Макро и микро минерали

Како што видовме претходно, минералите се елемент што мора да биде присутен во човечкото тело за оваа ...

Предности од молибден

Молибден е специјално минерал кој мора да биде присутен во организмот на сите луѓе без оглед на ...

Кога ќе изгорат стапалата

Чувството на печење во стапалата и глуждовите е веројатно предизвикано од состојба позната како периферна невропатија, ...

Предности на чајот Кукича

Чајот Кукича е инфузија што денес се користи многу во различни земји во светот, бидејќи благодарение на ...

Што е камен од стипса?

Камен од стипса, исто така познат под името минерал на стипса, е елемент широко користен во ...

Диети, макро и микроелементи

Многу диети се фокусираат на она што е познато како макро-хранливи материи или протеини, масти и јаглехидрати, што би ги обезбедило скоро сите ...

Диета за запек

Ова е режим на исхрана дизајниран особено за сите оние луѓе кои од различни причини, било да е тоа физичко или емоционално ...

Предности на рогач

Рогачот е плод на дрвото познат под името рогач, поточно тоа е кафеав мешун ...

Што е хеликобактер пилори?

Хеликобактер пилори е бактерија која предизвикува различни нарушувања познати како хроничен чир на желудник и гастритис ...

Што е салвија милтиориза?

Salvia miltiorrhiza е зелено растение со јорговано цвеќе кое поради својот состав и лековитите својства произведува ...

Што е амебијаза?

Амебијазата е паразитска инфекција која ја претрпеле голем број луѓе денес, главно во земјите ...

Што е ботулизам?

Ботулизам е заразна болест предизвикана од токсин наречен Клостридиум ботулинум бацил. Постојат 3 вида на ботулизам: на ...

Што е каму каму?

Каму каму е мало црвено овошје кое има необичен и силен вкус и произведува ...

Што е саха инчи?

Сача инчи, исто така познат под името кикирики на Инките, е храна што потекнува од ...

Што е тамари?

Тамари е сос направен во основа со сол, вода и соја, конкретно се добива со ферментација на сите негови елементи за време на ...

Предности на колаген

Колагенот е многу важна хранлива материја која мора да биде присутна во организмот на сите луѓе за да ...

Што се грашок?

Грашокот е храна богата со вкус, која има многу хранливи материи и произведува многу придобивки во организмот. Тоа

Семки од сончоглед

Семки од сончоглед, исто така познат под името цевки, е храна која има голема количина на ...

Душо од трска

Медот од трска, исто така познат под името меласа, е природен засладувач кој има вкусен вкус, што ...

Што е пченица?

Пченицата е храна што се користи во голем број земји во светот, бидејќи се храни, храни и ...

Што е куркума?

Куркумата е компонента на кари, тој е добро познат елемент благодарение на својствата што веќе ги има ...

Студентска диета

Ова е диета наменета за луѓе кои учат, направена е со елементи кои ќе ви обезбедат енергија и хранливи материи ...

Што е јука

Касава е храна што се користи во голем број земји во светот поради придонесот со исхраната што го дава….

Предности на амарантот

Амарантот е житарица со потекло од Андите која обезбедува голема количина на хранливи материи, растението се користи толку многу ...

Што е олеинска киселина

Олеинската киселина е супстанца со мрсна и безбојна течна конзистенција, има особеност да стане жолто / кафеава ...

Што е масло од шафон

Маслото од карфиол се добива од семето на растението сафлоран и мора да се извлече ладно ...

Предности на глутен

Како што веќе знаеме, глутенот е протеински дел од семето на житни култури како што се пченица, овес, јачмен и 'рж.

Лесен сос за скара

Кога станува збор за спроведување на диета која има за цел губење на тежината или одржување на телесната тежина во ...

Јерба другар

Јерба мате е елемент што се добива од дрво родено во 3 земји, Бразил, Парагвај и Аргентина, ...

Крша светло курва

Ова е рецепт смислен за оние луѓе кои држат диета за да ослабат и сакаат да уживаат во ...

Карпачо

Карпачо е храна која стана многу популарна последните години, тоа е храна што ...

Што е ацетилцистеин

Ацетилцистеин е ензим кој може да се најде во различен зеленчук. Тоа е елемент што може да ви помогне при голтање ...

Ниско протеинска диета

Иако знаеме дека протеините се елемент што не може да недостасува во ниту една хранлива и урамнотежена исхрана, ...

Диета за фудбалери

Ова е диета наменета за мажи кои играат фудбал професионално. Ако сте еден од нив мора да направите ...

Што е нопалот

Нопалот е храна што може да се најде во различни делови на светот, потекнува од семејството на ...

Предности на јадење месо

Месото е храна која обезбедува голема количина на хранливи материи, нејзиното присуство е од суштинско значење во исхраната на ...

Што е фруктоза

Фруктозата е моносахарид (наједноставната единица јаглехидрати), односно калорична хранлива материја која обезбедува ...

Предности на јадење домат

Доматот е широко консумиран зеленчук во различни делови на светот кој има многу хранливи материи и терапевтски својства кои ...

Важноста на аминокиселините

Аминокиселините се супстанции составени од водород, јаглерод, кислород и азот. Тие се поделени на најважни што се оние кои не ...