. Салата од диња.
 3. Пире од грашок. Круши во слатка.
 4. Турција се тркала со парчиња авокадо.

Цена

 1. Салата со тестенини со туна.
 2. Печен лосос со сладок компир.
 3. Пике од спанаќ и пире од карфиол.

пример мека диета

Следете здрава и урамнотежена исхрана

Многу е важно да знаете дека имањето мека диета не е во спротивност со јадењето диета од здрав и избалансиран тип во која вашето тело ги прима сите потребните хранливи материи за добро работење на истите. Не може да се пропушти групи на храна важни како овошјето, зеленчукот, млечните производи или житарките. Тогаш ќе ти дадам а серија совети така што вашето тело ќе добие здрава исхрана:

 • Избегнувајте јадење премногу храна во секое време богата со шеќер, особено оние кои немаат хранлива вредност.
 • Вметнете храна во вашата исхрана на бои (зелена, жолта или портокалова) за да се обезбеди соодветно внесување на витамини во вашето тело.
 • Мора да јадете барем околу 1.200 калории на ден. Ако од ден на ден јадете помалку калории отколку што е наведено погоре, најнормално е што вашето тело започнете да губите мускули на прогресивен начин.
 • Бидете многу внимателни кога станува збор внес на маснотии. Фактот дека следите мека диета не значи дека имате целосна слобода да јадете секакви масти. За да избегнете таков непропорционален внес на маснотии, најдобро е да јадете млечни производи целосно обезмастено или обезмастено и користете малку супа од месо за да им дадете подобар вкус на пирите.

Најнови совети за лесна диета

Ако од различни причини ја следите меката диета, многу е важно да не изгубите детали за некои најнови упатства за исхрана или совети. Обидете се да џвакате добро и да јадете полека, со цел да го олесните варењето што е можно повеќе и да го немате Проблеми со стомакот вообичаена како и досадниот гас. Откако ќе завршите со јадење, обидете се да се одморите неколку минути и олесни такво варење.

Најмногу се препорачува да се одржи меката диета за време на околу 3 0 4 дена и потоа малку или малку воведувајте повеќе видови храна за да постигнете нормална диета во која можете да јадете секаков вид на храна потребни хранливи материи и витамини за вашето тело. Ако забележите дека по овие денови, сè уште имате проблеми при јадење одредена храна, треба да одите кај вашиот доверлив лекар.

Како што сте виделе и прочитале во оваа статија, можно е да се спроведе диета здрав, избалансиран и богат дури и ако сте на мека диета. Следејќи ги низата упатства и со малку креативност Можете да креирате интересно мени што ви помага брзо да закрепнете од здравствените проблеми и да обезбеди добри хранливи материи за вашето тело.

Подолу ви прикажувам видео во кое сè ќе биде појасно и која е храната што можете да ја вклучите на овој вид диета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   доктор dijo

  Ова е најлошата препорака за мека диета што некогаш сум ја прочитал.