Диетата Скардале

диета со скара

Диетата Скардале е вид на диета за слабеење која се карактеризира со губење на тежината многу брзо, поради внесувањето на многу малку калории. Таа е една од најстарите диети откако е создадена и подготвена од Доктор Херман Тарноуер во 1970 година и објавено во 1978 година. Сепак и покрај годините, сè уште има многу прифаќање од оние кои решаваат да изгубат тежина за многу кратко време.

Диетата Скардале се заснова на идејата за комбинирање протеини, јаглехидрати и масти, во следниве пропорции во исхраната на кој било даден ден: 43% протеини, 22,5% маснотии и 34,5% јаглехидрати. Во годините 70 и 80 Оваа диета беше широко прифатена со големо мнозинство, поради ризиците вклучени во следењето многу високо протеинска диета тие беа тотално непознати.

До денес не се препорачува да се следи диета богата со протеини, поради штетата што може страдаат од бубрезите и можноста за развој на такво типично заболување на коските како остеопороза. Дури и во 70-тите, поради можна долгорочна штета, нутриционистите препорачуваат да не ги следат повеќе од две недели по ред.

Според основите на оваа диета, лицето кое ќе одлучи да го стори тоа може да изгуби околу 400 грама на ден. Постојат само 3 оброци на ден, со што се елиминира ручекот и закуската. Основата на диетата се состои од овошје, зеленчук и посно месо. Да се ​​биде диета многу богата со протеини, лицето е целосно задоволно и ретко останува гладно. Главниот проблем со оваа диета и како што обично се случува во повеќето од таканаречените чудотворни диети е ограничување на многу храна кои се неопходни за правилен развој на организмот.

Друга карактеристика на диетата Скардале е тоа што советува да пиете барем околу 4 чаши вода на ден Иако нема ограничување и препорачаната работа би била 8 чаши или два литра вода. Внесот на течности е многу корисен за организмот бидејќи помага да се елиминираат токсините и губење на наталожените маснотии.

Мени од типот на диета Скардал

Следно ќе ви покажам што би било типично дневно мени на диета Скардале. Како што веќе реков претходно во овој вид диета има само 3 оброци на ден: Појадок, ручек и вечера.

 • Појадокот би се состоел од половина грејпфрут или некое сезонско овошје, парче леб од цели пченица без ништо и кафе или чај без никаков шеќер.
 • Во храната што можете да ја земете малку пилешко на скара заедно со салата облечена со лажица маслиново масло. Може да имате парче овошје 4 пати неделно.
 • Во случај на вечера, може да се одлучите за риба што нема многу маснотии, некои зеленчук на скара или парен и придружете ги со лажица маслиново масло.

Диета со скандали

Забранета и дозволена храна во исхраната Скардале

За да ви биде малку појасно од што се состои диетата Скардале, ќе наведам подолу кои се тие забранета храна или што не можете да ги земете во никој случај и оние што можете да ги јадете без никакви проблеми и кои се дозволени.

 • Храната што е забранета за диетата Скардале е онаа од која потекнува висока содржина на скроб како што се компири, храна со додадени маснотии како путер или крем, повеќето млечни производи, овошни сокови, алкохол, слатки или деликатесни производи.
 • Што се однесува до дозволена храна И, што можете да го внесете во исхраната без никаков проблем, има зеленчук како моркови, краставици, домати, спанаќ или брокула. Можеш да користиш засладувачи наместо шеќер и оцет или зачини, тие можат да се вметнат во преливите. Што се однесува до внесот на протеини, може да имате месо или риба, но тоа мора да биде без никакви маснотии.

мени за скара диета

Предности на диетата Скардале

Чудотворни диети честопати имаат свои Добри и лоши работи и луѓето кои ги бранат и другите кои ги критикуваат, истото ќе се случи со диетата Скардале. За да бидете целосно информирани пред да започнете со диетата Скардале, подолу ќе разговарам за низа предности или придобивки што може да ви донесат следење на овој вид диета.

 • Тоа е диета што ќе ја добиете добри резултати за многу кратко време. Ако треба брзо да изгубите тежина, тоа е совршена диета што треба да ја следите.
 • Со состои од диета направена со низа специфични намирници, Не мора да полудувате сметајќи ги калориите на секој производ или да видите колку тежи секоја храна што јадете.
 • Не треба да се надополнува со ниту еден вид на вежбање или физичка активностАко ги следите упатствата утврдени со диетата, ќе изгубите килограми што сте ги поставиле.

Недостатоци на диетата Скардале

 • Како што обично се случува со овој вид диета, диетата што ќе ја следите тоа воопшто не е балансирано а телото не ги прима сите хранливи материи потребни за да функционира совршено.
 • Појадок не обезбедува доволно хранливи материи или енергија за да го започнете денот.
 • Со состои од само 3 оброци на ден, може да доживеете недостаток на енергија, некоја слабост или имаат малку глад.
 • Според некои експерти за исхрана, оваа диета не треба да се продолжува подолго време бидејќи тие можат да предизвикаат сериозни здравствени проблеми како на пр зголемена урична киселина или дехидратација. Во прилог на ова, бубрегот може сериозно да се оштети или оштети.
 • Иако физичките вежби се здрави за организмот, не се препорачуваат, поради недостаток на хранливи материи и на малку потрошени калории во текот на денот.

Во случај да одлучите да ја започнете диетата Скардале, важно е претходно консултирајте се со вашиот семеен лекар да ве посоветувам дали може да претставува каков било вид на ризик по вашето здравје.

Видео за диетата Скардале

Тогаш те оставам видео со објаснување за диетата Скардале за да можете да дознаете малку повеќе за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.