Како да се забрза метаболизмот

Чаша за кафе

Да знаете како да го забрзате метаболизмот може да биде многу корисно, особено ако имате бавен метаболизам. Кога не е доволно брзо метаболизмот може да стане пречка што ве спречува да изгубите тежина што ви треба и покрај вашите напори.

Метаболизмот е начинот и проценката на вашето тело за да ја претвори храната во енергија и да ја согорува. Затоа, тоа е определувачки фактор за телесната тежина и маснотиите во телото. Покрај тоа, ја означува брзината со која се дебелеете или слабеете. Откријте кои работи се најефикасни за да му дадат поттик на метаболизмот и со тоа започнете да согорувате повеќе калории токму сега.

Кои се причините за бавниот метаболизам?

Заморена жена

Како што веќе знаете, постојат брзи метаболизами и бавни метаболизами. Тоа е причината што некои луѓе можат да јадат сè без да добиваат на тежина, додека други веднаш забележуваат вишок храна на половината. И колку е побрз метаболизмот, толку е поголем бројот на калории што може да се потрошат без да бидете забележани на скалата.

Полот, возраста и мускулната маса се некои од факторите што влијаат на метаболичката стапка. Но најголемата улога во стапката со која вашето тело согорува калории би играла генетиката.

Луѓето со бавен метаболизам често го наследуваат од своите родители преку нивните гени. Бавниот метаболизам може да предизвика проблеми како прекумерна тежина и дебелина. Бидејќи тие влијаат на начинот на кој телото користи енергија, Следното се други чести причини за бавен метаболизам:

 • Хормонални промени
 • Стрес
 • Недостаток на спиење
 • Диети премногу тешки, богати со маснотии или малку јаглени хидрати
 • Одредени медицински третмани
 • Прескокнување оброци или често менување на времето на оброк

Работи кои помагаат да се забрза метаболизмот

Womanена прави трчање

Сепак, постојат голем број на здрави навики кои можат да ви помогнат да го забрзате метаболизмот. Значи, ако вашето тело бавно ги согорува калориите што ги внесувате, пробајте ги овие едноставни совети.

Вежбајте вежба

Вежбањето се смета за една од најдобрите стратегии за забрзување на метаболизмот. Движењето помага да согорувате маснотии, чии акумулации го забавуваат вашиот метаболизам. Исто така, гради мускули, што е важно за метаболизмот, бидејќи колку повеќе мускул имате, толку побрзо работи.

Затоа, спортувајте ако не сте веќе, осигурувајќи се дека сте комбинирајте аеробни вежби со вежби за силата. Ако веќе вежбате, најдете начини да воведете поголема физичка активност во вашата дневна рутина. Излегувањето од столот на секои два часа за да се истегнете малку и да направите штица или некои сквотови е одлична идеја.

Поврзана статија:
Како да добиете повеќе од обуката за сила

Пијте доволно вода

Вашиот метаболизам може да се забави ако не пиете доволно вода. Причината е тоа H2O ќе влијае на употребата на енергија, промовирајќи губење на тежината. Затоа, не заборавајте да му гарантирате на вашето тело вода што му е потребна секој ден. И запомнете дека исто така можете да му обезбедите вода на телото преку многу здрава храна. Одличен пример е лубеницата.

Користете јодирана сол

На тироидната жлезда и е потребен јод за управување со метаболизмот. Купете јодирана сол наместо редовна. Исто така, добра идеја е да бидете сигурни дека вашата исхрана вклучува храна богата со јод, како што е случај со ракчиња.

Шолја за зелено кафе

Пиј кафе

Кофеинот е една од најефикасните работи кога станува збор за стартување на метаболичкиот мотор.. Чајот исто така ќе го произведе истиот ефект. Од друга страна, кофеинот не е препорачлив за луѓе кои страдаат од одредени болести. Затоа, прво проверете кај вашиот лекар за да видите дали пиењето кафе е безбедно за вас.

Јадете повеќе влакна

Постојат многу дела што укажуваат на тоа дека мнозинството луѓе јадат диета со малку влакна. Меѓу многуте придобивки на оваа супстанца (што можете да ги најдете во многу намирници) би било да придонесете одржувајте го метаболизмот во целосен капацитет.

Смокви

Консумирајте витамини од групата Б, железо и калциум

Витамините Б, железо и калциум спаѓаат во хранливи материи кои се поврзани со забрзување на метаболизмот. Цели зрна се извори на витамини од групата Б, додека кога станува збор за железо, размислете за спанаќ и мешунки како грав или наут. Калциумот се наоѓа во млечните производи и во зеленчукот како брокула или смокви.

Избегнувајте храна кон која сте нетолерантни

Постојат многу луѓе кои се нетолерантни на лактоза или глутен. Воспаление што може да се појави во цревата во овие околности тоа негативно ќе влијае на различните аспекти на здравјето, вклучително и на брзината на метаболизмот. Кога ги прашувате експертите за тоа како да го забрзате метаболизмот преку храна, тие исто така често советуваат ограничување на натриумот и конзерванси, кои често се наоѓаат во сите видови пакувана храна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.