Лаксативни инфузии

Лаксативна чаша за инфузија

Лаксативните инфузии се еден од најстарите достапни третмани за запек. Постојат низа растенија што се користат за оваа намена низ целиот свет илјадници години.

Откријте на кои растенија може да им верувате кога ви треба природен лаксативкако и многу други работи во врска со запекот. Проблем кој влијае на секого од време на време и кој во најголем дел од времето е едноставен за решавање, како тивко седење за уживање во топла инфузија.

Кои се причините за запек?

Црева

За едно лице се смета дека има епизода на запек кога бројот на неделни посети на бања е помалку од три. Се зборува за сериозен запек кога бројката е еднократна или нула. Но, треба да се напомене дека запекот сам по себе не е болест.

Често причина за запек е недостаток на влакна (зеленчук, овошје, цели зрна ...) во исхраната. Од друга страна, не е невообичаено причината да е болест или несакани ефекти на некои лекови.

Заморена жена

Цревата работат со полн капацитет, поткрепено со рутина, и во однос на распоредот и на храната. Воведување на ненадејни промени во него (како што се случува кога патувате во друга земја) може да предизвика запек. Расположението е уште еден фактор што влијае на неговото функционирање: стрес, вознемиреност или депресија можат да ве спречат редовно да одите во тоалет.

Конечно, водењето седентарен начин на живот, исто така, ги зголемува шансите за запек. Редовно вежбање (најмалку три пати неделно) ќе ви помогне столицата полесно да помине, како и целокупното тело да функционира подобро.

Растенија со лаксативно дејство

Растение Сен

Инфузиите се состојат од три дела: главната состојка (која може да биде растение или неколку), топла вода и засладувач (шеќер, мед ...). Вториот е опционален и неговата улога е да се спротивстави на горчливиот вкус на некои растенија и да го направи внесувањето на пијалокот попријатен. Од своја страна, улогата на водата во инфузиите е исто така важна, бидејќи одржувањето на соодветна хидратација е од суштинско значење за борба против запек.

Погрешно е да се очекува дека ефектот на лаксативните инфузии ќе биде непосреден. Тие можат да траат од неколку часа до неколку дена, во зависност од различни фактори, вклучително и дали лаксативната моќ на избраната фабрика е лесна или силна. Затоа, потребно е да не заборавите да бидете трпеливи и да почекате да стапат на сила.

Премногу

Каскара саграда

Многу стар природен лек (роден во американскиот континент) за ублажување на запекот е инфузии од каскара саграда. Неговиот вкус е прилично горчлив, но тоа има лесно решение. Она што е важно е тоа обично работи многу добро за секого. Можете да го најдете во повеќето продавници за природни производи.

Сен

Се смета за една од најефикасните растенија за борба против запек. Роднини во Азија, сената им помага на цревата да го движат столицата, токму она што ви треба кога ви е тешко да одите во тоалет. И покрај тоа што е природно, каскарата саграда и сена се класифицираат како силни лаксативи. Од оваа причина, препорачливо е да не се надминува количината (нотка обично е доволно) или времето (максимум 10 дена) препорачано.

Глуварче

Глуварче

Иако е најпознат по своите диуретични својства, глуварчето може да помогне и во благи случаи на запек. Има благ лаксативно дејство што можете да ги искористите кога вашето тело се чини дека заборавило да оди во тоалет.

Камилица

Домородно во Европа, ова популарно растение се покажа како ефикасен во лекувањето на широк спектар на дигестивни проблеми, вклучително и запек.

Нане

Нане

На ова растение со пријатна арома придобивките се припишуваат на цревната регуларност, како и за добро функционирање на дигестивниот систем воопшто. Чајот од мента е добра идеја за спречување на запек, но може да помогне и во лекување.

Зелен чај

Тоа е една од инфузиите со поголем број придружни придобивки. Некои луѓе тврдат дека тоа е исто така корисно за лекување на запек.

Што да јадеме, а што не

Сливи

Лаксативните инфузии полесно ќе делуваат на вашето тело ако знаете која храна помага да се надмине запекот и кои се оние што го влошуваат.

Препорачливо е да јадете многу зеленчук и мешунки, цели зрна и овошје, особено дехидрирано овошје. На пример, сливите содржат природен лаксатив наречен сорбитол. Богато е и со нерастворливи влакна, кои помагаат столицата побрзо да помине низ цревата.

Наместо тоа, преработена храна, млечни производи и алкохол може да го влошат проблемот. Случајот со кафе заслужува посебно споменување. И, иако помага при движења на дебелото црево поради неговите стимулативни квалитети, тоа исто така може да предизвика дехидрираност и запек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.