Кои се разликите помеѓу стомачниот вирус и труењето со храна?

Стомак

Искористувајќи го фактот дека сме во средина на сезоната на стомачен вирус, сакаме да ви помогнеме прави разлика помеѓу стомачен вирус и труење со храна. Важно е да го знаете ова за да не заразувате други членови на семејството или да не се заразувате себеси во случај на вирус или да ги предупредите дека не треба да јадат одредена храна од фрижидерот доколку се труе.

Стомачните вируси се предизвикани од вируси кои ги напаѓаат цревата. Заразата обично се јавува преку контакт со друго заразено лице или со предмет што го допрел. Сепак, овој вид на вирус може да се пренесе и преку загадена храна или вода. Од своја страна, труењето со храна доаѓа по ингестија на храна загадена со заразни организми, како што се бактерии, вируси или паразити.

Симптомите на стомачен вирус се појавуваат еден до два дена по изложувањето на вирусот и вклучуваат дијареја, гадење и / или повраќање, грчеви во стомакот, треска, болки во мускулите и главоболка. На симптоми на труење со храна Тие можат да се појават неколку часа по јадење загадена храна и вклучуваат болка во стомакот, губење на апетит, дијареја, гадење и / или повраќање, треска и замор.

Обично и двете нарушувања исчезнуваат во минимален период од два дена и максимум десет. Препорачливо е да одите на лекар ако симптомите продолжат или се многу тешки, бидејќи тие можат да доведат до компликации како што се дехидратација (предизвикани од прекумерно повраќање и дијареја), а во конкретниот случај на труење со храна тие можат да бидат фатални за фетусите и предизвикуваат инсуфициенција.бубрег ако се предизвикани од одредени видови на E. coli.

El третман на стомачни вируси Се состои од одмор, замена на изгубени течности, јадење мека диета и избегнување млечни производи, кофеин, зачинета храна и мрсна храна, додека за да се опоравиме од интоксикација единственото нешто што е во наша моќ е да се обидеме да пиеме многу вода и да го посетиме Посетете го вашиот лекар ако симптомите се сериозни за да видат дали се потребни антибиотици.

Ако се сомневате дека некој во вашето опкружување има заразено со стомачен вирус, избегнувајте контакт со нив или што било што допреле. Покрај тоа, мијте ги рацете често, особено пред јадење и откако ќе бидете на јавни места, како што се железнички станици, спортски сали, продавници, итн. За да спречите труење со храна, нека бидат чисти рацете и кујнските површини и прибор. Внимавајте и на зачувување на храната и гответе ја безбедно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Роза Рамирез dijo

    Сакам да бидам информиран за одржување на подобро здравје