Диета со артишок

диета со артишок

Диета со артишок тоа е едно од најпознатите популарен и славен Кај нас. Овој план за слабеење и како што сугерира неговото име, се заснова на многу својства на артишок да се натера да се изгуби предметното лице серија килограми во најкус можен рок.

Познатата диета со артишок има многу оцрнувачи и многу застапници како што често се случува со овој вид диета чудо повици. Следно ќе ви кажам многу подетално што се вели диета, некои од неговите предности и нејзините ризици така што на овој начин сте сосема јасни, дали вреди или не да продолжите речено метод на слабеење за да го елиминирате непарниот вишок килограм од вашата фигура.

Својства на слабеење на артишок

Артишок е храна која има низа од совршени својства да се намали телесната тежина и телесната тежина. Затоа, важно е да го комбинирате овој производ со други видови храна. исто толку хранливи и со тоа да се добие еден вид диета здрава и избалансирана совршен за телото. Главниот слабеење својства на артишокот се следниве:

  • Тоа е одличен извор на влакна така ќе ти помогне се чувствува заситено брзо и со тоа избегнувајте да внесувате повеќе калории. Покрај ова, артишокот е совршен за регулирање добар цревен тракт и избегнувајте проблеми со варењето на храната.
  • Е одличен диуретик затоа му помага на телото да се елиминира бројни токсини и нечистотии и спречува задржување на течности.
  • Тоа е храна со многу хранливи материи и многу нискокалорично затоа е идеално на телесната тежина на здрав начин.

На кратко, артишокот е совршена храна за вклучување во исхраната на денот и денот и да се јаде еден здрав начин без маснотии.

артишок во исхраната

Која е диетата со артишок?

Познатата диета со тврда артишок максимум околу 3 дена и за ова кратко време може да се изгуби до 4 килограми тежина. После тоа време е тотално несоветливо продолжи со овој вид диета уште од недостаток на есенцијални хранливи материи во него може да предизвика сериозни и сериозни здравствени проблеми. Оваа диета се базира на јадење артишок за време на ручек и вечера и во пиење многу вода за да се добие исчистете го целиот организам на токсини и нечистотии. Во текот на 3 дена што трае оваа диета, можете исто така да земете други видови храна како обезмастени млечни производи, овошје, зеленчук, мисирка и кафеав ориз.

Со охрабрување висок внес на влакна, ќе изгубите тежина во многу малку дена. И покрај ова, ако ја завршите диетата и не ги менувате своите навики на оброк, многу е можно да страдате страшниот ефект на враќање на таканаречените чудесни диети и да се опорави уште многу килограми од оние што ги изгубивте со познатата диета со артишок. Еве еден пример за тоа што може да биде дневно мени од овој вид диета.

На појадок заедно со може да пиете чаша кафе со млеко, чај или овошен сок парче леб со сирење или 3 колачиња од цели зрна. Половина утро обесен јогурт. За време на оброкот артишок со кафеав ориз и парче овошје. За закуска обесен јогурт или кафе со млеко. За вечера три артишок на скара заедно со парче леб од цели пченица и мал дел од обезмастено сирење.

Микро артишок

Што можете да јадете во здравата диета со артишок?

Диета со артишок многу е лесно да се следи како главно се заснова во јадење голема количина на оваа храна за време на 3 дена дека диетата трае. На овој начин можете да го започнете денот со здраво сок од зеленчук во која е главната состојка Артишок. На ручек можете да направите сад со кафеав ориз и додадете во истата артишок. Како што можеш да видиш, клучот за овој вид диета се состои од вклучување на артишок што е можно повеќе пати во вашата дневна исхрана.

Ако сакате да направите здрава диета со артишок со што да изгубите килограми без да го загрозите вашето здравје, треба да внесете голема количина хранлива храна како на пр висококвалитетно овошје, зеленчук и протеини. Во прилог на ова, можете да вклучите тестенини или мешунки да одвоите неколку дена во неделата. На овој начин можете да ја продолжите диетата на артишок уште многу денови и нема да го ставите вашето здравје на ризик бидејќи станува збор за хранлива и урамнотежена исхрана. Следно ќе ти покажам пример за менито што би можеле да го направите со артишокот како главен производ.

За време на појадокот можете да земете сок од зеленчук направени од артишок и друг зеленчук и некои колачиња од интегрално брашно. Во средината на утрото можете да земете парче природно овошје. На ручек можете да направите пилешки гради на скара придружени со мешавина од артишок. За закуска обесен јогурт. За вечера разновидна салата заедно со омлет од артишок.

На кратко, диета со артишок строго кажано претпоставува реална опасност и ризик за здравјето на организмот. Се смета за хипокалорична диета па како одминуваат деновите, ќе се чувствувате стануваат сè послаби и со едвај каква било енергија. Недостаток многу есенцијални протеини и масти за телото е тотално неурамнотежен. Напротив, и како што видовте неколку редови погоре, можно е да се изврши поздрав вид диета со артишок и со што исто така ќе можете да изгубите серија килограми. Вие само треба да придонесете повеќе есенцијални хранливи материи за ваква диета и следете повеќе избалансиран вид на исхрана.

За да завршам, ќе те ставам подолу видео со објаснување за подетално да разберете од што се состои познатата диета со артишок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.