Леќа и нивната употреба

Супа од леќа

на леќа не само присутни бројни придонеси во исхраната, но исто така може да бидат вклучени во разни јадења како што се супи, чорби и салати; тие можат да се готват во топли или ладни препарати или дури и како украси како замена за гравот.

Една од нејзините главни карактеристики е присуство на растителни протеини; Всушност, мешунките се оние кои обезбедуваат најмногу ваков вид на протеини од сите зеленчуци, и покрај тоа 20 и 25%.

Ако следиш вегетаријанска исхрана, може комбинирајте ја оваа мешункаст зеленчук со чинија ориз со кои се подобрува нејзината протеинска моќност и на овој начин заменете ја потрошувачката на месо. Препорачливо е да ги консумирате 3 пати неделно.

Друга од нејзините многу придобивки е што тие се малку маснотии и низок холестерол, тие се добар извор на влакна, калциум, железо и витамини од комплексот Б.; тие се исто така ефтини и лесни за подготовка.

За разлика од другите земји, Шпанија и Индија имаат разновидност на леќа од кафеава, зелена или црвеникава боја и со различни големини кои обезбедуваат различен вкус на секоја храна подготвена со нив. Некои примери се: Вердина, Армуша, Пардина, Белуга, Де Пуј, Урад Дал, кралица, темноцрвена и црвена глава.

Совети:

 • Ако користите леќа со големи димензии мора да ги впивате преку ноќ пред да ги користите; ако се мали, тоа не е потребно.
 • За да се зачува, потребно е чувајте ги на ладно и суво место во кои тие не добиваат сончева светлина или ефекти на влажност.
 • Добро покријте ги чорбите подготвени со оваа мешункаст зеленчук бидејќи имаат тенденција да ги апсорбираат мирисите и вкусовите на друга храна.

некои примери од кимбали Тоа се: паела од леќа и ракчиња, супа од леќа со печурки и салата од леќа со пиперки и серо-шунка.

Извор: Добра табела (реформа)

Слика: Flickr


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пепо dijo

  ОВА НАВИСТИНА МНОГУ МЕ ПОГЛЕДНУВА ЗА СИРОМНИ ДЕЦА КОИ РАБОТАТ ИСТРАУВАЧКА РАБОТА НА ЛЕНТЕХА И ФОТОГРАФИИТЕ СЕ МНОГУ ГРДО ЕА.