Високиот холестерол би ве уморил

01

El висок холестерол често се нарекува "тивок убиец„Бидејќи е често асимптоматско, може да биде фатално, но и покрај тоа што не покажува специфични симптоми, луѓето со висок холестерол обично се чувствуваат полесно во брак.

El висок холестерол имаат различни ефекти врз телото, од кои едната е замор И кога се формира плакета на артериските wallsидови, тоа може да доведе до сериозни состојби како атеросклероза, коронарна срцева болест (КСБ) и коронарна микро-васкуларна болест (ЦМД), услови што го поттикнуваат телото да се чувствува уморно многу побрзо.

Иако високото ниво на холестерол само по себе не предизвикува замор, тоа е еден од условите што доведуваат до заморИако холестеролот е неопходен за организмот, треба да се знае дека без никаков вид на надворешен внес, правилно се задоволуваат потребите на организмот, бидејќи 80 проценти од холестеролот го произведува организмот, а останатите 20 проценти го добиваат од храната што ја јаде

Нивоата на холестерол се сметаат за нормални од 160 до 200 mg, додека нивоата на опасност се оние што надминуваат 240 mg, нивоа што можат да предизвикаат a мозочен удар, на пример.

Висок холестерол може да предизвика болка во задниот дел на главата и вратот, болка што исто така се чувствува до рамената отечени и уморни нозе, Плус поспаност.

La атеросклероза е болест предизвикана од акумулација на плаки во артериските wallsидови како резултат на висок холестерол, плочата е составена од супстанции на холестерол, маснотии и калциум, кои со текот на времето го ограничуваат дијаметарот на артерискиот wallид, инхибирајќи го протокот на крв во срцето и другите области на телото, со што се доведува до висок крвен притисок.

Слика: Flickr


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   марија алехандра корнехо кортес dijo

    Одговорите се многу добри, јас страдам од висок холестерол и сум загрижен за ова здравствено прашање, задоволен од публикациите што се заблагодаруваат за водењето ...