Диета базирана на тиква за борба против запек

стомачна болка 1

Ова е диета наменета за сите оние кои страдаат од запек, многу е лесна за изведување и се базира главно на внесот на тиква. Можете да го примените во пракса само 2 дена по ред, за да го направите повторно ќе мора да почекате околу 7 дена по ред.

За да можете да ја спроведете оваа диета за борба против запек, ќе мора да имате здрава здравствена состојба, да јадете варена тиква, да пиете најмалку 3 литри вода дневно, да ги ароматизирате сите инфузии со засладувач и да ги зачините сите оброци со солен оригано и минимална количина на сончоглед.

Дневно мени:

На празен стомак: ½ литар вода.

Појадок: инфузија и јогурт или млеко со житарици и 3 лажици влакна.

Средно утро: киви.

Ручек: кафеав ориз, тиква и овошни крокети.

Средно попладне: сливи.

Ужина: инфузија и тост леб од трици намачкан со сирење или слатко.

Вечера: риба, пржени јајца со брокула, артишок, аспарагус и блитва и овошје.

По вечерата: дигестивна инфузија.

Пред спиење: ½ литар вода.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.