Што е апнеја при спиење?

Објаснуваме некои од најважните работи во врска со апнејата при спиење, како што е тоа, какви симптоми има и како се дијагностицира.

Предности на сокот од алое вера

Кои се придобивките од алое вера земени преку уста? Овде објаснуваме кои се предностите на пиењето на една од модерните растенија.

Стомак

Што е гастричен бајпас?

Ние објаснуваме од што се состои гастричен бајпас или операција на гастричен бајпас и какво е закрепнувањето.

Што предизвикува анемија?

Зошто се развива анемија? Овде го објаснуваме ова и други прашања поврзани со оваа вообичаена крвна состојба.

зрел persimmon

Многу придобивки од persimon persimmon

Со доаѓањето на есента, вкусното каки од persimon се враќа кај продавниците со зеленчук, а persimmon е храна со многу корисни својства.

Домашни лекови за кашлица

Дали сакате да престанете да кашлате? Откријте ги овие лекови против кашлица кои ќе ве ослободат и ќе ви помогнат да спиете подобро ако премногу кашлате. Непогрешлив!

Што се триглицериди?

Многумина од нас знаат што е холестерол, но поврзани со оваа супстанца наоѓаме триглицериди толку високи колку што се, ние објаснуваме кои се тие

Ефективно запрете го студот

Настинувањето среде одмор воопшто не е пријатно, затоа, знајте кои се најдобрите домашни лекови за ефикасно да го запрете

Рани и рани, лекови и причини

Станува се почесто да страдате од рани на рак, да научите да ги откриете на време, така што болката и чешањето не трпат данок и сте добро расположени

Совети за да се избегне страдање од конјунктивитис

Иако многу луѓе не им придаваат премногу значење на производите за очи, исклучиво користењето на овие видови производи е од суштинско значење за да се спречи ширењето на конјунктивитисот и какво било заболување на окото.

Еукалиптус за борба против студот

Еукалиптусот е дрво родно во Австралија, но многу присутно на другите континенти. На неговите лисја се припишуваат лековити својства за болести на респираторниот систем, како што се настинки и грип.

Совети за лекување на псоријаза на нозете

Како прво, удобно е да се знае дека псоријазата е хронично заболување, затоа третманот има за цел да ги минимизира симптомите на заболување на кожата, како и да ја намали непријатноста предизвикана кај пациентот.

Совети за спречување на габа на нозете

Габите се многу заразни, тие можат да се шират од околината, особено кога е важна топлината и влажноста, и по контакт со друго лице или помеѓу два дела на телото, доколку едното од нив е засегнато.

Како работи аурикулотерапија за да се намали телесната тежина?

Аурикулотерапијата се заснова на истите принципи како и акупунктурата, иако не потекнува од традиционалната кинеска медицина, таа е развиена во 50-тите. Станува збор за стимулирање на прецизни точки лоцирани на увото со цел да се промовира губење на тежината.

Како се манифестира хронична кашлица?

Постојана кашлица, и обично сува, иритирачка кашлица, е почеста во зима отколку во есен. Ако постојаната кашлица е придружена со непријатни звуци, затегнатост во градите, чувство на задушеност, станува збор за бронхијална астма и не толку за хиперодговорност на бронхиите.

Како да консумирате готу кола за да изгубите тежина?

Конзумирање на готу кола за слабеење може да се направи на два различни начина. Инфузија на готу кола или капсули и таблети. Ако е избрана првата опција, треба да купите исушена готу кола во специјализирана продавница која продава природни производи, во продавница за здрава храна или во аптека.

Неколку совети за да се избегне сезонска депресија во зима

Недостаток на светлина, студ, замор и низок морал се симптоми на она што можеме да го наречеме сезонска депресија, болест што влијае на 3-5% од жителите на северната хемисфера почнувајќи од есента. Ајде да видиме неколку совети и решенија за да го избегнеме тоа.

Идеално овошје за борба против акните

Со цел да се отстранат акните преку диета, важно е да се знае дека влакната се одлични за да се постигне оваа цел. Навистина, тие помагаат да се исчисти телото одвнатре и да се отстранат токсините складирани во телото.

Диета за Кронова болест

Кога страдате од оваа болест, треба да се избегнува таканаречената Кронова болест, чај или кафе, бидејќи тоа го иритира цревата.

Својства на слезово

Една од најважните лековити својства на слезовата е фактот дека ги ублажува кожните заболувања како што се иритации, вриења, егзема, рани итн.

Како да се излечи дизентеријата?

Треба да се консултира лекар специјалист за точна дијагноза, особено за причината за симптомите поврзани со дизентерија, абдоминална болка, повраќање, треска и акутна дијареја.

Растенија кои лекуваат хемороиди

Хемороидите не само што се досадни, туку можат да се претворат и во многу непријатен здравствен проблем. За да го ублажиме овој вид на проблем, можеме да прибегнеме кон растенија и други природни состојки што природата ни ги става на располагање.

Терапија со замрзнат лимон за борба против рак

За многу години, разни научни студии потврдуваат корисни и антибиотички и антивирусни својства на лимонот, способни да го запрат дејството на различните микроорганизми одговорни за инфекции и важни болести.

Придобивките од црвената глина

Црвената глина е ефикасен лек за стимулирање на циркулацијата на крвта. Благодарение на овој ефект, тој овозможува поважно снабдување со кислород за мускулите.

Како да добиете повеќе сперматозоиди?

Во повеќето случаи, мажите кои имаат прилично мала количина сперматозоиди не се осмелуваат да ја консултираат поради страв да не губат време или да изгледаат смешно.

Зрна од папаја за борба против паразити

Гравот од папаја има кружен облик, сјаен изглед и малку зачинет вкус. Тие се одличен лек за елиминирање на паразитите. Се препорачува да се консумираат 40 зрна папаја дневно.

Совети за лекување на аерофагија

Аерофагија е болест предизвикана од нервен карактер, состојба на вознемиреност, брзање и особено пребрзо внесување на храна за време на оброците.

Совети кога земате валеријана

Валеријаната е лековито растение кое се наоѓа во различни форми во продавниците за здрава храна. Обично се консумира како инфузија, во овој случај ќе мора да се подготви со многу топла вода што не зоврива.

Додатоци на коензим Q10

Што е коензим Q10 и за што служи?

Објаснуваме што е коензим Q10 и за што е неопходен во телото, како и начините за одржување на неговите нивоа во нормални граници.

Како да се спречи металоиди

Ние нудиме совети за спречување на металоиди и објаснете зошто понекогаш се јавува ова досадно чувство на печење после јадење.

Природни лекови за борба против вагинални микози

Вагиналните микози познати како кандидијаза, се досадни и доста чести. Тие можат да предизвикаат иритација и чешање во пределот на гениталиите, а причините може да бидат повеќекратни кај жени од која било возраст.

Храна што му штети на срцето

Здравјето на срцето зависи од нашата исхрана, бидејќи врз основа на поголема потрошувачка на храна богата со маснотии ...

Кикирики

Кикирики: хранлива храна

Кикириките гојат, обезбедуваат влакна и здрави масти, се борат против дијабетесот и срцевите заболувања, а исто така се и вкусни.

Најчести причини за "модринки"

Модринки или хематоми скоро секогаш се јавуваат како резултат на помала надворешна траума, како што се удари или од трчање ...

Чај од ѓумбир против гастритис

Гастритисот претставува состојба која влијае на гастричната слузница или слузницата на желудникот, што доведува до воспаление и ...

Ароми на храна

Медицина Унани: баланс на хумори

Лекот Унани, од грчко-арапско потекло, ги балансира хуморите на телото за да го врати здравјето на телото преку неколку критериуми.

Ефекти на сол врз телото

Натриумот како електролит спроведува електрична енергија секој пат кога ќе се раствори во вода и е дел од ...

Проблеми со кофеин и простата

Кофеинот е алкалоид кој може да го стимулира производството на енергетски врвови, кои овозможуваат чувство на еуфорија ...

Кашлање

Кашлица и нејзините ризици

Зимата може да стане синоним за болест што предизвикува здравствени компликации како кашлица. Тука се различни видови и предлози за лекување.

Овошје, антибиотици и проблеми

Антибиотиците се лекови што ги конзумираме за борба против инфекциите, како и здрава исхрана која вклучува овошје, како и ...

Храна, алергени и превенција

Алергии на храна може да се појават дури и кога конзумирате мала количина храна што содржи специфичен алерген или ...

Јога против гастритис

Јога против гастритис

Гастритисот е болест која погодува голем дел од населението, затоа природните лекови како што се диета и јога секогаш се препорачуваат многу.

Супа од леќа

Леќа и нивната употреба

Леќата има многу предности, како што се нивниот придонес во исхраната, различните јадења во кои може да се подготват и ниската цена што ја имаат.

Womenени, менструација и лутина

Многу жени кои наскоро ќе доживеат менструација често стануваат нервозни, правејќи ја нивната околина непријатна, но ...

Лук, непријател на грип

Кога грлото и чешање и кивање се додадат, ние сме во присуство на карактеристичните симптоми на грип кои започнуваат ...

Диета за бронхитис

Бронхитисот е една од најчестите воспалителни состојби на белодробните патишта, која влијае на мембраните што ...

Причини и третман на слабост

здравје Мора да разликуваме дека слабоста може да биде и уставна и симптоматска. Уставната слабост доаѓа од детството и ...

Лесен месен лист

Дали сакате да јадете богато и да внесувате само 70 калории по порција? Да, ви го претставувам овој вкусен рецепт кој толку многу пати ...

Кога ќе изгорат стапалата

Чувството на печење во стапалата и глуждовите е веројатно предизвикано од состојба позната како периферна невропатија, ...

Предности на чајот Кукича

Чајот Кукича е инфузија што денес се користи многу во различни земји во светот, бидејќи благодарение на ...

Хомеопатијата

Хомеопатијата е форма на лек што се базира на употреба на мали количини на билки, минерали и ...

Предности на рогач

Рогачот е плод на дрвото познат под името рогач, поточно тоа е кафеав мешун ...

Што е хеликобактер пилори?

Хеликобактер пилори е бактерија која предизвикува различни нарушувања познати како хроничен чир на желудник и гастритис ...

Што е салвија милтиориза?

Salvia miltiorrhiza е зелено растение со јорговано цвеќе кое поради својот состав и лековитите својства произведува ...

Што е амебијаза?

Амебијазата е паразитска инфекција која ја претрпеле голем број луѓе денес, главно во земјите ...

Што е ботулизам?

Ботулизам е заразна болест предизвикана од токсин наречен Клостридиум ботулинум бацил. Постојат 3 вида на ботулизам: на ...

Што е каму каму?

Каму каму е мало црвено овошје кое има необичен и силен вкус и произведува ...

Диета за хепатитис

Хепатитисот е буквално болест што предизвикува воспаление на црниот дроб и во моментов има 3 главни вируси кои можат да ...

Што е саха инчи?

Сача инчи, исто така познат под името кикирики на Инките, е храна што потекнува од ...

Што е тамари?

Тамари е сос направен во основа со сол, вода и соја, конкретно се добива со ферментација на сите негови елементи за време на ...

Предности на колаген

Колагенот е многу важна хранлива материја која мора да биде присутна во организмот на сите луѓе за да ...

Што се грашок?

Грашокот е храна богата со вкус, која има многу хранливи материи и произведува многу придобивки во организмот. Тоа

Семки од сончоглед

Семки од сончоглед, исто така познат под името цевки, е храна која има голема количина на ...

Душо од трска

Медот од трска, исто така познат под името меласа, е природен засладувач кој има вкусен вкус, што ...

Што е пченица?

Пченицата е храна што се користи во голем број земји во светот, бидејќи се храни, храни и ...

Што е куркума?

Куркумата е компонента на кари, тој е добро познат елемент благодарение на својствата што веќе ги има ...

Што е јука

Касава е храна што се користи во голем број земји во светот поради придонесот со исхраната што го дава….

Предности на амарантот

Амарантот е житарица со потекло од Андите која обезбедува голема количина на хранливи материи, растението се користи толку многу ...

Што е олеинска киселина

Олеинската киселина е супстанца со мрсна и безбојна течна конзистенција, има особеност да стане жолто / кафеава ...

Што е масло од шафон

Маслото од карфиол се добива од семето на растението сафлоран и мора да се извлече ладно ...

Предности на глутен

Како што веќе знаеме, глутенот е протеински дел од семето на житни култури како што се пченица, овес, јачмен и 'рж.

Што е ацетилцистеин

Ацетилцистеин е ензим кој може да се најде во различен зеленчук. Тоа е елемент што може да ви помогне при голтање ...

Што е нопалот

Нопалот е храна што може да се најде во различни делови на светот, потекнува од семејството на ...

Што е фруктоза

Фруктозата е моносахарид (наједноставната единица јаглехидрати), односно калорична хранлива материја која обезбедува ...