Диетата со Perricone

кралицата летиција

La Диета со перикони е една од најпопуларните методи за слабеење денес таму и му го должи своето име на А. познат дерматолог и истоимен експерт за исхрана. Оваа диета, освен што ветува значително губење на тежината во најкус можен рок, гарантира дека помага да се подобри состојбата на умот и да се зголеми нивото на енергија кај дотичната личност. Тоа е многу позната диета денес од тогаш многу славни ја следеле за да ослабат и да се постигне тенка фигура.

Оваа диета се обидува да следи еден вид диета со што е можно повеќе хранливи материи и постојано избегнувајте го методот на слабеење на таканаречените чудотворни диети. Како и да е високо критикувана и обесхрабрена диета од голем број на професионалци и експерти за исхрана кои сметаат дека тоа е уште една чудотворна диета со опасен ефект на враќање.

Што е диета со перикон?

Д-р Периконе истакнува дека ги има десет групи на храна со различни видови на хранливи материи кои не треба да недостасуваат во секојдневната исхрана на секој што сака да изгуби значителна количина килограми. За да избегнете дебелеење и килограми, диетата советува да избегнувате што е можно повеќе потрошувачка на шеќер и заменете го со други поздрави производи како што се мед или стевија.

Тој исто така препорачува да се избегнува консумирање на брашно од пченица или пченка бидејќи немаат хранливи материи и се премногу калории за телото. Други производи кои се забранети за овој вид диета се хидрогенизирани масти како што е случај со маргарин или путер.

Десетте групи на храна на диетата Периконе

На десет групи на храна одбранети од диетата Периконе се следниве:

 • На Омега-3 масни киселини Тие се навистина корисни за организмот бидејќи му даваат здрави масти. Тие се наоѓаат во храна како лосос, туна, сардини или јајца.
 • Плодовите што се богата со растителни влакна и тие помагаат да се задоволи апетитот како што е случај со јаболка и грејпфрут.
 • Овошје со многу маснотии како авокадо. Овие масти се здрави за организмот и помагаат контролирајте го холестеролот во крвта.
 • Зачини како цимет, морско оревче или куркума. За Perricone, зачините се неопходни во исхраната бидејќи помагаат да се задржи настрана нивоа на шеќер во крвта и се одлични замени за сол.
 • Чилито има голема антиинфламаторна моќ и помага да се забрза метаболизмот што ви овозможува да ги елиминирате калориите на многу побрз начин.

ентрегенеросалмон

 • Ореви како што се ореви, бадеми или семки од тиква. Тие се богати со здрави омега 3 масти и тие содржат голема количина протеини.
 • Мешунките како грав или леќа се богати со растителни влакна и помагаат согорувате маснотии брзо и ефикасно од другите видови храна.
 • Јогурт како што е пробиотска храна Тоа помага да се подобри цревната флора и исто така е богато со калциум.
 • Theитарките како овес или јачмен тие се навистина хранливи и содржат многу растителни влакна.
 • Зеленчук како брокула, спанаќ или зелена салата. Оваа храна тие се нискокалорични и многу богата со витамини и растителни влакна.

Дневно мени за диета со перикон

Диетата советува да пие 2 чаши вода веднаш штом ќе станете, бидејќи на овој начин се елиминираат токсините што можат да бидат во организмот.

 • Појадок: Може да се состои од една тортилја три јасни плус парче овошје заедно со чаша овесна каша со млеко или јогурт. Не можете да имате леб, кафе или сок.
 • Ручек: Може да имате некои лосос на скара заедно со зелена салата облечена со маслиново масло и парче овошје. Важно е да пиете 2 чаши вода додека јадете.
 • Закуска: За време на закуската се препорачува да се земе природен јогурт веднаш до парче овошје и чаша вода.
 • вечера: Дозволено е да се јаде туна на скара заедно со зелена салата облечена со маслиново масло и парче овошје. Да пие 2 чаши вода додека вечераш.

Дозволено е да се јаде во утринските часови грст ореви или некое овошје за да го задоволите гладот ​​и да не пристигнете толку гладно за време на јадење, додека од суштинско значење е да пиете околу два литра вода дневно за да го одржите телото совршено хидрирано.

диетална храна со перицини

Недостатоци на диетата Периконе

Како и секоја друга таканаречена чудотворна диета, нуди оптимални резултати во најкус можен рок. Поточно, диетата Периконе гарантира губење на неколку 8 кила за само еден месец. Овој факт предизвикува дека во случај да нема промена во навиките во исхраната, на крајот да се врати целата изгубена тежина поради страшната ефект на скокање. Тоа е без сомнение најголемата опасност од овој вид диета, затоа е од суштинско значење да се променат навиките откако ќе заврши диетата и да се избере здрава и урамнотежена исхрана да ви помогне да ја одржувате идеалната тежина заедно со вежбање на редовно вежбање. .

Друг голем недостаток е тоа што е неурамнотежена исхрана и дека не ги обезбедува сите потребни хранливи материи во организмот. Затоа е опасно да се продолжи оваа диета со текот на времето, бидејќи телото може да страда сериозни здравствени проблеми.

И покрај овие недостатоци и недостатоци, диетата Периконе е една од најпопуларните методи за слабеење во светот и ги има многу познатиот кои се залагаа за овој вид диета. Меѓу нив, најтврдливиот бранител беше кралицата на Шпанија и е тоа Г-ѓа Летиција Стана најдобра реклама за ваков вид диети.

Ако сте решиле да започнете ваков вид диети за да изгубите неколку вишок килограми, обрнете големо внимание до следното видео бидејќи тоа ќе ви помогне да знаете малку повеќе за познатата диета со Perricone.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.