Два многу здрави чаеви; Нане и камилица

02

Во многу земји потрошувачката на чај Тоа е дел од културата и традицијата, но не само заради нејзиниот вкус, туку и за многу здрави придобивки, бидејќи во реалноста тие се вистински природни лекови за нивното богатство со активни хемиски соединенија, како што е антиоксиданти кои дејствуваат избегнување на дегенерација на клетките или предвремено стареење, но исто така има и голем број на супстанции кои делуваат на сите органски нивоа спречувајќи или лекувајќи болести.

Два од најпопуларните чаеви се Чај од нане и тоа од Камилица, кои се користеле уште од античко време за лекување на разни болести, како и се дел од традиционалните обичаи на многу земји, но ајде да знаеме некои од здрави својства дека ги правеле популарно популарни низ вековите;

-Чај од камилица

Овој вид чај од кој се прави цвеќиња од камилица и Има многу посебна или карактеристична арома, обезбедувајќи свеж и пријатен парфем, но исто така претставува совршена опција за оние на кои им треба подобро квалитет на спиење, бидејќи тоа е а природно смирување и меко, што нема несакани ефекти, како што се лекови што се користат порано лекување на несоница.

Исто така е одличен антиинфламаторно и однатре и однадвор, широко користен во лабовите, но една од најзабележителните својства е на сите дигестивни процеси, да бидат неспоредливи и за лекување и за спречување на какво било нарушување на ова ниво.

-Чај од нане

El Чај од нане има способност да олеснување на стресот, за своето богатство во калциум, калиум и витамини од групата Б, основните супстанции за одржување на избалансиран нервен системПокрај тоа, нането како ароматична билка е специфично за лекување на дигестивни нарушувања, што е поврзано со подобри перформанси на мозокот, бидејќи е многу погодно за оние чии работни места се од интелектуална природа.

La menta е одличен дезодорирање и антисептик природен Прехранбената индустрија отсекогаш се користела за голем број производи, особено за оние поврзани со оралното здравје, бидејќи делува ефикасно на лош здив, но пред сè тоа е индустријата за слатки што најмногу ја експлоатира.

Слика: Фликр


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.