Камења во жолчното кесе

Gолчен меур

Камењата во жолчката се главната причина што е познато мал орган во облик на круша кој се наоѓа на десната страна на стомакот, под црниот дроб.

Куќи жолчката, течност направена во црниот дроб Помага при варење на мастите и одредени витамини. Кога јадете, телото автоматски ја ослободува жолчката во тенкото црево.

Што предизвикува камења во жолчното кесе

Gолчни камења

Камењата во жолчката се појавуваат кога жолчката се гради и формира цврсти маси. Овие маси можат да бидат мали како зрно песок или со големина на топче за голф. Исто така, може да имате само едно или повеќе.

Повеќето камења се направени од појачан холестерол. Но, тие можат да се направат и од билирубин. Луѓето со цироза или српеста клетка имаат најголема веројатност да развијат овие други видови камења, наречени пигментни камења.

Семејна историја

Камењата во жолчката може да бидат наследени. Тоа е, ако некој од вашето семејство ги имал, вашите шанси да ги имате се поголеми. Истражувачите веруваат дека тоа е затоа што одредени гени имаат можност да ја зголемат количината на холестерол во жолчката.

Дебелината

Телото на луѓе со прекумерна тежина може да создаде повеќе холестерол, што го зголемува ризикот од камења во жолчното кесе. Дебелината може да доведе и до зголемување на жолчното кесе, предизвикувајќи таа да не работи како што треба. Но, не постои ист ризик со сите видови на дебелина. Во оваа смисла, акумулацијата на маснотии во половината е поопасна отколку во другите делови на телото, како колковите или бутовите.

Слабејте премногу брзо

Операции за слабеење и многу нискокалорични диети тие можат да бидат штетни за жолчното кесе. Да имате ефект на поврат, редовно, исто така го зголемува ризикот од појава на камења во жолчното кесе. За безбедно губење на тежината и спречување на овој и други здравствени проблеми, експертите препорачуваат леснотија. Во овој поглед, една од тајните е губење на тежината постепено, оставајќи зад себе не повеќе од 1.5 килограми неделно.

Лекови и жолчни камења

Естрогени во апчиња за контрацепција и терапии за замена на хормони тие можат да го зголемат ризикот од развој на камења во жолчката. Намалувањето на високиот холестерол со лекување на пациентот со фибрати е исто така поврзано со камења во жолчката, бидејќи тие можат да ја зголемат количината на холестерол во жолчката.

Дијабетес

Дијабетесот ги зголемува шансите за појава на камења во жолчката. Одговорните може да бидат покачено ниво на триглицериди во крвта или таложење на жолчката предизвикана од дефект на жолчното кесе.

Кои се симптомите на жолчни камења

Болка во стомакот

Theолчното кесе може да се воспали кога жолчен камен достигне канал и спречува да тече жолчката. Овој процес се нарекува холециститис и може да доведе до симптоми како гадење, болка во стомакот и повраќање.

Бидејќи ова се симптоми што можат да се должат на многу други причини, да се утврди дека навистина се јавуваат проблеми поради камења во жолчното кесе, потребно е да се провери дали има болка во горниот десен дел на стомакот, што може да биде полошо кога длабоко дишете, ширејќи се на други области, како што се грбот или десното рамо.

Tratamiento

Таблети

За да дознаете дали има камења во жолчното кесе, лекарот треба да направи тест за сликање, како ултразвук. Ултразвукот овозможува да се добијат детални слики на жолчното кесе.

Кога лицето има симптоми, обично се користи еден вид хирургија наречена лапароскопска холецистектомија. Треба да се напомене дека може да водите нормален живот без жолчен меур. Theолчката произведена од црниот дроб тече директно во цревата.

Постојат третмани кои можат да ги растворат камењата во холестерол, но тие не гарантираат дека подоцна нема да се формираат повторно. Во случај на лекови, мора да додадеме дека може да трае долго време за да стапат на сила.

Диета за камења во жолчката

Кафеав ориз

Јадењето здраво може да помогне во спречување на камења во жолчката поврзани со дебелина и ненадејно губење на тежината. Избегнувајте многу строги диети и злоупотребувајте рафинирани житарки (бел леб, тестенини и не-интегрални колачиња ...). Од друга страна, препорачливо е да јадете диета богата со растителни влакна и здрави масти (маслиново масло, риба ...). Изборот на леб од цели зрна наместо бел леб и кафеав ориз наместо бел, може да ги намали шансите за проблеми во овој орган.

Дали е потребно да се направи операција?

Хирург

Некои камења никогаш не предизвикуваат проблеми и лекарот може да избере да ги остави. Таа ситуација се случува многу често. Но, ако лицето страда од симптоми, голема е веројатноста дека ќе се препорача отстранување на жолчното кесе за краток временски период откако ќе се открие каменот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.