Диета за дефинирање

девојка што спортува

Во деновите кога се среќаваме, тука е она што го знаеме како „обожување на тело«, Многу луѓе се грижат за своите фигури, како изгледаат, колку тежат и колку маснотии имаат. Постојат многу кои сакаат да имаат поразгранично и попривлечно тело.

Да се ​​има цврсто, затемнето тело без натрупани маснотии е идеја многу присутна кај многу луѓе, тогаш ќе ви кажеме кои се тие најдобрите совети да носат диета за дефинирање и кои се клучевите што треба да се следат.

Постојат диети за согорување на маснотии кои ни помагаат да ги дефинираме нашите мускули, ако ги следиме правилно, можеме да го постигнеме телото што го посакуваме, иако ќе мора да продолжиме со рутината на вежби за тонирање и дефинирање на мускулите. 

Дали сакате да ги обележите мускулите?

Карактеристики на диета што треба да се дефинираат

Многу спортисти се наоѓаат во дилема да сакаат да го дефинираат своето тело, да се ослободат од насобраните маснотии во одредени области, без да се откажат од волуменот на мускулите и нивната моќ. Затоа, од суштинско значење е да се спроведе водена и соодветна исхрана за да не се случи тоа.

Ако она што го барате е да ги елиминирате мастите и да ги дефинирате мускулите, мора да постигнете добра рамнотежа помеѓу внесувањето на јаглехидрати и протеини. 

Основни совети што треба да ги имате на ум

Мора да се сфати дека за да се изврши соодветна физичка изведба, мора да се земат јаглехидрати, така што телото има енергија и градат мускулна масаМеѓутоа, ако го надминеме тој внес на јаглени хидрати, би предизвикале наместо нашето тело да добие енергија од маснотии, тоа ќе го добие само од јаглехидрати, ние мора да го понудиме во соодветна мерка.

Следно, ние ви кажуваме кои се клучевите за согорување на маснотии и губење на мускулите.

 • Вашиот внес на калории и вашата потрошувачка на енергија, мора да биде избалансиран Ако потрошите повеќе енергија отколку што придонесувате со храна, вашето тело ќе користи маснотии, што е идеално. Меѓутоа, ако претерате со јаглехидрати, нема да можете да согорувате маснотии.
 • Консумирајте јаглехидрати со бавна апсорпција, го намалува неговото присуство помеѓу 5% и 10%.
 • Јадете 5 оброци на ден во умерени количини. Не треба да одите долго без да јадете храна, така што метаболичкиот процес ќе биде активен.
 • Не изоставувајте протеиниКога барате да согорувате маснотии и да ги дефинирате мускулите, протеините се неопходни за одржување на добро мускулно ткиво.
 • Намалете го внесот на маснотии, не ги елиминирајте, туку јадете ја храната богата со здрави масни киселини, како што се ореви или авокадо. Кокосово масло или екстра девствено маслиново масло.
 • Не заборавајте да хидрирате. Ако сте спортист, треба многу добро да хидрирате после секој тренинг, совршено е за мускулите и органите да се опорават и многу подобро да ги примаат хранливите материи од крвотокот. Покрај тоа, ќе помогнете во елиминирање на мастите и токсините.

Диета за дефинирање и согорување на маснотиите

Диетата што ја добиваме од Интернет не треба да се зема по номинална вредност, таа мора да биде персонализирана и да биде прилагодена на целите, потребите и телото на секоја личност. Поради оваа причина, ние предлагаме одредени менија, јадења, така што ќе имате основна идеја за тоа каква би била диетата со дефиниција.

Појадоци

Следно, ќе ви кажеме какви би можеле да бидат „типките“ појадок за да можете да ја организирате фазата на дефинирање на мускулите и губење на маснотии.

 • Цели зрнаs валани овес или напишани, со обезмастено млеко.
 • Парче сезонско овошје: портокал, киви, банана, јаболко, итн.
 • Јајце, се претпочита да се земе повеќе јасен отколку жолчките, идеално е да имате изматен појадок од две белки и една жолчка.
 • Обичен јогурт со црвени бобинки.
 • Црно кафе или обезмастено млеко.

Закуски дозволени

 • Земи инфузија нане, анасон, камилица итн.
 • Зумо од природни плодови, дизајнирани за пред тренинг.
 • Парче на леб составен со маслиново масло и домат, колбас со малку маснотии, мисирка, природна туна или обезмастено свежо сирење.
 • Шипка од цели зрна. 
 • Природно и домашно смути со овошје и зеленчук.
 • Протеински шејк.

Оброци и вечери

 • Јаглехидрати, тестенини и ориз во умерени количини, да не надминува 100 грама. Идеално е да земете 75 грама со храна.
 • Протеини: пилешки гради или посно бело месо.
 • Риба печена или на скара.
 • Гарнитури и први јадења: Супа или крем од зеленчук, салати, зеленчук на скара, печен зеленчук, брокула, варен или парен зеленчук, итн.

Како што можете да видите, ова не е редовна диета, бидејќи како што споменавме, ви даваме одредени индикации за да можете да креирате сопствено мени врз основа на овие идеи. Идеално, ако сакате да ги дефинирате мускулите и да се ослободите од насобраните маснотии на вашето тело во одредени специфични области, одите кај специјалист или во салата, тренерите можат да ве водат во донесувањето одлуки.

Во однос на дефиницијата и исхраната, иТоа е бавен процес кој бара упорност и волја, имајте јасни и реални цели за да го постигнете телото што го сакате во разумно време.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.