Исчистете ги артериите со најдобра храна

Одржувањето на вашите артерии слободно, широко и чисто е клучно за тоа одржувајте силно и здраво срце. Од суштинско значење е да се води грижа за артериите за да се избегне страдање од било каков вид кардиоваскуларни заболувања. 

Како што секогаш велиме, во Мајка природа Наоѓаме решение за многу заболувања што можеме да ги почувствуваме, да се грижиме за нас и мора да се грижиме за неа, така што таа ќе продолжи да ни обезбедува храна, фауна и флора за да можеме правилно да преживееме.

Артериите

Тие се одговорни за транспорт на крв од срцето до остатокот од телото, таа игра важна и фундаментална улога за правилно функционирање на телото.

Меѓутоа, ако страдате од висок холестерол, дебелина, дијабетес, пушење, стрес или вознемиреност Тие можат да бидат засегнати со зелена боја и да се појават пречки кои предизвикуваат крв да не циркулира како што треба.

Храна за да ги одржувате артериите чисти

 • Гранада: Тоа е овошје богато со антиоксиданси, го забавува стареењето на кожата и ја одржува помлада. Го зајакнува имунолошкиот систем и спречува затнување на артериите. 
 • Куркума: тоа е зачин кој исто така придонесува за здрави артерии, како и зајакнување на срцевата активностТоа е зачин што можеме да го вклучиме во многу јадења за да му го дадеме тој егзотичен шмек.
 • AJO: познат како антибиотик совршено природно, го намалува крвниот притисок, го зголемува добриот холестерол и го забрзува заздравувањето на настинката.
 • Девствено маслиново масло: Исток течно злато Ние мора да го чуваме многу присутен во нашата исхрана, дури и да го имаме многу интернализирано, мора да знаеме како да купиме најдобар квалитет, дури и да е малку поскапо, треба да се навикнеме дека не чини пари ако станува збор за нашето здравје. Тоа помага да се задржи холестеролот настрана и ќе ја подобри циркулацијата на крвта. 
 • Сина риба: сината риба е богата со омега 3, избегнувајте затнување на артериите, можете да ја зголемите потрошувачката на пастрмка, лосос, скуша, туна или сардини.
 • домати: ова црвено овошје е богата со ликопен, еден вид антиоксиданс кој исто така го намалува нивото на лош холестерол во крвта, поради оваа причина, исто така го вклучуваме во оваа листа. Доматот е еден од најголемите протагонисти на нашата медитеранска исхрана, покрај тоа, во текот на летото е вкусно да се зема во гаспачо или салморехо.

Не штеди кога станува збор за здравјетоПобарајте најдобра храна и јадете богата балансирана исхрана за да бидете здрави подолго. Да се ​​има силно срце може да биде одлучувачко во многу прилики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.