Несакани ефекти на белилото

La белило Веројатно станува збор за производ кој е во голем број домаќинства, сепак малкумина ги знаат негативните ефекти што може да ги има врз нашето здравје. Една од неговите недостатоци е агресивниот мирис кој не е толку силен како амонијакот.

Неговиот мирис е веднаш поврзан со чувството на чистота, иако можеме да најдеме производи за белење измешани со други супстанции на големи површини, така што нивниот мирис се подобрува и не е толку непријатен.

Su Олор Не е единственото нешто што можеме да го потенцираме во врска со белилото, неговата употреба во голема доза може да биде штетна за здравјето, бидејќи го зголемува ризикот од неалергиски респираторни заболувања.

Негативни ефекти на белилото

Една од мерките е да се намали неговата употреба, мора да се навикнеме да ја користиме поретко. Кога ќе го користиме, ќе мора да ја одржуваме куќата вентилирана, па дури и препорачливо е да користите маска.

  • За да спречиме да влијае на нашата кожа Неопходно е да се користат ракавици или да се мијат темелно кога ќе завршиме со користење на производот за да не дојде во контакт со кожата подолго време.
  • Ако вдишеме хлор, тоа може да влијае на нашето хранопроводот и белите дробови.
  • El оцет и лимон Тие можат да бидат одлични сојузници за лекување на белилото на нашата кожа.
  • Ако белилото има pH поголема од 8 тоа ќе направи нашата кожа да стане нешто лизгава.

Преку студија е откриено дека може да ни помогне да ја намалиме сензацијата на некои алергии. Затоа, не се сите недостатоци, само треба да бидеме внимателни со дозите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.