Како да се здебелите на здрав и ефикасен начин

здебели се

Ние не само што наоѓаме луѓе кои сакаат да изгубат тежина, да изгубат тежина и волумен, помал процент, но исто толку важни барајте начин ефикасно и здраво да добиете тежина. 

Околу две третини од популацијата се со прекумерна тежина или дебелиСепак, овој пат ќе се фокусираме на сите оние кои сакаат да се здебелат за да одржат и здрава тежина.

Исто толку е штетно да се биде над препорачаната тежина според нашата висина, возраст и тен, како што е и да се биде под таа тежина обележана од професионалци.

Ако барате безбедно и ефикасно дебелеење, продолжете да ги читате овие редови за да ги знаете сите клучеви потребни за да го постигнете тоа.

мерна лента

Како да се дебели брзо и здраво

Важно кога станува збор за дебелеење е да го правите тоа свесно, постепено и со одредени важни поими за тоа што правите.

Иако се чини лесно да се здебели, мора да имате основно знаење за храната во однос на хранливите вредности за да немате недостатоци и да не ги злоупотребувате мастите и шеќерите кои на долг рок се многу штетни за организмот.

Ако имате недоволна тежина мора да добиете мускулна маса и цврста и здрава поткожна маст. Не мора да дебелеете и да имате маснотии во стомакот што не ви помага да имате подобро здравје.

Во општеството наоѓаме многу луѓе со дијабетес тип 2 кои не се со прекумерна тежина, но страдаат од срцеви проблеми за одржување на несигурна диета.

Клучеви што треба да ги имате предвид

 • Консумирајте повеќе калории од кои на телото му се потребни.
 • Консумирајте помеѓу 500 и 700 дополнителни калории во вашиот ден за ден брзо да се здебелите или да консумирате дополнителни 300 калории доколку барате да го направите тоа побавно.
 • Јадете здрави групи на храна, протеини, јаглехидрати и здрави масти.
 • Тој добро ги дистрибуира своите оброци секој ден и ги вклучува сите групи на храна.

Како да добиете дебели нозе

Во многу случаи, луѓето бараат да ги здебелат слабите нозе и да го одржат трупот тенок и силен. Од суштинско значење е да се одржи добра диета за да се постигне ова.

Еве ги клучните намирници за да ги дебелеете нозете.

 • Брашно: наут, леќа, леб со житарици и семиња.
 • Масла: маслинка и канола.
 • Семиња: сончоглед, сусам, лен.
 • Frutos secos: ореви, бадеми, индиски ореви, лешници.
 • Сушено овошје. 
 • Авокадо, маслинки. 
 • Овошни смути.
 • Додатоци за зголемување на телесната тежина: рибино масло, протеин од сурутка, пивски квасец, креатин.

сквотови спорт

Вежби за зајакнување на нозете и нивно дебелеење

Важно е не само да се грижиме за исхраната и да се зголемат некои групи на храна, мораме прават спортски и физички вежби кои помагаат во одржување на силен мускул, така што тој расте во големина.

 • Сквотови: Тоа е една од најпрактичните, најефикасните и наједноставните вежби што треба да се направат. Не само што ќе ги зголемите мускулите на нозете, туку и ќе добиете силен задник.
 • Елипсовидна со отпор: Елиптичната машина со одреден степен на отпорност исто така ќе ви помогне да ја подобрите дебелината на нозете.
 • Вежби за сила: побарајте вежби кои повеќе ги работат нозете.

Важно е вежбите да се изведуваат на контролиран начин и со надзор на професионалец. Комбинирајте добар одмор со специфична диета и вежби прилагодени на вашата возраст и физичка состојба.

нездрава храна

Диета за да се здебелите за еден месец

Не мора да ја зголемуваме храната за која знаеме дека дебелее, туку треба да консумираме повеќе калории, калорична и здрава храна.

 • Јадете повеќе протеини. Ако барате да ги зголемите мускулите, и растителните и животинските протеини се неопходни. Јајца, млечни производи, ореви, месо, риба и матеница.
 • Јаглехидрати и масти. 
 • Јадете три главни оброка на ден и јадете калорични закуски. Како што се ореви, авокадо или банани.
 • Избегнувајте преработена храна и варете што ќе јадете. Мора да се дебелеете со здравје.

Диета за да добиете 10 килограми за еден месец

Еве пример за диета која може да се спроведе за еден месец безбедно и ефикасно да се здебелите.

појадок

 • 4 јајца.
 • Свежо сирење со мед.
 • Кафе со полномасно млеко.
 • Половина авокадо

Попладне

 • Чаша полномасно млеко.
 • Грст ореви и овошје.

храна

 • Протеинска исхрана во форма на месо или риба. 250 грама.
 • Јаглехидрати, ориз или тестенини.
 • Зелен зеленчук со лисја.

Закуска

 • Природен јогурт.
 • 50 грама овес.
 • Лажица мед.

Цена

 • 300 грама месо од пилешко или живина.
 • Гарнир од зеленчук со маслиново масло.

Храна за добивање здрава тежина

Ако барате да добиете тежина, зголемете ја потрошувачката на оваа храна за да ја добиете лесно, ние ве оставаме список на најдобри групи што треба да се вклучат во исхраната. 

 • Сушено овошје.
 • Ореви
 • Путер од кикирики.
 • Полномасно млеко, јогурт, сирење, путер.
 • Екстра девствено маслиново масло, кокосово масло.
 • Авокадо
 • Цели житни култури.
 • Pивина, говедско, јагнешко или свинско месо.
 • Компири, сладок компир.
 • Темно чоколадо.

здрава салата

Дали е препорачливо да добиете многу тежина за кратко време?

Ако не сте навикнати да јадете големи количини храна, зголемете го внесот малку малку затоа што во спротивно, вашето тело може да стане заситено и да предизвика оштетување на цревата.

Исто така, не злоупотребувајте алкохолни пијалоци, бидејќи и покрај тоа што имаат празни калории, тие исто така прават да го зголемиме метаболизмот и крвниот притисок, па дури можат да предизвикаат и слабеење.

Човечкото тело е скоро совршена машина, Не смееме да го присилуваме или да се присилуваме. Ве советуваме да одите кај ендокринолог за да ве води во вашата цел да добиете тежина за да го постигнете тоа ефикасно.

Пронаоѓаме стотици диети кои ни помагаат да се здебелиме, но не сите ги исполнуваат условите за да бидат здрави.

Не е препорачливо да добиете многу тежина за кратко време, бидејќи на телото му треба време или период на адаптација. Телото има ограничувања и не можеме да го злоупотребиме. Покрај тоа, клучно е да внимавате на вашата исхрана и да јадете производи кои имаат калории, но се здрави.

Покрај тоа, „лошо“ здебелување може да направи нашето тело да изгледа грдо и нестилно. Ако сте еден многу слаба и ситна личност побарајте ги димензиите што одговараат на вашето тело и тен.

Секогаш одете на ендокринолог ако сметате дека е потребно затоа што е исто толку важно да барате соодветна и здрава храна за да изгубите тежина, како и храна за правилно да се здебелите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.