Диета со сладок компир

диета со сладок компир

Ова е диета наменета за оние кои треба да направат диета за да ослабат затоа што имаат прекумерна тежина и се fansубители на сладок компир. Може да го направите тоа најмногу 1 недела, тоа ќе ви овозможи да изгубите тежина околу 2 килограми. Сега, мора да имате здрава здравствена состојба за да го примените во пракса.

Ако сте решени да го спроведете овој план, ќе мора да пиете 2 литри вода дневно, без оглед на тоа што консумирате за време на оброците, да ги засладувате инфузиите со засладувач и да ги зачинувате оброците со сол и мала количина сончогледово масло. Слатките компири можете да ги готвите во рерна или да ги варите.

Дневно мени

 • Појадок: 1 инфузија по ваш избор (кафе или чај) и чаша сок од агруми по ваш избор.
 • Средно утро: 1 инфузија по ваш избор (кафе или чај) и 2 бисквити од трици.
 • Ручек: 1 чаша светло супа, количина што сакате сладок компир и 1 овошје по ваш избор.
 • Средно попладне: 1 инфузија по ваш избор (кафе или чај) и 2 колачиња од цели зрна.
 • Ужина: 1 инфузија по ваш избор (кафе или чај) и 1 јогурт со малку маснотии.
 • Вечера: 1 чаша светло супа, количина што сакате сладок компир и 1 овошје по ваш избор.

Подолу ќе најдете мени за диета со сладок компир за цела недела.

Зошто сладок компир е добар за слабеење?

сладок компир

Вистината е тоа сладок компир е добар за губење на тежината и пред сè, да изгубам стомак. Една од областите што обично нè засегаат најмногу и не е секогаш лесно да се повлече. Па, слаткиот компир ќе биде одличен сојузник бидејќи има висок индекс на влакна. Ова нè прави заситени земајќи малку од тоа. Варењето ќе биде побавно, па чувството на ситост, исто така, ќе го забележиме со текот на времето.

Од друга страна, тој е совршен извор на антиоксиданти и со низок гликемиски индекс. Вистината е дека слаткиот компир со овој индекс е многу понизок од компирот. Значи, секогаш е добар сојузник. Кога сакаме да изгубиме тежинаНи треба нивото на гликоза во крвта да биде избалансирано, бидејќи слаткиот компир ќе го стори ова за нас. Но, тоа е исто така нискокалорична храна со висока содржина на вода, што го прави варењето многу подобро.

Својства на сладок компир 

Благодарение на неговата висока содржина на каротини, со антиоксидантна моќ, тоа нè прави една од основните намирници за нашата исхрана. Како што добро знаеме, слаткиот компир има непобедливи природни протеини. Но, тоа е исто така дека има и висок процент на влакна, во исто време од кое е составено минерали како калциум, магнезиум или калиум, без да заборавиме на витамин Ц. На секои 100 грама сладок компир, од телото остава околу 30 мл од овој витамин и витамин Е. Но, тој исто така обезбедува 480 мг калиум, 0,9 мг железо, 3 грама влакна и помалку од 90 калории.

Не можеме да заборавиме, бидејќи споменавме витамини, кои исто така имаат Б1, Б2, Б5 и Б6.

Колку килограми се изгубени со диетата со сладок компир?

рецепт со сладок компир

Вистината е дека тоа е кратка диета. Не треба да се продолжува на време, бидејќи како што добро знаеме, секогаш мора да јадете на поизбалансиран начин. Совршен е за слабеење истовремено со стомакот. Можеш извршете го околу пет или шест дена најмногу. Сè додека вашето здравје е оптимално. Во тоа време може да изгубите две килограми. Но, точно е дека секое тело е тотално различно и ќе има луѓе кои може да имаат поизразен пад.

Мени за диета со сладок компир

Понеделник

 • Појадок: Чаша сок од сладок компир и два портокали
 • Средно утро: 30 грама леб од цели пченица со обезмастен јогурт
 • Ручек: Печен сладок компир (количина што ви треба) со чинија зелена салата и домат
 • Средно попладне: Инфузија и две колачиња од цели зрна
 • Вечера: Печен сладок компир со лесен крем од зеленчук и овошје за десерт.

Вторник

 • Појадок: Чаша сок од сладок компир, тврдо варено јајце и овошје
 • Средно утро: 30 грама леб од цели пченица со 50 грама светло сирење
 • Храна: Пире од сладок компир измешано со лажица обезмастено млеко и 100 грама скара пилешки гради со зеленчук
 • Средно попладне. Инфузија и 30 грама цели зрна со обесен јогурт
 • Вечера: Печен сладок компир со салата и овошје

Среда

 • Појадок: Кафе само или со обезмастено млеко, 30 грама леб од цели пченица и три парчиња мисирка или пилешки гради
 • Средно утро: 50 грама светло сирење и две парчиња овошје
 • Храна: Печени или микробранови чипови од сладок компир со 125 грама риба и сад со салата.
 • Средно попладне: Сок од сладок компир и обесен јогурт
 • Вечера: Пире од сладок компир со чинија светло супа и овошје за десерт.

Четврток

 • Појадок: Инфузија или сок од сладок компир со 5 парчиња мисирка или пилешко и парче овошје
 • Средно утро: 30 грама цели зрна со обезмастено млеко
 • Ручек: Печен сладок компир и салата
 • Средно попладне: 30 грама леб од цели пченица со 0% сирење
 • Вечера: Пире од сладок компир, 150 грама риба и природен јогурт.

Петок

 • Појадок: Инфузија и две колачиња од интегрално брашно
 • Средно утро: две парчиња овошје
 • Храна: Варен сладок компир со две варени јајца и едно овошје
 • Средно попладне: 30 грама леб од цели пченица со мисирка
 • Вечера: Салата, пире од сладок компир и природен јогурт

Можете ли да го замените сладок компир со сладок компир?

диета со сладок компир

Иако прашањето е едно од најчестите, вистината е дека одговорот е поедноставен отколку што мислиме. Како што сладок компир и сладок компир се исти. Тоа е, две имиња за ист клубенот. Но, вистина е дека на секое место може да се знае од еден од нив, што обично доведува до конфузија. Мора да се каже дека сладок компир или сладок компир е познат и под името сладок компир или сладок компир.

Вистината е дека иако секогаш е иста храна, ние правиме необична разлика во неа. Бидејќи има бројни сорти и ова ги направи имињата да се назначат исто така различни. Една од тие разлики ќе биде во бојата и пулпата и кожата. Бидејќи сортите со поцрвенета кожа е она што го нарекуваме сладок компир, додека оние со посветла кожа се нарекуваат сладок компир. Значи, кога сакаме да зборуваме за сладок компир или сладок компир во нашата исхрана, мора да знаеме дека ќе ги впиеме истите доблести, квалитети и придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   евгениј dijo

  Ако имам супа од лиганти, 4 тост и две шолји кафе на ден, всушност ќе умрам од глад и токму затоа не можам да правам диети за да ослабам

 2.   Fran dijo

  Се смеам на овие диети што ги ставате за да ослабнете и ги лажете луѓето. Не ставате протеини, а хидратот што го ставате го ставате на вечера, кога ќе се здебелите ... да не ги спомнувам неколкуте хранливи материи што ги јадете ... единственото нешто што ќе го добиете со ова диета е да изгубите течност со инфузии, да изгубите мускули со малку протеини и да ставите маснотии ставајќи го хидрат на вечера кога треба да бидете на појадок за да имате сила за целиот ден. Тој веќе вели дека сите се нутриционист и поради нив го уништуваат нашето тело и здравје

 3.   Ина салазар dijo

  Добро … Мислам дека нема да можам да јадам месо за една недела, но една пејачка ја направи оваа диета и помина многу добро.

 4.   Фабио Калдерон dijo

  Каде по ѓаволите се протеините во оваа диета? Вистина е дека слаткиот компир е многу хранлив, но мора да го комбинирате со протеини, така што вознемиреноста не ве полуди и тогаш сакате да јадете цел слон ... Без диета тоа не е базирано на протеини е бескорисно ... И за зголемување на мускулната маса и за намалување на маснотиите во телото
  ...