Диетата Аткинс

ефективна диета за да изгубите тежина

Диетата Аткинс е една од најпопуларните и најпознати диети за слабеење кои постојат и се состои од спроведување на диета малку јаглени хидрати. Оние кои ја бранат оваа диета, потврдуваат дека лицето кое ќе одлучи да го следи овој план, може телесната тежина јадење на сите протеини и маснотии што ги сакате, сè додека избегнувате храна богата со јаглени хидрати.

Бројни студии покажаа дека диетите со малку јаглени хидрати тие се доста ефикасни кога станува збор за губење на тежината и дека тие не претставуваат големи здравствени ризици.

Диетата Аткинс е креирана и развиена од Др. Роберт Ц. Аткинс во 1972 година, кога реши да објави книга во која вети телесната тежина следејќи низа упатства и со изненадувачки конечни резултати. Од тој момент, таа стана една од најпопуларните диети низ целиот свет до денес.

Поврзана статија:
Основи на диетата Аткинс

Отпрвин оваа диета беше остро критикувана од тогашните здравствени власти, бидејќи промовираше прекумерно внесување на Заситени масти. Последователните студии покажаа дека заситените масти воопшто не се штетни здравјето на луѓето.

Докажано е дека клучот за успехот во диетите за слабеење што се малку јаглени хидрати Тоа е затоа што јадејќи повеќе протеини, лицето многу го задоволува својот апетит и завршува многу да внесува помалку калории што помага во посакуваното слабеење.

4-те фази на диетата Алткинс

Познатата диета Аткинс е поделена на 4 различни фази:

 • Фаза на индукција: Во овие први денови од овој план за јадење треба да јадете помалку од 20 грама јаглехидрати на ден, околу 2 недели. Може да јадете храна богата со маснотии, протеини и зелен зеленчук со лисја. Во оваа фаза губите многу тежина.
 • Фаза на рамнотежа: Во оваа фаза тие се додаваат малку по малку други видови храна да го негува телото. Може да јадете ореви, зеленчук со малку јаглени хидрати и мали количини овошје.
 • Фаза на прилагодување: Во оваа фаза лицето е многу близу до постигнување вашата идеална тежина за да можете да додадете повеќе јаглехидрати во вашата исхрана и да забавите губење на тежина.
 • Фаза на одржување: Во оваа последна фаза лицето може да јаде кабохидратите што му треба на вашето тело без да земете никаква тежина.

Некои луѓе кои го следат овој вид диета прескокнуваат фазата на индукција целосно и изберете да внесете голема количина овошје и зеленчук во исхраната. Овој избор на диета е доста ефикасен во постигнувањето посакуваната цел. Напротив, другите луѓе избираат да останат во фаза на индукција на неодредено време, тоа е популарно познато како кетогената диета или многу малку јаглени хидрати.

месо

Храна што треба да се избегнува на диетата Аткинс

Постојат голем број на храна кои треба да избегнувате јадење додека сте на диета Аткинс:

 • Секаков вид на шеќери што вклучува безалкохолни пијалоци, бонбони, сладолед или овошен сок.
 • Ништо за јадење житарки како пченица, 'рж или ориз.
 • На растителни масла како што се сојата или пченката се тотално забранети.
 • Овошје со високо ниво на јаглени хидрати како што се банани, јаболка, портокали или круши.
 • на мешунки како што се леќа, наут или грав, исто така, се исклучени од оваа диета.
 • Ниту скроб не треба да се избегнува, така компирот нема да можете да ги јадете.

Храна што можете безбедно да ја јадете на диетата Аткинс

Следно ќе детализирам каква храна ако можете да конзумирате во овој вид диета за слабеење:

 • Е дозволено јаде месо како што се говедско, свинско, пилешко или мисирка.
 • Риба и морска храна како лосос, туна или сардини.
 • Храна исто толку хранлива јајцата можете да го вклучите во оваа диета.
 • Зелен зеленчук со лисја Вклучени се и за да имате спанаќ, брокула или кеale.
 • Секаков вид на ореви како што се бадеми, ореви или семки од тиква се целосно дозволени.
 • Здрави масти од типот на екстра девствено маслиново масло.

лосос

Пијалоци на диета Аткинс

Пијалоците што се дозволени на диетата Аткинс се како што следува:

 • На прво место Вода, што е совршено за целосно хидрирање и елиминирање на токсините.
 • Кафето Дозволено е бидејќи е богато со антиоксиданти и многу здраво за организмот.
 • Друг многу корисен пијалок за здравјето и што го дозволува диетата Аткинс е зелен чај.

Наместо тоа, треба да избегнувате пијалоци што содржат алкохол и тие содржат многу јаглехидрати како пиво.

Типична диета за една недела на диета Аткинс

Следно и за да биде појасно, ви покажувам пример како би било неделно хранење на диетата Аткинс. (Фаза на индукција)

 • Понеделник: за појадок некои јајца и зеленчукЗа ручек пилешка салата заедно со неколку ореви и за вечера бифтек со зеленчук.
 • Вторник: Јајца и сланина за појадок, пилешко и зеленчук оставени од претходната ноќ и навечер за ручек чизбургер и зеленчук
 • Среда: на време за појадок можете да јадете еден омлет со зеленчук, на ручек салата и навечер запечено месо со зеленчук.
 • Четврток: Јајца и зеленчук за појадок, остатоци од синоќешната вечера на ручек и вечера лосос со путер и зеленчук.
 • Петок: за појадок сланина и јајцаЗа ручек, пилешка салата со неколку ореви и ќофтиња со зеленчук за вечера.
 • Сабота: за појадок омлет со зеленчук, за ручек остатоци од ќофтиња од претходната вечер и за вечера малку свинско рифови со зеленчук.
 • Недела:  Јајца и сланина за појадок, свински рифови за вечера и вечера пилешки крилја на скара со зеленчук.

Се надевам дека ги разјаснив сите сомнежи во врска со тоа диетата Аткинс, тоа е здрав и ефикасен начин да изгубите тежина и да постигнете посакуваната фигура. Еве видео со објаснување за да биде сè појасно во врска со диетата Аткинс.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   МАРИЈА ВИЛАВИЦЕНЦИО ОЛАРТЕ dijo

  Благодарен сум за достигнувањата што ми ги дадоа во врска со оваа диета, која имам намера да ја применам, бидејќи имам еден метар и шеснаесет сантиметри и тежам сто и шест килограми и ми се гади. Можете да консумирате кравјо млеко.

 2.   Диего dijo

  без млеко, обидете се да избегнете сланина, иако може да ја јадете ќе ви го покачи холестеролот, а, земате еден ден, но не редовно, можете да си помогнете со земање сокови како што се лесен кристал и желатин без шеќер и без јаглени хидрати, запомнете дека можете да земете и до 20 грама јаглени хидрати на ден, па ако нешто има 1 или 2 грама по порција, не размислувајте премногу и јадете, ќе ви треба чувство дека пиете нешто слатко. Откријте на Интернет кои се диеталните шеќери што можете да ги земете и количините јаглехидрати што ги има делот од храната, препорачувам да ја купите книгата бидејќи сè е таму.

 3.   МАРИЈА JОСЕ ГОНЗАЛЕС САМПЕДРО dijo

  млечни производи и сирење се дозволени во исхраната

 4.   венди одводни drainидови dijo

  Можете да јадете авокадо, а во рамките на овошјето дињата и папајата и каков вид млечни производи и сирења можете да јадете, благодарам