Внимавајте на сонцето ако ги земате следниве лекови

Кога заоѓа сонцето, треба да обрнеме поголемо внимание за да ја заштитиме кожата од сончевите зраци, кога пиеме лекови можеме ненамерно да ја оставиме кожата поизложена, предизвикувајќи неочекувана штета. 

Најчестите лекови и некои антибиотици ни предизвикуваат реакции на фотосензитивност. Треба да ги прочитаме летоците добро, бидејќи тие ќе ги означат сите можни секундарни симптоми што може да ги претрпиме. До денес има околу 300 лекови кои можат да предизвикаат фотосензитивност, т.е. абнормална реакција на кожата кога се изложени на сонце.

Фотосензитивност

Зборуваме за фотосензитивност кога ултравиолетовите зраци се комбинираат со активните принципи на лековите што се врзуваат генерираат оштетување на кожата и ако не се земе предвид може да биде штетно и да предизвика сериозна штета. Затоа, препорачуваме да се земат предвид кои се оние лекови кои можат да бидат виновници, меѓу кои има антихистаминици, антихипертензиви, антиинфламатори и антибиотици. 

Директна последица ќе биде многу силна изгореници од сонце, која обично исчезнува помеѓу два и седум дена по прекинувањето на лекот што го предизвика изгореници. Сепак, постојат случаи што дамки или Изгореници надминува до еден месец, оттогаш постои изразена пигментација на кожата. 

Спречете ја фотосензитивноста

Идеално е да се преземат мерки на претпазливост од една минута, користете креми за сонце со поголем заштитен фактор За да спречиме зраците да стигнат до нашата кожа, мора да бидеме свесни за повторување на примената на крем за сончање, бидејќи не е валидно само да се стави еднаш.

Треба да бидеме паметни при земањето, бидејќи ако предметниот лек мора да се консумира еднаш дневно, се претпочита да се земаат лекови кога ќе се намали дозата. ноќта и сонцето не можат да ни пречат. Ако, и покрај преземањето на овие две мерки, се забележат дамки и изгореници, треба да се консултирате со лекар за да утврдите каква е причината.

Фотосензитивни лекови

 • Антифунгални: кетоконазол, гризеофлувин.
 • Анти-акни: ретиноична киселина, изотретиноин.
 • Антибиотици: налидиксична киселина сулфонамиди, триметоприм, тетрациклини.
 • Антиулцери: омеплазол, ранитидин.
 • Контрацептивни средства: естрадиол, левоноргестрел.
 • Ибупрофен, диклофенак, кетопрофен, пироксикам.
 • Кардиоваскуларни агенси: каптоприл, диуретици, амиодарон.

Парфемите Тие се исто така фотосензитивни, можат да не натераат да гориме на сонце, покрај тоа што се нанесуваат во пределот на вратот, многу е тешко да се изгорат без да се сфати. Од друга страна, есенцијални масла тие исто така можат да предизвикаат реакции на фотосензитивност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.