Маска од брашно и млеко за борба против акните

маска

Производите за убавина купени во големи продавници не се секогаш прилагодени на потребите на кожата на различните епидермални структури. Старите рецепти на маски домашна употреба од страна на нашите баби се доволни многу пати за лекување на кожи кревка. Комбинацијата од млеко и брашно е идеален рецепт за маска за борба против акните и кревката кожа.

Домашна маска за кревка кожа со мозолчиња

Кожите со акни тие обично се кревки кожи. Навистина, откриено е дека кревката кожа е предиспонирана за појава на акни поради нејзината кршливост. Овие епидермисот подебелите трпат напади на себум трајно. Бидејќи е повеќе кревка, мрсната кожа реагира прекумерно, произведувајќи повеќе себум отколку другите видови на кожа, со цел да се заштити од надворешни агресии и оштетувања. дехидратација. Резултатот е акумулација на маснотии што доведува до проширување на порите, појава на црни точки и мозолчиња, трајно блескава кожа.

La брашно и млеко Тие се состојки на домашен рецепт што сега го претставуваме како лек за борба против акните и кој ја почитува епидермалната структура на кревката кожа со проблеми.

Состојки

  • Две лажици брашно,
  • 2 лажици млеко.

Подготовка

Две лажици кафе се мешаат брашно со 2 лажици од млеко додека не се добие мазна паста. Подготовката потоа се нанесува на лицето и се остава да се одмори додека маската не се исуши и не стане тврда. Овој рецепт може да се користи и како почиста diario. Доволно е да ја нанесувате смесата секое утро како да е класичен сапун за чистење на лицето.

La брашно делува како глина на зрна. Суши мозолчиња без да ја оштети кожата и нежно го апсорбира вишокот себум за да го матира тенот на лицето. Овие доблести за омекнување се идеални за обновување на кожата на бебето. Брашното има својства наречени антифунгални кои помагаат во борбата против разни локални инфекции, како што се појавата на акни.

Помалку агресивно отколку глина, брашното е совршена состојка за кревката кожа и дехидриран. Млекото е исто така многу нежно за кожата. Оваа домашна маска против борба против акните е идеална за кожи кревка и тоа е исто така апсолутно природно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.