Домашни лекови за кашлица

Кашлицата е респираторна состојба што може да биде многу вознемирувачко ако не се лекува навреме, кашлицата може да предизвика болки во грлото, иритација и чешање при голтање.

Може да се појави почесто во текот на ноќните часови, особено за време на раните утра кога температурата во домот паѓа.

Кашлицата е многу честа и кај децата и кај возраснитеНема разлика, природните и домашните лекови што ќе ги видиме подолу ќе ни помогнат да ги избегнеме ноќните и дневните епизоди што се толку досадни.

Природните лекови им помагале во текот на многу години на сите оние луѓе кои одбиле да консумираат хемиски лекови, исто толку ефикасни и што денес се практикуваат за решавање и подобрување на квалитетот на животот на многу луѓе.

Природни лекови против кашлица

Следно, ќе видиме кои се лековите што луѓето ги користат за да престанат да страдаат од оние епизоди на кашлање што не оставаат да се одмориме во текот на ноќта. Ако се издолжи на време тоа може да биде патологија која можат директно да влијаат на нашето здравје.

Лимон и мед

Овие две состојки се венчаат многу добро и направете одличен партнер за лекување и подобрување на симптомите на ноќна кашлица. Треба да се земе непосредно пред спиење, така што ефектот престојува во грлото во текот на ноќта.

Подготвена е на многу едноставен начин. Ние мора да загрееме малку вода и да додадеме лажица мед и сок од половина лимон или, ако сакате, цел лимон. Оваа мешавина треба да се земе топла и тогаш мора да легнеме и да се стоплиме за нејзините ефекти да бидат поефикасни.

Грлото и дишните патишта ќе бидат распаднати, ќе можете полесно да дишете и кашлицата ќе исчезне.

Домашен сируп од кромид и мед

Можеме да скокнеме и да подготвиме домашен сируп базиран на мед и кромид. Многу ефикасен третман за лекување на кашлица, добар превентивен начин да не се појави кашлица во раните утрински часови.

Кромидот има антибактериски и антибиотски својства, додека медот има антисептички, антибиотички и антиинфламаторни својства. Затоа, тие создаваат идеално спарување за лекување на досадна кашлица.

За да го подготвиме овој сируп, ќе треба да издлабиме голем кромид, во дупката ќе додадеме неколку лажици мед и оставете го да одмори неколку часа. За тоа време, кромидот ќе го ослободи својот сок кој заедно со медот ќе создаде многу ефикасен сируп. Од овој сируп, треба да земаме една лажица на секој час.

Мед сируп

Со малку мед можеме да третираме сува кашлица што предизвикува гребење на грлото. Можеме да го мешаме со кокосово масло или сок од лимон. Од друга страна, пукање виски или коњак измешано со мед исто така може да ја олесни таа ноќна епизода на кашлање.

Топла бања

Пареата што се создава кога топла бања ни помага да ја ублажиме кашлицата. Пареата ги омекнува дишните патишта, ја олабавува назалната конгестија и флегма во грлото и белите дробови.

Чај од црн пипер и мед

Можете да направите чај од црн пипер и мед, пиперката ја стимулира циркулацијата и протокот на флегма додека медот произведува природно ослободување од кашлицата.

Користење на лажица свежа пиперка и две мед Во шолја топла вода, ќе добиете многу специјален чај кој треба да се стрпи 15 минути за да се олесни кашлањето. Луѓето кои страдаат од гастритис треба да внимаваат да не им се препорачува да пијат било каков вид пиперка.

Чај од мајчина душица

Во некои земји мајчина душица е идеално решение за лекување на кашлица, респираторни инфекции и бронхитис кои не се отпорни на мајчина душица. Малите лисја на оваа билка содржат моќен лек кој смирува кашлање и ги релаксира мускулите душникот, го намалува воспалението.

Да се ​​направи овој чај можете да натопите две лажици мелени мајчина душица во чаша врела вода. Откако ќе се загрее, додадете мед и лимон, ова ќе го подобри вкусот и ќе додаде сила на природниот лек.

Пијте многу течности

Пиењето многу течности ни помага во ублажување на кашлицата, исчистете го телото од токсини така што тие се исфрлаат преку урината. Инфузии, чаеви или природни сокови никогаш не треба да недостасуваат ако страдате од кашлица.

Цица лимон

Лимонот може да помогне во смирување на кашлицата, Ако страдате од епизода, исечете парче лимон и цицајте ја неговата пулпа, можете да додадете сол и бибер ако сакате, така што нејзиниот ефект е поголем.

Gумбир

Ѓумбир Има големи својства, многу што веќе ги видовме. Во античко време бил познат по своите лековити својства. Помага при деконгестирање и е моќен антихистамин. Можете да изведувате чај од ѓумбир доведувајќи до вриење 12 парчиња свеж ѓумбир во тенџере со литар вода. Се вари 20 минути и се трга од оган. Исцедете го и додадете лажица мед и исцедете го како глазура на лимон. Ако забележите дека неговиот вкус е многу зачинет, можете да додадете повеќе вода.

Корен на сладунец

Познато е и како сладок корен, се користи со векови за лекување на настинки и грип. Може да помогне во омекнување на болки во грлото или да се излечи кашлицата. Може да цицаме стапче сладок корен за да ги олесниме болките во грлото.

Да заклучиме

Не двоумете се да ги набавите овие природни производи за да можете да ги ублажите. Да се ​​појават напади на ноќно кашлање е еден од најлошите симптоми на настинка. Не колку шмркањето, кашлањето може да направи да имате навистина лоша ноќ, бидејќи не ви дозволува да се одморите соодветно.

Ако имате многу лоша кашлица и страдате од неа подолго време, контактирајте лекар така што специјалистот е тој што ги препорачува најдобрите лекови за лекување на кашлица. Не секогаш природните лекови ќе ви помогнат да се ослободите од заболувањата, за жал понекогаш мора да прибегнеме кон индустриска и хемиска медицина за да ги ублажиме највознемирувачките симптоми на настинка или грип.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   марисиело теиксаиера dijo

    Сум скоро еден месец со кашлица, ги испробав сите инфузии, како и јадев мед од лимон и нема шанси лекарите да ми дадат вентолин и да ми дадат три кесички атихабиотик и затоа кашлам каде и да одам не знам повеќе што да пијам благодарам