Диета за лекување на конјунктивитис

02

La конјунктивитис Тоа е болест што го воспалува конјуктива на окото, многу заразна и непријатна, бидејќи нејзините различни фази можат да доведат до производство на гној или секрет што лепи очните капаци наутро, и може да се третира природно, што покрај домашни лекови специфични, исхрана многу е важно да се стимулира реакцијата на органско заздравување и да се забрза процесот.

Најдобар начин да се започне третман со конјунктивитис е да се донесе ексклузивна диета со свежо овошје, три последователни дена, избегнувајќи банани и лица со акутен конјунктивитис треба да се нагласи правење а овошен сок пост исто така три дена, да продолжите со овошје за уште три, се додека вашата здравствена состојба ви го дозволува тоа и секако со професионално одобрување.

Потоа, пациентот може да донесе а ограничена диета се состои од свежо овошје, мешана салата од суров зеленчук, леб од цели пченица, зеленчук и ореви од пареа, за 5 дена.

Пациентот треба да избегнува прекумерно внесување на скроб и рафинирана храна како што се бел леб, рафинирани житарки, компири, десерти, шеќер, џемови, слатки, месо, мрсна храна, јак чај и кафе, премногу сол, зачини и сосови, бидејќи тие предизвикуваат катарална болест, како и конјунктивитис, бидејќи тие го влошуваат телото на токсини, што ќе ги зголеми воспалителните процеси од сите видови.

По завршувањето на исхрана треба да се вметнува нормална диета секој ден, но постепено, обидувајќи се да ја одржувате диетата што е можно поприродна, да имате корист за здравјето воопшто и да ги држите подалеку болестите.

Слика: Flickr


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.