Голема напнатост

крв

Хипертензија е зголемување на крвниот притисок што се јавува континуирано или одржливо. На крвен притисок Тоа е силата што се применува врз артериите така што тие ја водат крвта кон различните органи на телото.

Максималниот притисок се добива со секоја контракција на срцето и минималниот кога се релаксира. 

La висок крвен притисок или хипертензија Тоа е аспект на нашето здравје што треба да го контролираме, бидејќи тоа може да предизвика проблеми во нашето тело, ќе знаеме кои се различните видови на висок крвен притисок, причини, симптоми, храна за да се намали и висок крвен притисок и бременост.

Симптоми на висок крвен притисок

Еден од проблемите со висок крвен притисок е тој во многу прилики не се прикажани јасни симптомиПоради оваа причина, тоа е голем ризик за нашето здравје. Првите знаци не се опипливи, иако можат да бидат донекаде специфични и да се развиваат постепено.

Следно ви кажуваме кои се симптомите што повеќе се повторуваат.

 • Вртоглавица
 • Болка во градите.
 • Ringвонење во ушите
 • Тешкотии при дишењето.
 • Заматен вид.
 • Главоболка
 • Конфузија и вртоглавица
 • Потење
 • Тешкотија да се спие.
 • Немирен сон.
 • Кошмари што се повторуваат.
 • Раздразливост
 • Аритмија.

Кај жени кои страдаат од главоболка по 50-та година од животот, тие можат да бидат погрешно за симптоми на менопауза, промени во расположението, топли бранови или вртоглавица. Додека кај мажите може да се претстави како проблеми со ерекција.

Ако видите дека започнувате да ги имате овие симптоми континуирано, одете на вашиот матичен лекар да се провери што ги предизвикува овие симптоми.

медицинско биро

Вредности на хипертензија

Хипертензијата обично има вредности еднаква или поголема од 140 mm Hg систолен оиеднаква или поголема од 90 mm Hg дијастолен. Важно е да се прават редовни прегледи за да се знае како е нашата напнатост затоа што може да предизвика кардиоваскуларни болести.

Пронаоѓаме други параметри за да утврдиме дали имаме висок напон или низок напон. Во други случаи броеви еднакви или помали од 125 систолни тоа е висок крвен притисок и 80 дијастолни би биле ниски.

Мораме да имаме предвид дека изолирано преземање не е валидно за да се донесе заклучок, мора да спроведуваме различни примероци два или три пати неделно за еден месец.

Денес можеме да најдеме броила за домаќинство многу сигурен што може да ги реши нашите сомнежи.

срце

Причини за хипертензија

Висок крвен притисок може да се појави во секое време од животот, без оглед на возраста и полот. Се смета за болест на кардиоваскуларен систем и може да доведе до срцев удар.

Проблемот со овој висок крвен притисок е што не постои специфична причина, исто како и симптомите. Едно лице може да го трпи поради одредени однесувања, начин на живот или генетска предиспозиција.

 • Недостаток на физичка активност.
 • Дебелината.
 • Седентарен
 • Прекумерна потрошувачка на сол.
 • Злоупотреба на алкохол.
 • Лоша исхрана.
 • Liveивејте непрекинато стрес и вознемиреност.
 • Чад

Високиот крвен притисок директно влијае на виталните органи, како што се срцето, мозокот, очите или бубрезите. Ако не остане неконтролирано, може да биде претрпе мозочен удар, срцев удар или миокард.

Храна за брзо намалување на крвниот притисок

Кардиоваскуларните болести се една од најголемите причини за болести и смрт во светот. Од оваа причина, ние мораме контролирајте го нашиот крвен притисок за да се спречат плаши во иднина.

Talkе зборуваме за оние намирници кои се идеални за брзо намалување на крвниот притисок. Здрава храна што помага да се намали, бидејќи ќе зборуваме за некои домашни лекови и едноставни совети.

Мораме стекнете здрави навики за живот:

 • Контролирајте го нашиот телесна тежина.
 • Не се дебели.
 • Не злоупотреба на сол.
 • Ние мора да се грижиме за бубрезите, па затоа мора да го зголемиме внесувањето на витамин Ц.

сецкан лук

AJO

Лукот е една од супер храната што ни ја дава природата. Тоа е храна што се користи во природната медицина. Помага во прочистување на крвта и го чисти цревата.

Дејствува како вазодилататор на капиларите и артериите. Многу луѓе го консумираат за да имаат корист од неговите величествени својства, и поради оваа причина го консумираат сурово секое утро. Можеме да го консумираме заедно со тост леб и масло од домати, така што неговиот вкус не е толку силен.

Ако неговиот вкус е многу силен, можете да го навлезете капсули кај билкари.

Лимон

Лимонот е уште една многу природна и здрава храна за организмот. Лимонот, како кисел, содржи својства за неутрализирање на киселините што стигнуваат до стомакот. Е многу прочистување и богата со витамин Ц.

Во случај на хипертензија помага елиминирање на вкочанетоста на крвните садови, правејќи ги повеќе мека и флексибилна.

Можеме да извршиме лекови со сок од лимон за да ги подобриме придобивките. Конзумирајте секое утро топла вода со свежо исцеден лимонОва ќе ви помогне да одржувате здраво и енергично тело.

Артишок

Артишокот е многу диуретикОдлични се за елиминирање на вишокот течности во организмот и со тоа за намалување на крвниот притисок. Се смета само по себе како природен лек за лекување на хипертензија.

Од друга страна, растението содржи а голема количина на калиум Исто така, помага во намалување на крвниот притисок. Тоа ни помага да одржуваме добро варење и го штити нашиот црн дроб.

Може да го консумирате на скара, печена или варена. Иако можете да го најдете и во капсули или природен екстракт.

девојка одење

Други лекови за намалување на високиот крвен притисок

Храната дискутирана погоре е добра опција да помогне во намалувањето на истата, сепак, мора да ставите малку од ваша страна за да го подобрите здравјето. Обрни внимание и забележете ги следниве совети.

 • Можете земете бањи со топла вода и топла вода нога бањи.
 • Ако одлучите земајте диуретици во аптека имајте на ум да ја поддржите дозата на калиум за да нема недостатоци.
 • Правете физички вежби барем 30 минути на ден, за 3 или 4 дена во неделата. Ова ќе го подобри вашиот енергија и расположение.
 • Постојат додатоци кои можат да ни помогнат да го подобриме нивото на крвниот притисок. Како е Коензим Q10, витамин Б5, витамин Ц и витамин Е.
 • Не се препорачува да се избегнуваат кафе, мате, чај, сладунец, тутун, алкохол и ѓумбир.

бремена жена

Висок крвен притисок во бременоста

Хипертензијата може да доведе до прееклампсија во бременоста, односно да има хипертензија за време на бременоста.

Обично се појавува по недела 20 гестација и може да има сериозни последици толку многу за луд што се однесува до него bebé. Поради оваа причина, важно е постојано да се следи за да се избегнат проблеми и откријте го на минимално време.

Покрај тоа, може да предизвика сериозно намалување на протокот на крв што го спречува да стигне до бебето, бидејќи не ги достигнува сите области на плацентата. Л.плацентата е многу важна за развојот на бебето, ако е оштетено, бебето исто така може да страда, како што се проблеми со згрутчување на црниот дроб, бубрезите или крвта.

Симптоми на хипертензија во бременоста

Симптомите што се откриваат се:

 • Моќен Главоболки.
 • Зголемување на тежина без причина.
 • Повраќање
 • Треба да уринирате во секое време.
 • Брзо чукање на срцето
 • Едем во рацете, зглобовите и глуждовите.

Најмногу препорачан третман е одмор и хоспитализација во најсериозните случаи, така што жената и бебето се добро контролирани за да не претрпат штета. Постојат многу степени на ова хипертензија кај бремени жениЗатоа, најдобро е секогаш да одите кај матичен лекар за да ја утврдите сериозноста на прашањето.

На симптомите и проблемите исчезнуваат откако ќе се породи. Тие се целосно исчезнати неколку недели по породувањето. Womenените кои страдаат од хипертензија во текот на оваа фаза од животот даваат здрави бебиња бидејќи обично се лекуваат на време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.