Диета со ананас

диета со ананас

Ананас тоа е овошје со мноштво својства навистина корисни за организмот. Тоа е одличен извор на антиоксиданти и е познат по тоа што е одличен диуретик Тоа помага да се отстранат токсините и нечистотиите од телото.

Диетата со ананас е совршен и идеален за детоксикација на телото и отстрани вишок течности што обично предизвикува зголемување на телесната тежина. Сепак, недостатокот на есенцијални хранливи материи предизвикува да се следи оваа диета максимум за 4 дена, бидејќи во спротивно тоа може да произведе сериозно оштетување на здравјето на лицето кое ќе одлучи да го продолжи. Тогаш ќе разговарам со вас подетално на оваа популарна диета за да можете да видите кои се тие неговите придобивки и можните опасности.

Предности на диетата со ананас

La диета со ананас Има низа придобивки што е важно за вас да ги знаете и кои можат да ви помогнат на телесната тежина и да ги елиминирате оние вишок килограми што толку многу ве мачат:

 • Тоа е метод на слабеење со непосредни резултати, бидејќи внесувањето ананас помага да намалување на оток во стомакот ya елиминирајте ги насобраните маснотии во телото.
 • Ананасот е одличен диуретик така е совршен за Темелно исчистете целиот организам. Неговиот внес помага да се елиминира сите токсини и нечистотии тоа е во вашето тело.
 • Тоа е овошје со многу витамини и дека е совршен за чистење на органи како на пр црниот дроб или бубрезите.
 • Ананасот ви овозможува да разработувате многу разновидни јадења и навистина вкусно за тоа што е многу привлечна диета да изгубат тежина.

диета-со-ананас-за-да изгубите-тежина

Што предлага диетата со ананас

Диета со ананас не предлага ништо друго освен јаде ананас во текот на сите оброци во текот на денот, дополнувајќи го наведениот внес со други видови нискокалорична храна и со многу малку маснотии за телесната тежина на брз и ефикасен начин. Овој вид диета му овозможува на лицето темелно исчистете го целото тело, отстранување на сите нечистотии и отпад кои се формираат после секој оброк.

Според оваа диета, само околу 3 оброци на ден и во нив, покрај природниот ананас, може да се вгради и најмногу околу 400 грама посно-животински протеин како што е случај со пилешко, мисирка, риба или зајак. Како што можете да видите, овој вид диета има бројни недостатоци во исхраната, па затоа е дозволено само да се следи оваа диета за максимум период од 4 дена. Во случај на продолжување на овој метод на губење на тежината за повеќе денови, предметното лице може да страда сериозни здравствени проблеми бидејќи не му ги обезбедува на вашето тело потребните хранливи материи за добро функционирање.

Анш ананас

Диета со ананас

Youе ти покажам следно пример мени на овој вид диета што вклучува долги околу 3 дена.

Прв ден

 • За време на појадокот можете да јадете две парчиња природен ананас заедно со тост од интегрален леб со малку џем.
 • За ручек можете да консумирате две парчиња природен ананас заедно со бифтек од говедско месо со малку брокула запечена со оцет и масло.
 • На вечера може да имате две филети на дојка на скара заедно со салата од зелена салата и две парчиња ананас.

Втор ден

 • На појадок може да имате две колачиња од цели зрна, обесен јогурт и две парчиња ананас.
 • За ручек 200 грама лосос на скара покрај две парчиња ананас.
 • На вечера може да имате салата од зелена салата и туна и две парчиња ананас.

Трет ден

 • За појадок можете да имате две колачиња од цели зрна, едно кафе и две парчиња природен ананас.
 • За храната 200 грама скара на дојка со варен зеленчук и две парчиња ананас.
 • На вечера можете да направите крем од зеленчук со целер, артишок или аспарагус и две парчиња ананас.

Ако го следите овој план во текот на трите дена, ќе добиете темелно исчистете го целото тело, ќе избегнете задржување на течности и ќе го направите тоа изгуби ги вишокот килограми колку ти пречат. Важно е да го запомните тоа тоа е диета за чистење и дека поради оваа причина не треба да трае повеќе од три дена.

Конс на диета со ананас

 • Важно е да се запамети дека диетата со ананас има бројни недостатоци во исхраната, затоа не е препорачливо да го следите повеќе од 4 дена. Тоа е диета која помага елиминирање на токсините тело и телесната тежина брзо, но тоа не треба да се продолжува на време.
 • Тоа е диета многу нискокалорична затоа мора да бидете многу внимателни кога станува збор за нејзино следење бидејќи не обезбедува основни хранливи материи.
 • Се смета за чудесна диета за тоа што го има важен ефект на скокање, па ако не ги смените навиките сигурно е дека добиваат на тежина и земете многу повеќе килограми од изгубените.
 • Не е препорачана диета и не е препорачлива за оние кои имаат бубрежни проблеми.

Пред да завршите, мора да го запомните тоа за диетата со ананас работи и можете да ги добиете очекуваните резултати, откако ќе заврши рече план за слабеење, мора да започнете еден вид на здрава и урамнотежена исхрана во комбинација со малку дневно физичко вежбање. На овој начин ќе избегнете страшниот ефект на враќање и ќе можете да ја одржувате тежината. Застапниците на ваквата диета тврдат дека може да се изгуби околу 2 килограми тежина за само три дена, затоа е важно да се консултирате на нутриционист или специјалист пред да започнете со оваа диета и со тоа да избегнувате сериозни здравствени проблеми. Специјалистот ќе направи студија и ќе ти каже ако е штетно или не започнувајќи ваков вид на метод на слабеење.

Тогаш те оставам видео да ви помогнеме да дознаете повеќе за познатата диета со ананас и кои се неговите придобивки и сите неговите контраиндикации.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.