Разделената диета

дислоцирана диета

Разделената диета е во групата на методи за слабеење кои не ограничува кој било вид храна а тоа му овозможува на лицето кое ќе одлучи да го следи јади малку од сè, така што не се смета за диета со ограничувачки тип.

Овој вид диета е насочен кон оние луѓе кои сакаат да ослабат и за оние кои сакаат да го задржат и да избегнат фаќање неколку дополнителни килограми. Следно ќе ви кажам малку повеќе за дисоцираната диета за да можете да ги знаете сите неговите предности и ризици.

Карактеристики на дисоцираната диета

Разделената диета спаѓа во таа група диети кои тие не ограничуваат ниту еден вид храна во вашиот план за слабеење. Клучот за таквата диета е да се оддели масти, протеини и јаглехидрати и на овој начин избегнувајте да ги земате заедно на истата плоча.

Со земање одделно овие хранливи материи, телото зема дел од маснотиите што ги има собрано да може да се претстави совршено во прилог на елиминирање на голема количина на течност, што помага да се намали сопствено масно тело.

Една од точките во корист од овој вид диета, е тоа што му помага на лицето кое ја следи јасно да разликува секоја група храна. На овој начин, реченото лице може да јаде на некој начин тотално здрав и избалансиран.

Групи на храна во дисоцирана диета

Како што веќе ти реков претходно, главната карактеристика од дисоцираната диета е тоа што ги групира различни видови храна во зависност од хранливите материи кои го сочинуваат.

Јаглехидрати

 • Рајс
 • Atито
 • Леб
 • Тестенини
 • Пченка
 • Мешунки
 • соја
 • Патата

Масти

 • Маслиново масло
 • Сончогледово масло
 • Авокадо
 • Бадем
 • Фстаци
 • Лешници
 • Ореви
 • Чоколадо
 • Суво грозје

Протеини

 • Месо
 • Риба
 • Школки
 • Млеко и млечни производи
 • Јајца

Овошје

 • Киви
 • Лимон
 • Naranja
 • Мандарина
 • Ананас
 • Ува
 • Јагоди
 • Јаболко
 • Банана
 • домати
 • Пера
 • Праска

Зеленчук и зеленчук

 • Марула
 • Швајцарско урда
 • Целер
 • Праз
 • Брокула
 • Карфиол
 • Аспарагус
 • Спанаќ
 • Печурки и печурки
 • Модар патлиџан
 • Тиква
 • Краставица
 • Бибер
 • Тиквички

дислоцирана диета

Како да комбинирате храна во дисоцираната диета

Тогаш ќе ти дадам упатствата што треба да следите кога станува збор комбинирајте ја различната храна на дисоцирана диета:

 • Не можете да комбинирате масна храна со протеини
 • Не можете да комбинирате различни јаглехидрати на истата плоча.
 • Вие не треба да мешате јаглехидрати со протеини
 • Толку многу зеленчук како зеленчук можете да ги мешате со друга храна се додека не е овошје.
 • Овошјето мора да го консумирате на средината на утрото или средината на попладнето и без мешање со која било друга храна.
 • Вие не треба да јадете протеини или јаглехидрати за време на вечера.
 • Десерт Треба да се состои од кафе, инфузија или обесен јогурт.
 • Додека јадете не можете да пиете засладени пијалоци или сокови.
 • Внесувањето на алкохол и шеќер.

Пример за неделно мени на дисоцирана диета

Youе ти покажам следно пример за мени тоа може да послужи како основа за она што го предлагате дисоцираната диета.

 • Понеделник: За појадок чаша со мусли со млеко и инфузија на зелен чај. На полноќ може да имате еден парче овошје. Да јадат тестенини со зеленчук и обесен јогурт. Да грицкам парче овошје. За вечера зелена салата, печена риба и инфузија.
 • Вторник: За појадок леб со маслиново масло и едно кафе. На полноќ парче овошје. За време на ручек печено пилешко со зеленчук и обесен јогурт. Да се ​​направи инфузија. На време на вечера а изматено јајце со зеленчук и инфузија.
 • Среда: На појадок може да имате разновидни колбаси веднаш до инфузија. На полноќ парче овошје. Да се ​​јаде а салата од мешунки и зеленчук заедно со обезмастен јогурт. Кога станува збор за ужинка, парче овошје. За вечера зеленчук промешајте пржен, а ракче француски омлет и инфузија.
 • Четврток: За појадок може да имате некои житни култури со органски јогурт до А. инфузија на црвен чај. На полноќ парче овошје. За време на ручек чинија чорба од мисирка и инфузија. Да грицкам парче овошје. За вечера зелена салата заедно со школки на пареа и органски јогурт.

ефикасност на раздвоената диета

 • Петок: За појадок малку сирење без маснотии заедно со органски јогурт и инфузија. На полноќ парче овошје. Да јаде малку макарони со печурки и био јогурт. Да грицкам парче овошје. На вечера малку лосос на скара и обесен јогурт.
 • Сабота: На појадок може да имате тост со маслиново масло заедно со обезмастен јогурт и инфузија. За да ручаме парче овошје. За време на ручек телешко месо на скара со соте зеленчук и инфузија. Да грицкам парче овошје. За вечера омлет од аспарагус и инфузија.
 • Недела: На време за појадок чаша мусли со обезмастен јогурт и инфузија. За ручек парче овошје. Да јаде чинија чорба од мисирка со зеленчук и обесен јогурт. Да грицкам парче овошје. На вечера може да имате супа од зеленчук заедно со школки на пареа и инфузија.

Дали дисоцираната диета е ефикасна?

Според повеќето нутриционисти, дисоцираната диета тоа е совршен план за слабеење да изгубам неколку вишок килограми без да остане премногу гладен и со доволно снабдување со хранливи материи во организмот. Очигледно клучот за успехот на оваа диета не е пронајден при одвојување на различните групи на храна, но причината за нејзината ефикасност лежи во нејзината низок внес на калории и забрана за внесување на различни производи штетни за организмот како на пр ова е случај на шеќер или алкохол.

Како и да е, подолу Ви оставам видео за кои вредности ако вреди да се започне оваа диета и изгуби ги вишокот килограми и вратете се на претходната фигура.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.