Кога ќе изгорат стапалата

слика Чувството на горење стапала а глуждовите се веројатно предизвикани од состојба позната како периферна невропатија, нарушување на нервите што носат информации од мозокот и 'рбетниот мозок до другите делови на телото.

Ова може да биде несакан ефект на неодамнешна операција, иако периферната невропатија е почеста кога постои дијабетична состојба, нешто што обичен тест на крвта ќе помогне да се исклучи можноста, доколку не постои.

Кога има траума, тоа може да ги натера нервите да испраќаат погрешни сигнали до мозокот, генерирајќи чувство на топлина кога стапалото е навистина кул, на пример, поради што овие чудни чувства на пецкање опстојуваат дури и кога се обидуваат да спијат.

Кремите и лосионите за ладење можат да бидат ефикасно брзо решение, но нивното олеснување честопати трае кратко, бидејќи мелемите само ја олеснуваат состојбата со мал степен на успех, консултација со вашиот матичен лекар, кој може да биде многу важен, упатете го на невролог доколку случај го бара тоа.

Во зависност од дијагнозата за ублажување на непријатноста, пропишани се ослободувачи на болка или сесии за физиотерапија, покрај основниот третман што може да придонесе за невропатија.

Стил на здрав живот може да помогне во намалување на симптомите на периферна невропатија, затоа не заборавајте да го ограничите внесувањето алкохол, да одржувате оптимална тежина, да избегнувате изложување на токсини и да јадете многу свежо овошје и зеленчук за да обезбедите адекватен внес на витамини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ерика монтес dijo

  Имам горење стапала, немам дијабетес ако страдам од дебелина и би сакал да знам како треба да го врзувам овој проблем бидејќи моите нозе тешко се чувствувам одморени. Мојата дневна активност е скоро секогаш одење, се надевам дека ќе можам да го добијам твојот одговор.
  Благодарам Ерика монтес

 2.   marina dijo

  Имам горење во стапалата и имам почетоци на дијабетес, но веќе отидов на лекар и тој ми препиша лекови, но горењето продолжува и не се случува она што треба да го сторам. Вака сум повеќе од шест месеци.