Диета за хипертрофија на простата

012

La простатата е машка жлезда што произведува поголем дел од содржината на семената течност и хипертрофија на простата бенигна или BPH, е најчестиот проблем кај постарите мажи и може да биде предизвикан од диетални фактори и хормонални промени главно.

Додека ХББ не е канцероген процес, ако може да претставува фактор на ризик за развојот на рак на простата, сепак А. промена во исхраната и додавање на одредени додатоци може намалете ја простатата, но секогаш под стручен надзор.

-Храна која треба да се избегнува

На ризик фактори за БПХ вклучуваат стари над 50 години и воопшто диети со многу маснотии, со малку влакна имаат тенденција драматично да ги зголемат шансите за развој на бенигна хиперплазија на простатата, да се биде храна за да се избегне; црвени мажи богати со заситени масти, високо рафинирана храна и солена храна сите. Алкохол, особено пиво и алкохол, како и кафе, безалкохолни пијалоци и црн чај, вториот може да се намали, па затоа се препорачува едноставно да се подготват повеќе оброци од нула и да се намалат посетите во рестораните, особено оние ланци за брза храна, бидејќи тие можат да имаат големо влијание врз здравје на простата.

-Препорачана храна

Замената на црвено месо за риба е многу здрав почеток, особено оние богати со Омега-3 масни киселини, како што се туна, лосос и харинга. На Омега-3 мастите и другите рибини масла се корисни за кардиоваскуларното здравје прво, но второ се придобивките од простатата.

Свежото овошје и зеленчук се неопходни за a dieta saludable во сите аспекти и особено ако се јадат сурови или бари на пареа, бидејќи тие се одлични извори на влакна, витамини и минерали, покрај цели зрна и мешунки. Богатство во природни антиоксиданти на зеленчук корист елиминација на токсини и слободни радикали, да се биде најпрепорачлив; брокула, моркови, црвени пиперки, јами и домати, сите богати со бета-каротен и домати, особено со ликопен, двата антиоксиданси за кои се покажало дека се ефикасни во намалување на големината на простатата и туморите, според студиите од; "Биохемиски, физиолошки и молекуларни аспекти на човечката исхрана".

Слика: МФ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос Мигел Лоза Валехо dijo

  Однапред ви благодарам за препораките за многу потребната диета за продолжување на квалитетот на животот. Од денес ќе земам предвид, имам 65 години. Јас сум под третман со уролог, имам БПХ, многу задржување на урина, но веќе го надминувам.

 2.   Хелиу Бермудез dijo

  Јас имам 42 години и сум воспалена простата околу година и пол, докторот беше збунет кога виде колку години имам и ми испрати антиинфламатори, но јас користев скапи лекови ... добро мочам не боли ... ноќе не станувам често ... добро ви благодарам за советите за здравјето ...