Јаболков оцет, здравје и забна глеѓ

01

El јаболков оцет е милениумски природен лек, што го придружува човековото здравје на многу свои нивоа, како на пр го регулираат нивото на шеќер во крвта, кога се зема пред оброци со скроб, но исто така може индиректно да влијае на паста за заби.

На Оцетните киселини како такви имаат способност да ја трошат глеѓта на забот, но преземањето едноставни мерки на претпазливост може да ја избегне оваа непријатност, така што постојат начини да се добијат сите придобивки од земање оцет како додаток во исхраната и лекови без да ни предизвикува непријатности.

Емајлот на забот е составен од слоеви и внатрешен слој o дентин Тоа е најмекиот, бидејќи е тврд емајл оној што го покрива надворешноста на забот и оној што им нуди сјај. Емајлот главно е составен од а калциум фосфат, минерал сличен на оној од калциум карбонат од кои се составени природни бисери.

Забната глеѓ исто така е составена од a протеин наречен амелогенин, што може да се раствори во вински оцет, така што постојаната потрошувачка на оцет може да започне да ја еродира тврдата емајл.

Јаболков оцет обично се прави од органски јаболка, од чиј сок со ферментација се добива природниот производ, богат со хранливи материи како на пр калциум, калиум, витамин А, јаболкова киселина и оцетна киселина, но токму овие две последни компоненти се одговорни за оштетувањето на емајлот на забите, кога тие постојано се изложуваат со текот на времето.

Препораки за безбедна потрошувачка на оцет

-Дилутирајте јаболков оцет во концентрација од 1 до 10, со сок, вода или чај. Ова ќе го задржи Јаболкова и оцетна киселина на заливот, избегнувајќи горење на устата и грлото, заштита на глеѓта на забот.

-Мешајте јаболков оцет со маслиново масло за да го користите како прелив за салата. Маслиновото масло може да разреди оцет и да обезбеди заштитен слој на глеѓта на забот.

-Секогаш исплакнете ја устата и измијте ги забите после консумирање на јаболков оцет.

-Да го земам по пат природен лек, мора да се разреди во вода со miel и земете го со слама, со што ќе избегнете директен контакт со забите.

Слика: MF


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   МОНИКА dijo

    но тие велат дека земајќи јаболков оцет, треба да почекаме 30 минути да ги миеме забите, а во написот пишува дека по земањето на оцет мора да исплакнеме, а потоа да ги миеме забите